Planeta Ziemia: dba o twoją skórę, dba o naszą planetę

Czy można produkować kosmetyki, nie degradując środowiska naturalnego? Polska firma AVA Laboratorium Kosmetyczne udowadnia, że można. Planeta Ziemia to nowa linia, która powstała z troski o ekosystem i z troski o skórę.

Ava Planeta Ziemia

Nasze codzienne wybory mają ogromny wpływ na środowisko, dlatego lepiej stawiać na rozwiązania, które nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają naszej planecie. Strategia małych kroków nie jest trudna, kosztowna ani czasochłonna. Troska o środowisko może iść w parze z troską o samą siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o kosmetyki. Musisz jedynie wiedzieć, jak w gąszczu marketingowych ściem, odnaleźć prawdziwe perełki.

Czym jest greenwashing?

Od 60 lat AVA działa w myśl zasady: w zgodzie z naturą.

Zgodnie z definicją "greenwashing" (po polsku najczęściej nazywany "ekościemą") to działania marketingowe, których celem jest przekonanie konsumentów, że dana firma i/lub jej konkretne produkty są przyjazne dla środowiska, gdy w rzeczywistości wcale tak nie jest. W przypadku kosmetyków najczęściej producenci skupiają się na opakowaniu, umieszczając produkty w zielonych lub szarych pudełeczkach i ozdabiając je hasłami typu: "eko", "green", "natural". Kupujący nie zawsze ma czas, ochotę czy wiedzę, by przeanalizować, co kryje się w zielonym opakowaniu pod hasłem "eko" i czy produkt rzeczywiście ma coś wspólnego z ekologią, co producenci po prostu wykorzystują, nabijając nas, konsumentów, w zieloną butelkę. Od "eko" produktów uginają się półki, co oznacza, że greenwashing jest niezwykle częstą praktyką, dlatego dziś podpowiemy, jak odróżnić ekościemę od naprawdę ekologicznych rozwiązań. Za dobry przykład posłuży nam polska marka kosmetyków naturalnych AVA Laboratorium Kosmetyczne.

Ekologia w DNA marki

Ekologia nie jest chwilową modą, ale wartością, która powinna przyświecać każdemu z nas. AVA Laboratorium Kosmetyczne jest pionierem ekologicznych kosmetyków w Polsce. Od początku istnienia marki, hasłem przewodnim było motto: "W zgodzie z naturą", a linia Planeta Ziemia jest pięknym uczczeniem 60-lecia istnienia firmy – nie tylko dzięki naturalnym składnikom w recepturze, ale również dzięki ekorozwiązaniom, zastosowanym w procesie produkcji.

Poważne certfikaty

AVA prezentowała ekologiczne podejście jeszcze zanim stało się to modne. Już w 2008 roku marka otrzymała certyfikat ECOCERT, co stanowiło potwierdzenie ich starań w kierunku produkcji kosmetyków bez degradacji środowiska naturalnego. Najnowsza seria kosmetyków Planeta Ziemia otrzymała certyfikat ECOCERT Cosmos Natural, co oznacza, że:

  • minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego,
  • minimum 50% składników musi być pochodzenia roślinnego,
  • minimum 5% wszystkich składników musi pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych.

Na tym oczywiście nie koniec, bo certyfikat ten daje gwarancję, że dany produkt nie tylko ma dobry skład, ale również m.in., że składniki kosmetyku oraz produkt końcowy nie były testowane na zwierzętach, a cała produkcja jest jak najbardziej ekologiczna. AVA w procesie produkcyjnym w myśl idei zero waste stawia na mniejsze zużycie wody i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zastosowane w kosmetykach składniki są biodegradowalne i nie wpływają negatywnie na lasy, morza czy oceany. Warto podkreślić także, że produkty z linii Planeta Ziemia są odpowiednie dla wegan.

