1. Noś własny kubek
Wpadasz czasem po kawę na wynos? Też lubimy biegać po mieście z cappuccino, jednak zdajemy sobie sprawę, że każdy jednorazowy kubek z plastikową pokrywką powiększa składowiska śmieci nienadających się do recyklingu. Kompromis? Poproś o zrobienie latte we własnym kubku – w wielu popularnych kawiarniach przysługuje za to zniżka. Wybierz termiczne, trzymające ciepło, albo zaoszczędź trochę miejsca i kup gumowy, składany – przyda się też na świeży sok czy koktajl.
2. Na wagę, proszę
W wielu sklepach i marketach znajdziesz bakalie na wagę. Zapakuj je w papierowe lub płócienne woreczki zamiast kupować hermetycznie paczkowane w plastikowe torebki. To samo możesz zrobić z makaronem czy kaszą.
3. Gotuj z resztek
Obierki marchewki i pietruszki, szypułki pomidora, zielone liście pora lub czapka bakłażana – zbieraj je do pudełeczka w zamrażarce, a gdy się zapełni, wszystkie resztki podsmaż na łyżce oleju, dodaj wodę oraz szczyptę soli i ugotuj bulion.
4. Drink bez słomki
Plastikowe rurki zajmują niechlubne, jedenaste miejsce najczęstszych śmieci w oceanach. A zatem następnym razem uprzedź barmana, że nie potrzebujesz jej, by wypić drinka.
5. Pij wodę z kranu
Wiele wód butelkowanych ma taki sam skład chemiczny, jak kranówka. Po co więc codziennie za nie przepłacać, a na dodatek zaśmiecać środowisko zużytymi plastikami? Każda trafiająca na składowisko odpadów butelka PET rozkłada się aż 1000 lat. Kup wielorazową butelkę z filtrem i pij do woli kranówkę.
6. Zrób to lepiej
Pamiętaj, że choć zawartość worka na psie odchody rozłożyłaby się błyskawicznie, sam worek już niekoniecznie. Dorzuć parę groszy i kupuj te, które rozkładają się w ciągu roku.
Sprawdź też: Jak uratować świat [rewolucja w mikroskali].
7. Niczego nie wyrzucaj
Znudził Ci się storczyk? Wolałabyś modną monsterę? Znajdziesz w sieci masę ludzi gotowych na takie wymiany. Wyrzucasz stare meble? Komuś mogą się przydać. Zrzuciłaś parę kilo i masz za luźne ubrania? Sprzedaj i poszukaj innych, może również używanych.
8. Sprzątaj bez chemii
Soda oczyszczona, ocet i stara koszulka bawełniana to niemal wszystko, czego potrzebujesz. Od proszków do prania, przez środek do czyszczenia – sięgnij po przepisy naszych babć! Żeby zrobić płyn do czyszczenia zacieków w łazience, wymieszaj wodę z octem w stosunku 1:1. Spryskaj, pozostaw na 10 minut i spłucz. Tej samej mieszanki używaj do czyszczenia okien. Nie dość, że działa, to jeszcze gwarantuje spore oszczędności.
9. Łazienka bez plastiku
Patyczki kosmetyczne z plastiku zamień na te papierowe, zwykłe szczoteczki do zębów z powodzeniem zastąpią biodegradowalne szczoteczki z bambusa, a płatki kosmetyczne zamień na takie, które można samodzielnie wyprać.
10. Mały chemik
Sama twórz swoje kosmetyki. Wystarczy, że kupisz kilka półproduktów, dodasz do nich resztki z lodówki i uzyskasz spersonalizowane, tanie i ekologiczne kosmetyki idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.
11. Wypróbuj kubeczek na te dni
Tampony i podpaski nie są ani tanie, ani szczególnie wygodne, dlatego warto wypróbować kubeczek menstruacyjny. Może brzmi dziwnie, ale świetnie działa. Wygoda, oszczędność, a do tego niema wdzięczność planety.
Czytaj też: Eko tkaniny - jakie materiały wybierać, by chronić środowisko?