Zdrowy egoizm: dlaczego warto o siebie dbać?

Zapobieganie zapaleniom i przewlekłym chorobom, korzyści dla Twojej urody, udany związek… Co Ci zagwarantuje takie zyski? Zdrowy egoizm! Zobacz, dlaczego warto dbać o siebie i stawiać się na pierwszym miejscu.

dlaczego warto o siebie dbać? Shutterstock.com

Bycie opiekunką leży w naturze kobiety, ale mimo to rzadko uwzględniamy same siebie na naszej liście dobrych uczynków do spełnienia. A prawda jest taka, że gdy same stawiamy się na drugim miejscu, nie pomagamy  nikomu. Tego typu zachowanie może za to doprowadzić nas do problemów ze zdrowiem, niskiej produktywności i wypalenia.

Dbanie o siebie jest kluczowe dla naszego dobrostanu. Tak właściwie to nie troszcząc się o siebie, wykazujemy się nieodpowiedzialnością. Nasze zdrowie wpływa na nasze samopoczucie i kontakty z innymi oraz otaczającym nas światem. Przedstawiamy Ci więc powody, dla których już dziś powinnaś zacząć więcej myśleć o sobie oraz proste sposoby na to, jak to zrobić.

1. Twoje życie może od tego zależeć

Stany zapalne dają początek wielu przewlekłym chorobom. Na szczęście można zgasić ten wewnętrzny ogień. Jedna z najlepszych taktyk: jedzenie większej ilości warzyw i picie świeżych, zielonych soków lub smoothie.

Warzywa są naładowane wzmacniającymi zdrowie witaminami, minerałami, antyoksydantami i enzymami, które zmniejszają stany zapalne, wzmacniając jednocześnie odporność i dodając energii.

2. To podkreśla Twoje piękno

Nawyk dbania o siebie jest w stanie wzmocnić Twój blask tak samo, jak stosowanie różnych kosmetyków. Śpisz przynajmniej siedem godzin w ciągu nocy? Nawadniasz się? Organizujesz sobie małe przerwy, żeby zredukować stres i kontrolować poziom kortyzolu? Zacznij od tego! Wybierz się w ciągu dnia na krótki spacer lub zafunduj sobie relaksujący masaż.

ZOBACZ TEŻ: 9 wskazówek, jak cieszyć się życiem 

3. Twój związek będzie lepszy

Stanowisz połowę każdej relacji, w jakiej jesteś dlatego, jeśli odczuwasz wyczerpanie, rozdrażnienie i czujesz się nieswojo we własnej skórze, to ciężko jest Ci być obecną i osiągalną dla innych.

ZOBACZ TEŻ: Jak stworzyć udany związek, który przetrwa lata

4. To leczy stare rany

Wszyscy nosimy ze sobą emocjonalny bagaż po urazach z przeszłości, ale masz okazję, by wyleczyć ból poprzez otoczenie samej siebie miłością, dobrocią i współczuciem. Takie zachowanie pomoże Ci zbudować jedną z największych i najważniejszych przyjaźni w życiu: tę z samą sobą.

Innymi słowy, możesz stać się swoją najlepszą przyjaciółką. Nieważne, kto będzie przychodził i odchodził z Twojego życia, postanów, że zawsze będziesz oparciem dla samej siebie. 

ZOBACZ TEŻ: 6 wskazówek, jak nabrać pewności siebie

REKLAMA