Zdrowe rośliny, które oczyszczają powietrze

Designerskie meble i bieganie ze ścierką kilka razy w tygodniu nie wystarczy. Twój dom i Twoje samopoczucie potrzebuje roślin. Okazuje się, że mogą ochronić Twoje wnętrze przed pleśnią, pomóc zasnąć i sprawić, że nie złapiesz infekcji. 

rośliny Shutterstock
fot. shutterstock.com

Nowe meble, farby, wykładzina, stara gąbka - wszystkie te rzeczy mogą wydzielać niebezpieczne dla zdrowia substancje lotne. Badania przeprowadzone przez NASA udowodniły, że rośliny doniczkowe w ciągu doby mogą usunąć nawet 87% toksyn z powietrza. Dlatego kup poniższe rośliny, a oczyścisz domową atmosferę. Jedyne, co musisz zrobić, to utrzymać je przy życiu!  

Bluszcz

Dzięki tej roślinie oczyścisz łazienkę bez kiwnięcia palcem. Para wodna wnika w ściany i sprzyja rozwojowi szkodliwej pleśni. Badania American College of Allergy, Asthma and Immunology wykazały, że bluszcz usuwa z powietrza prawie 80% wilgoci. Dzieje się tak, bo ta roślina wodę pobiera właśnie z powietrza.

ZOBACZ TEŻ: Jak hodować rośliny doniczkowe [poradnik dla zielonych]

Storczyk

Masz kłopoty ze snem? Postaw na stoliku nocnym storczyka. Badania przeprowadzone przez Norwegian University of Life Sciences wykazały, że obecność tego kwiatu obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stres. Orchidea jest też jedną z nielicznych roślin, które produkują tlen również w nocy. Lepiej dotleniona, obudzisz się rześka jak nigdy.

Zielistka

Idealne rozwiązanie do nowego mieszkania, w którym większość mebli jest nowych. Używany do produkcji płyt meblowych formaldehyd długo się ulatnia, a – jak wyjaśnia Kelly Redeker, wykładowca biochemii na University of York – liście i korzenie zielistki są wyjątkowo skuteczne w wychwytywaniu zanieczyszczeń z powietrza.

Chryzantema

Jeśli złociste chryzantemy kojarzą Ci się głównie z cmentarzem, pora przywrócić im miejsce na fortepianie (z braku fortepianu możesz je postawić na parapecie). Te piękne i niewymagające kwiaty również trafiły na opracowaną przez NASA listę roślin oczyszczających powietrze. Chryzantemy pomogą Ci usunąć z niego formaldehyd, trójchloroetylen, benzen, ksylen i amoniak.

Bambus

Przyczyną wielu chorób jest za wysoka lub za niska wilgotność powietrza w mieszkaniu – twierdzą uczeni z Agricultural University w Norwegii. Jeżeli jest zbyt suche, łatwiej łapiesz infekcje wirusowe, jeśli za wilgotne, w domu mogą rozwinąć się pleśnie i grzyby, które wywołują alergie. Bambus sprawia, że powietrze jest nawilżone idealnie. Przy okazji usuwa też z powietrza benzen i trójchloroetylen.  

Sprawdź także, jak zrobić porządki w szafie krok po kroku i skutecznie poradzić sobie z brudem w domu.

konewka Shutterstock
fot. shutterstock.com

Niech żyją kwiaty!

Zastosuj się do poniższych porad, a Twoje rośliny będą zawsze żywe.

Woda dolewaj tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha. Zanim podlejesz kwiaty, pozwól wodzie odstać kilka godzin w temperaturze pokojowej. Kwiaty nie lubią zimnej wody prosto z kranu.

Nawóz – dodawaj go podczas aktywnej fazy wzrostu rośliny, czyli od marca do września. Wybierz płynny nawóz, najlepiej bogaty w potas.

Miejsce – kwiaty, podobnie jak ludzie, nie lubią zmian. Pamiętaj, że każdy rodzaj kwiatów lubi inne miejsce. Jedne lubią dużo światła i ciepła, inne wolą stać z dala od okna. Zanim kupisz roślinę, sprawdź, co lubi ta konkretna i zastanów się, gdzie ją postawisz. Gdy już wybierzesz odpowiednią lokalizację i ustawisz kwiatek, zostaw go tam i pozwól mu dostosować się do tego miejsca.  

ZOBACZ TEŻ: Jak zaprojektować domową oazę spokoju?

REKLAMA