REKLAMA

Withings Scan Watch - zegarek, który Cię zbada

Niewiele jest rzeczy, które masz na sobie niemal non stop. Jedną z tych nielicznych może być zegarek Withings Scan Watch. I dobrze się składa, bo dzięki temu będzie mógł monitorować stan Twojego serca, które przecież bije 24 godziny na dobę. A przy okazji świetnie wyglądać. 

Withings Scan Watch

Więcej niż "która jest godzina?"

W dobie powszechnej dostępności do smartfonów i internetu zegarki nie służą nam już tylko do mierzenia czasu. Te naręczne przeszły długą drogę od praktycznego urządzenia do sprawdzania, która jest godzina, do czegoś w rodzaju symbolu statusu. Może to być status materialny - drogi złoty zegarek szwajcarskiej firmy świadczy o pozycji społecznej. Ale zegarek może też być dyskretnym sygnałem - zobacz, jestem fanką mody. Zobacz, jestem typową bizneswoman. Zegarek dla aktywnych jest zaś sygnałem, że dbasz o siebie, że wiesz, co to znaczy zastrzyk endorfin po porannym treningu i że, jeśli trzeba będzie, wbiegniesz na 10 piętro i nawet nie złapiesz zadyszki.

Zegarkiem, który stanowi świetne połączenie klasycznej elegancji z dodatkowymi funkcjami monitorowania aktywności jest Withings Scan Watch. Nie jest ostentacyjny - nie ma grubej na dwa centymetry koperty, paska w żarówiastym kolorze, nie ma też niezliczonych przycisków funkcyjnych. To nie jest kolejny pulsometr z milionem poziomów treningowych. Ale ma za to coś innego: rozbudowany pakiet funkcji zdrowotnych - zmierzy istotne parametry Twojego organizmu i przekaże je do aplikacji Health Mate, a ta przeanalizuje je i wygeneruje raport o stanie Twojej kondycji.  

Withings Scan Watch celuje w nadgarstki zwykłych ludzi, nie wyczynowców. Został stworzony z myślą o tych, dla których celem jest raczej aktywność i zdrowie, niż bicie rekordów. Posiada kilka bardzo ciekawych funkcji prozdrowotnych, jak sprawdzenie tętna, EKG czy możliwość wykrywania bezdechu sennego. Sprawdź, czy to jest zegarek dla Ciebie. 

Dyskretna elegancja

Koperta

Withings Scan Watch dostępny jest w dwóch rozmiarach: 38 i 42 mm. Klasyczna okrągła koperta w kolorze srebra z jedną koronką sprawia, że trudno się domyślić, że w środku jest ukryte tak wiele funkcji. Co ciekawe, wszelkie czynności przy zegarku wykonuje się poprzez okręcanie tejże koronki. Interfejs na ekranie jest tak dobrze zaprojektowany, że bardzo szybko można się nauczyć swobodnie poruszać po zaawansowanym menu. 

Tarcza

Słowem: prostota. Powierzchnia tarczy jest idealnie gładka i biała, a wskazówki proste, bez zbędnych udziwnień. Na tarczy nie umieszczono żadnych cyfr, jedynie klasycznie rozmieszczone znaczniki godzin, minut i sekund, które są w tym samym kolorze, co koperta. Na tarczy znajdziemy dwie mniejsze subtarcze; cyfrową i klasyczną. Obie utrzymane w minimalistycznym tonie. O ich funkcjonalności będziemy jeszcze pisać. Natomiast już samo pojawienie się nowoczesnego ekranu PMOLED odświeża klasyczne oblicze Withings Scan Watch. Zegarek można też nabyć w wersji z czarną tarczą. Wówczas jest jeszcze nowocześniejszy.

Pasek

Czarny, gumowy pasek. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Dobrze sprawdzi się podczas różnorodnych aktywności. Kto kiedykolwiek miał na sobie zegarek z bransoletą lub skórzanym paskiem podczas treningu, wie, o czym mowa. Pasek ma spory zakres regulacji, więc będzie pasował niemal na każdy przegub. 