Opakowania bez plastiku

Temu surowcowi już podziękujemy! Opakowania produktów z linii Planeta Ziemia to namacalny dowód na to, że ekologiczne opakowania są możliwe. Przede wszystkim kosmetyki zamknięto w szklanych słoiczkach i buteleczkach. Zapalone w ekologicznych bojach osoby mogą wykorzystać szklane opakowania po zużyciu produkty, np. przekładając do nich domowe kosmetyki. Na szczególną uwagę zasługują jednak nakrętki produktów, składające się w 30% z trocin – przykład praktycznego i przemyślanego upcyklingu. Z kolei kartoniki posiadają certyfikat FSC, co oznacza, że powstały, nie naruszając bogactw biologicznych i struktury lasów. Na dodatek na każdym kartoniku umieszczono czytelną instrukcję dotyczącą segregacji opakowań, co rozwiewa wątpliwości dotyczące segregacji śmieci i tym samym ułatwia ten proces. Czy musimy dodawać, że kartoniki nie owijano w zbędną folię?

Działania na rzecz planety

Stworzenie serii kosmetyków z poszanowaniem praw i pracy człowieka oraz środowiska to jeden z wielu kroków, które podejmuje marka z myślą o Planecie. AVA Laboratorium Kosmetyczne współpracuje z proekologiczną fundacją ECO4LIFE – przekazując im 1% ze sprzedaży kosmetyków. W swoich social mediach regularnie zachęca również do wspólnego podejmowania małych kroków, które mogą uratować Ziemię – np. ograniczenia plastiku, recyklingu czy używania wielorazowych toreb. W końcu, jak już wspomnieliśmy, nasze codzienne wybory mają ogromny wpływ na środowisko.

Z troski o skórę

W przypadku produktów z linii Planeta Ziemia ekorozwiązania idą w parze z wyjątkowym działaniem pielęgnacyjnym.

Ekologiczne kosmetyki również powinny spełniać swoje podstawowe zadanie, jakim jest dbanie o Twoją skórę. Na szczęście w przypadku produktów z linii Planeta Ziemia ekorozwiązania idą w parze z wyjątkowym działaniem pielęgnacyjnym. Głównym składnikiem aktywnym serii jest ekstrakt z liści rambutanu (stanowiący naturalną alternatywę dla retinolu) o właściwościach odmładzających – wpływa na prawidłowe ułożenie włókien kolagenu i elastyny w skórze, zapobiegając ich degradacji. Surowiec pochodzi z monitorowanych upraw, a do produkcji ekstraktu wykorzystuje się wyłącznie organiczne, certyfikowane liście. Produkty z linii Planeta Ziemia skutecznie nawilżają, zatrzymują procesy starzenia i przywracają jędrność skórze. W serii znajdziesz następujące produkty:

Liftingujące i regenerujące kremy na dzień i na noc

W linii Planeta Ziemia znajdziesz krem na dzień o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym, zapewniającym lifting i wygładzenie skóry oraz bardziej treściwy, ujędrniający i regenerujący krem na noc.

krem na dzień – cena: 38,90 zł/50 ml
krem na noc – cena: 37,90 zł/50 ml

Skoncentrowane serum olejowe z pestek baobabu

Serum działa odżywczo, przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie – świetnie uzupełni poranną i wieczorną pielęgnację. Używaj na oczyszczoną skórę twarzy. Po wsmarowaniu serum warto nałożyć też krem, dzięki czemu wzmocnisz działanie kosmetyku.

cena: 38,90 zł/30 ml

Wygładzający krem pod oczy

Krem pod oczy dzięki zawartości ekstraktu z liści rambutanu poprawia nawilżenie skóry i redukuje zmarszczki.

cena: 33,90 zł/15 ml

Więcej informacji znajdziesz na stronie poświęconej serii Planeta Ziemia. Zajrzyj też na stronę ava-laboratorium.pl i do sklepu ava-kosmetyki.pl.