Zobacz, co naprawdę ukrywasz: Test Utajonych Skojarzeń

Czy jesteś tolerancyjna? Jesteś tego pewna? A jak byś zareagowała, gdyby naprzeciwko wprowadziła się rodzina Romów? Czy bałabyś się, gdyby w samolocie usiadł koło Ciebie mężczyzna z długą brodą i turbanem? Czy mijając na osiedlu łysego chłopaka w dresie, mocniej ściskasz torebkę? 

Różne rasy Shutterstock.com

Wiesz, że nie powinnaś oceniać nikogo na podstawie pozorów. I zapewne starasz się tego nie robić. Może Ci się nawet wydawać, że nie przyczepiasz ludziom etykietki, bazując jedynie na kilku cechach ich wyglądu, ale badania jasno wykazują, że to niemożliwe. Okazuje się bowiem, że uprzedzenia są wynikiem biologicznych procesów zachodzących w naszych mózgach.

Badacze zajmujący się problemem uprzedzeń już od dawna wiedzą, że między tym, co deklarują badani, a tym, jak postępują na co dzień, istnieje rozdźwięk. Pewnie sama doświadczyłaś tego nie raz. Zastanów się: z jednej strony zdajesz sobie sprawę, że ludziom uciekającym przed wojną trzeba pomagać. Z drugiej jednak boisz się terroryzmu. Okazuje się, że tego typu niekonsekwencja ma bardzo silne podłoże biologiczne.

Dowiedz się więcej na temat badań dotyczących naszej tolerancji.

Myślisz, że nie masz żadnych uprzedzeń? Zrób Test Utajonych Skojarzeń i zobacz, co naprawdę ukrywasz.

Tego rodzaju badania są wykorzystywane przez psychologów do ustalenia ukrytych przekonań. Na czym polegają? Na początku odpowiada się na kilka pytań zamkniętych, potem jak najszybciej masz określić, czy dane pojęcie jest pozytywne, czy negatywne. Na podstawie czasu reakcji określa się Twoje podejście.

Chcesz przekonać się, jak taki test wygląda w praktyce? Nic trudnego. Wystarczy, że zajrzysz na stronę implicit.harvard.edu i podasz swój adres e-mail. W języku polskim masz do wyboru następujące badania: czy preferujesz osoby szczupłe czy otyłe, jakie są Twoje preferencje odnośnie do karnacji skóry, co sądzisz na temat ludzi o odmiennej orientacji seksualnej, czy jesteś nacjonalistką, jakie przedmioty szkolne są według Ciebie kobiece, a jakie męskie.

Aby uzyskać stosunkowo rzetelne wyniki, wystarczy przeczytać uważnie instrukcję i skupić się przez 10 minut na wykonanych zadaniach. Znasz język angielski? Czeka na Ciebie aż 90 rozmaitych badań. 

WH 03/2016

REKLAMA