Szkło

Szafirowe, a jakże. To oznacza, że nie trzeba się przejmować zarysowaniami czy pęknięciami. O ile nie weźmiesz go na obóz survivalowy, nie powinno mu się nic stać. Zegarek jest także oznaczony klasą wodoszczelności 5 ATM, czyli nurkowania nie przetrwa, ale jeśli zaspana wejdziesz z nim pod prysznic, wszystko będzie OK. 

Trener na nadgarstku

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dopiero w momencie, kiedy ściągniemy aplikację Health Mate. Jest oczywiście darmowa i można ją ściągnąć w dwóch wersjach: na iOS (iOS 12 i nowsze) i na Androida (8.0 i nowsze). Pobieramy, instalujemy i odpalamy. Zegarek łączy się z aplikacją w telefonie za pomocą systemu Bluetooth Low Energy, dzięki czemu nie trzeba go tak często ładować.

Aplikacja jak za rączkę prowadzi nas przez kolejne funkcje zegarka. Wszystko jest bardzo dobrze wyjaśnione dzięki serii krótkich animacji i slajdów z wyjaśnieniami. Wymagany jest język angielski. Całość wprowadzenia do funkcjonalności Scan Watcha jest świetnie zaprojektowana – synchronizacja i ustawienie wszystkich parametrów trwa zaledwie kilka minut. 

Zegarek sam rozpoznaje, kiedy i co robisz. Nie trzeba wcale operować koronką i wybierać żadnego trybu, by zegarek zauważył i zidentyfikował aktywność. Bieganie, jazda na rowerze do pracy czy po prostu spacer - Scan Watch bez problemu sobie z tym radzi. 

Wśród trybów treningowych, które można odpalić samodzielnie, w Withings Scan Watch znajdziesz:

  • Jazdę na rowerze
  • Bieganie
  • Bieganie na hali
  • Pływanie
  • Inne

W porównaniu z typowymi i topowymi zegarkami sportowymi liczba trybów sportowych nie jest oszałamiająca, ale też nie taka jest główna rola Withings Scan Watch. Jego zadaniem jest zadbać o Twoje zdrowie, nie o wyniki na mistrzostwach świata. 

Codziennie aktywna

NEAT (Non Exercise Activity Thermogenesis), czyli aktywność pozatreningowa to wszystko to, czego nie robisz celowo w formie aktywnego treningu. Do tego zalicza się droga do pracy, spacer z psem, seks, a nawet dwa piętra pokonane schodami pomiędzy różnymi działami w Twoim biurze. Uczeni są zdania, że u osób prowadzących siedzący tryb życia, NEAT odpowiada za 70% spalonych w ciągu dnia kalorii. Co ciekawe, badania wykazały, że różnice w tej kategorii mogą wynosić od 100 do 800 kcal! Wyobraź sobie, że Ty i Twój kumpel nie trenujecie w ogóle, ale dzięki różnym codziennym wyborom (winda vs schody), on spala prawie 1000 kcal więcej.

Ale dlaczego o tym wspominamy? Bo Scan Watch pozwoli Ci sprawdzić, jak wygląda Twój codzienny NEAT. Automatycznie mierzy liczbę wykonanych kroków, pokonanych metrów, zdobytych schodów i pięter. Sprytne rozwiązanie, dzięki któremu możemy dość skrupulatnie zaplanować najbardziej podstawowe aktywności i wreszcie osiągnąć ten legendarny deficyt kaloryczny, bez którego nie ma mowy o zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Ponadto w aplikacji możesz ustawić sobie cele, które chcesz osiągnąć na danym polu. Jeśli założysz sobie przemierzenie 10 tys. kroków i Ci się nie uda, zegarek ochoczo Cię o tym poinformuje. Zresztą będziesz to wszystko mogła analizować w dłuższej perspektywie – aplikacja skrzętnie gromadzi wszystkie dane, raporty i analizy. Zobaczysz swoje postępy lub ich brak na przestrzeni wybranego okresu.

