Złe emocje: jak sobie z nimi radzić?

Jeśli uciążliwa koleżanka nie daje Ci spokoju, szef ciągle się czepia, a nadmiar informacji sprawia, że nie wiesz, jaki mamy dzień tygodnia, spokojnie – mamy na to swoje patenty.

kobieta siedząca w biurze Shutterstock

Problem: Toksyczna koleżanka

Każdy z nas zna wampira energetycznego. Osobę, nigdy nie jest zadowolona. Zawsze ma powód do narzekania. I z największą chęcią podzieli się z Tobą swoimi brakami. „Nie traktuj tego osobiście, to nie Twoja wina - mówi psycholog Violetta Nowacka z Self Przyjazne Terapie z Poznania. - Wampir energetyczny zawsze znajdzie powód, aby ponarzekać i obciążyć Cię swoim niezadowoleniem”. Dlatego wiosna to dobry moment, żeby ograniczyć wasze relacje.

Rozwiązanie: Zasada 80/20

Po pierwsze, zadaj sobie pytanie, czy wspomniany wampir się zmieni, jeśli oddasz mu całą siebie. Nie. Dlatego nie warto tracić energii. „Ogranicz czas, który spędzasz z toksycznymi przyjaciółmi - radzi Nowacka. - W większości relacji polecam przez 80% czasu koncentrować się na drugiej osobie, a w 20% na sobie. Ale w tym przypadku jest odwrotnie: w 80% skup się na sobie, a w 20% na drugiej osobie”. Jeśli w ogóle musisz z nią przebywać. Bo skoro nie sprawia Ci to satysfakcji, naprawdę nie ma powodu, dla którego powinnaś marnować swój czas.

ZOBACZ TEŻ: 4 sposoby na stres w pracy

Problem: Twój szef jest krytyczny

Nie ma ideałów. A Twój szef skorzysta z każdej okazji, aby Ci o tym przypomnieć. Nawet gdy uda wam się przeprowadzić skuteczne negocjacje albo ukończyć projekt, on będzie miał pewne zastrzeżenia. „Ciągła presja i chęć zaspokojenia wymagań kogoś, kogo nie da się zadowolić, potrafi wyssać z Ciebie całą energię” - mówi dr Hibberd. Tak samo jak obowiązek odpisywania na e-maile, gdy jesteś poza biurem – potwierdzili to naukowcy z Lehigh University

Rozwiązanie: Wrzuć na luz

Powiedzmy sobie szczerze: musisz zaakceptować fakt, że Twój szef już taki będzie. Nie szukaj wymówek, że to wyjątkowe zachowanie. Że to przez stres albo z powodu nawału zadań. „Perfekcjoniści są już tak wychowywani - dodaje dr Hibberd. - Zawsze dopatrzą się jakiejś niedoskonałości”. Co możesz z tym zrobić? Rozwiązania są dwa: albo pogodzić się z regularnym narzekaniem, mieć przekonanie, że swoją robotę wykonujesz dobrze, i udać się na wewnętrzną emigrację, albo zmienić pracę. Teraz jest na to najlepszy moment.

Problem: Masz za dużo bodźców

Czas to pieniądz, a każdą chwilę można wykorzystać lepiej. Dlatego w kolejce w sklepie rozmawiasz przez telefon, a wsiadając do tramwaju, od razu wyciągasz czytnik e-booków. Nawet na moment nie przestajesz bombardować swojego mózgu informacjami. „Na dłuższą metę jest to niezmiernie wyczerpujące - mówi psycholog dr Sandi Mann. - I sprawia, że nie umiemy już spędzić nawet chwili sami ze sobą

ZOBACZ TEŻ: Prawidłowe oddychanie - jak zwalczyć stres?

Rozwiązanie: Nic nie rób (serio!)

„Ciągle szukamy nowych doświadczeń - mówi dr Mann. - Dlatego, gdy tylko mamy wolną minutę, pojawia się lęk przed nudą. Szybko coś wymyślamy, żeby znów poczuć dopaminę, która pojawia się w części mózgu zwanej układem nagrody. Ale to ogromnie uzależniające: nieustannie masz ochotę na więcej”. Najlepiej gdybyś znalazła 15 minut dziennie na medytację. Jednak na początku może to wydać Ci się zbyt trudne, dlatego zacznij od nic nierobienia. Po prostu jedź tym tramwajem i podziwiaj świat, zamiast ciągle nerwowo spoglądać w telefon.

Zobacz również:
REKLAMA