Zbieranie nakrętek - dlaczego warto, jakie nakrętki zbierać?

Jeśli przed każdym wyrzuceniem butelki odkręcasz od niej nakrętkę i odkładasz do specjalnego pojemnika – rób tak dalej i nie zapomnij o zgniataniu plastikowych opakowań. Jeśli tego nie robisz, czas to zmienić. Akcja zbierania nakrętek to nie tylko kolejny krok do ochrony środowiska, ale przede wszystkim charytatywna inicjatywa i pomoc potrzebującym. Sprawdź, dlaczego warto i jakie nakrętki zbierać.

Nakrętki fot.shutterstock.com

Zbieranie nakrętek

  1. Po co zbierać nakrętki?
  2. Jakie nakrętki zbierać?
  3. Gdzie oddać plastikowe nakrętki?
  4. Ile kosztuje kilogram nakrętek?
  5. Kolejny krok do ochrony środowiska

Po co zbierać nakrętki?

Akcja zbierania nakrętek pewnie nie raz obiła Ci się o uszy. Niektórzy uważają, że to zwykła ściema, bo przecież „nie da się wymienić nakrętek na wózek inwalidzki, czy rehabilitację”. Bezpośrednio na wózek może i nie, ale za oddany do skupu kilogram nakrętek można dostać około 70 groszy. To nie jest sztuczne działanie marketingowe ani oszustwo, tylko prawdziwa akcja charytatywna, dzięki której możemy pomóc tym, którzy tego naprawdę potrzebują. Pieniądze otrzymane ze skupu nakrętek często zostają przeznaczone na m.in.:

  • zakup wózka inwalidzkiego
  • zakup aparatu słuchowego lub innego sprzętu wspomagającego
  • sfinansowanie rehabilitacji lub leczenia
  • wsparcie domów dziecka i hospicjów

Jakie nakrętki zbierać?

Nie tylko nakrętki po napojach nadają się do recyklingu. W tym przypadku wielkość, kolor, ani kształt nie mają znaczenia – najważniejsze, żeby były plastikowe. Możesz zbierać nakrętki po detergentach, kosmetykach, czy przyprawach, ale zadbaj o to, aby nie było na nich dodatkowych elementów w postaci naklejek, folii, czy gumek. Nakrętki, które nadają się do przetworzenia, oznaczone są symbolem recyklingu, czyli trójkątem ze strzałek. Mogą znaleźć się w nim także litery: PP, PE, LDPE, HDPE, PE-HD, PE-LD oraz liczby 2, 4, 5, 02, 04 lub 05.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego zbierane są nakrętki, a nie butelki, które również mogą być przetworzone. Otóż recykling nakrętek z polietylenu jest zdecydowanie łatwiejszy niż przetwarzanie butelek PET. Czysty polimer (polietylen) bardzo łatwo zamienia się w granulat, z którego następnie mogą powstać kolejne nakrętki, opakowania czy rury PCV.

Gdzie oddać plastikowe nakrętki? 

Pojemniki na nakrętki znajdziesz w szkołach, przedszkolach, osiedlowych sklepach, dużych marketach, urzędach i wielu innych miejscach. Często do akcji zbierania nakrętek przyłączają się także wspólnoty mieszkaniowe, dlatego warto rozejrzeć się także po okolicy w poszukiwaniu kosza na nakrętki. W internecie możesz także znaleźć konkretną fundację, która prowadzi akcję zbierania nakrętek – skontaktuj się z nimi i dostarcz zebrane nakrętki. A co dzieje się później? Nakrętki magazynowane są przez fundację, do momentu zebrania co najmniej kilku ton surowca, następnie wolontariusze segregują je, ważą i odwożą do punktów skupu. Otrzymane pieniądze zostają przeznaczone na wcześniej wyznaczony cel.

SPRAWDŹ: Ekocyd, czyli ekologiczne samobójstwo

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

Żeby akcja zbierania plastikowych nakrętek przyniosła widoczne efekty, na przykład w postaci zakupionego wózka inwalidzkiego dla osoby niepełnosprawnej czy opłaconego leczenia dla chorego dziecka, trzeba nazbierać ich bardzo wiele. Kilogram nakrętek, czyli około 500 sztuk, kosztuje od 40 groszy do 1 zł, w zależności od miejsca i aktualnego zapotrzebowania na surowiec. Z tego względu zbieranie nakrętek dla własnego zarobku nie ma najmniejszego sensu – tym bardziej że większość miejsc, w których są skupowane, przyjmuje wyłącznie dostawy hurtowe.

Kolejny krok do ochrony środowiska

Oprócz wspierania akcji charytatywnych segregacja plastikowych nakrętek to także duży krok do ochrony środowiska. Przede wszystkim zebrany surowiec zostaje w całości przetworzony na granulat, z którego następnie robione są nowe nakrętki, plastikowe opakowania, czy rury PCV. Kolejną kwestią są butelki plastikowe po napojach, kosmetykach, czy produktach spożywczych, które bez nakrętek można z łatwością zgnieść, dzięki czemu żółty pojemnik na odpady nie będzie zapełniał się tak szybko, a koszty transportu automatycznie się zmniejszą. Butelki bez nakrętek można także bez problemu sprasować podczas przygotowania do recyklingu. W dodatku opakowania po napojach wykonane są z innego tworzywa niż nakrętka, dlatego nie mogą być przetwarzane razem.

Chyba nie musimy Cię więcej przekonywać do zbierania nakrętek?

ZOBACZ TEŻ: Jak segregować śmieci? Wskazówki dla ekoprymuski

Zobacz również:
REKLAMA