Doktor zegarek

Żeby dobrać się do bardziej złożonych funkcji, jak choćby wspomnianego już EKG, trzeba aktywować tę funkcję w apce. Wszystko odbywa się przy asyście animacji i intuicyjnym wprowadzeniu. Aplikacja podpowiada również, jak należy ulokować zegarek na nadgarstku, by pomiar był wiarygodny.

Pomiar tętna

Odbywa się cały czas lub poprzez wykręcenie koronką odpowiedniej opcji. Wynik pokazywany jest poprzez liczbę uderzeń serca na minutę (BPM). Co ciekawe, jeśli Twoje tętno w jakimś momencie będzie mocno odbiegało od normy, zegarek wyśle powiadomienie o tym prosto do aplikacji. W gruncie rzeczy takie powiadomienie może Ci wręcz uratować życie. Z pewnością zaś może przestrzec zawczasu, że coś nie tak dzieje się z Twoim sercem i skłonić do wizyty u kardiologa. A skoro już o specjalistach od serca mowa – algorytm, który obsługuję tę funkcję, został opracowany przy współpracy wybitnych kardiologów.

EKG

Jeśli wszystkie możliwości Scan Watcha są drużyną, to EKG jest jej gwiazdą. Zegarkowe badanie EKG pozwala zdiagnozować migotanie komór serca, które jest dość poważnym zaburzeniem pracy naszego najważniejszego mięśnia. Jeśli do tego dojdzie, aplikacja zasugeruje kontakt z placówką medyczną, co może dać Ci cenny czas. Migotanie przedsionków odpowiada za 30% udarów mózgu, więc nie jest to błahostka. Koniecznie trzeba odwiedzić lekarza.

Bezdech senny

Bezdech senny kojarzy się często z chrapaniem. I słusznie, bo właśnie chrapaniem najczęściej się objawia. Jednak bezdech (a precyzyjnie - obturacyjny bezdech podczas snu) to nie tylko problem akustyczny. Przede wszystkim to poważne zaburzenie snu, które może mieć ponure konsekwencje. Bezdech senny polega na tym, że chory może w ciągu nocy nawet do kilkudziesięciu razy na godzinę wstrzymywać oddech, co z kolei powoduje zmniejszenie dopływ powietrza do płuc i w konsekwencji tlenu do krwi. Scan Watch potrafi zmierzyć nasycenie krwi tlenem i da Ci znać, jeśli wykryje ponadprzeciętną liczbę bezdechów. A najlepsze jest to, że wszystkie te pomiary możesz później pokazać lekarzowi w formie PDF.

Zapomnij o ładowarce

Zegarek, mimo zaawansowanych funkcji, nie jest prądożerny, lub ma bardzo wytrzymała baterię. Na tyle wytrzymałą, że wystarczy na 30 dni pracy zegarka. W świecie, w którym co chwilę rozglądamy się za jakimś gniazdkiem, do którego można podłączyć ładowarkę, albo ze złością wpatrujemy w wygaszone ekrany rozładowanych urządzeń, to, że nie trzeba pamiętać o podłączaniu kolejnego kabelka to ogromna zaleta.    

Więcej informacji o urządzeniach Withings znajdziesz na stronie www.icorner.alstor.pl


Dystrybutorem produktów marki Withings w Polsce jest Alstor Sp.j. www.icorner.alstor.pl 

RABAT 10% DLA CZYTELNICZEK WOMEN'S HEALTH I CZYTELNIKÓW MEN'S HEALTH

W dniach 3-13 listopada na wszystkie produkty Withings w sklepach iSpot i Komputronik obowiązuje rabat 10%. Kod rabatowy: WH2020 i MH2020.