Zarządzanie finansami: jak zdobyć pieniądze

Obligacje i lokaty, fundusze inwestycyjne, giełda... Zamiast wierzyć, że zarządzanie finansami jest trudne, weź sprawy w swoje ręce. Tyle wystarczy, aby zrealizować marzenia, o których do tej pory tylko śniłaś. Zobacz, jak oszczędzać pieniądze i zarządzać budżetem.

finanse, pieniądze, oszczędzanie, budżet fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy zapytałem dr Annę Czarczyńską z Akademii Leona Koźmińskiego, dlaczego zarządzanie pieniędzmi jest trudne, odpowiedziała od razu: „A kto powiedział, że to prawda? To tylko przeświadczenie. Wiele kobiet same wyklucza się ze świata finansów. Są przekonane, że to nie dla nich, że nie wypada rozmawiać o zyskach, bo to budzi negatywne skojarzenia”.

Sama możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale najprawdopodobniej jesteś już wyposażona w zestaw narzędzi niezbędnych do skutecznego zarządzania budżetem domowym. Teraz wystarczy tylko, że zmienisz swoje podejście. Za jednym zamachem zwiększysz szansę nie tylko na posiadanie większej sumy pieniędzy pod koniec miesiąca, ale i realizację celów, które od dawna odkładasz na później.

1. Jak jest naprawdę z kobiecymi finansami?

W większości polskich domów to kobiety decydują o wydatkach – mówi dr Czarczyńska. – Nawet jeśli zarabiają mniej pieniędzy”. Poza tym bardziej skrupulatnie płacą rachunki i wywiązują się z finansowych zobowiązań. Czym jeszcze różnią się od panów? Przede wszystkim są zdecydowanie ostrożniejsze w swoich poczynaniach. „Nie ma w nas tego męskiego hurraoptymizmu. Przekonania, że wszystko musi się udać, niezależnie od ryzyka, jakie trzeba podjąć – tłumaczy dr Czarczyńska. – Z tego powodu większość pań w sposób bardziej zrównoważony zarządza finansami. Dotyczy to zarówno budżetów domowych, jak i dużych funduszy inwestycyjnych, którymi kierują kobiety”.

Jak dodaje specjalistka, płeć piękna zwraca także większą uwagę na etyczność działań. Dla mężczyzn dużo istotniejsze jest osiągnięcie zysku. „Generalnie rzecz biorąc, inwestycje podejmowane przez kobiety mają niższą stopę zwrotu, ale są bardziej przewidywalne – tłumaczy Czarczyńska. – To naturalne. Jeśli jesteś odpowiedzialna za rodzinę, nie możesz postawić na szali wszystkiego”. Ale dzięki takiemu podejściu możesz być pewna, że nie skończysz z niczym, tylko będziesz miała finansową poduszkę bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Ch**owa Pani Domu - Do pięciu razy sztuka

finanse, pieniądze, oszczędzanie, budżet fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

2. Kroki, które powinnaś podjąć

Uświadom sobie, że... już masz niezbędne doświadczenie. Potrafisz tak zarządzać pieniędzmi, aby zapłacić za mieszkanie, jedzenie i drobne przyjemności. Tyle wystarczy, aby rozwinąć w sobie coś, co specjaliści nazywają „kompetencją finansową”.

Zdobądź... wiedzę. „To w dobie internetu bardzo proste – mówi dr Czarczyńska. – Wystarczy przełamać się i poszukać niezbędnych informacji”. Odwiedzaj strony banków, czytaj literaturę fachową, interesuj się tym, co mają do powiedzenia blogerzy finansowi. Pamiętaj tylko, żeby każdą radę czy opinię konfrontować z faktami. W końcu i banki, i blogerzy mają swoje interesy.

Sporządź... dokładną listę wydatków. „Możesz skorzystać z kalkulatorów budżetowych, które są dostępne w internecie, albo zrobić notatki na kartce papieru – radzi specjalistka. - Zapisuj wszystkie kwoty, nawet te najmniejsze”. Po miesiącu zrób bilans. Prawdopodobnie zdziwisz się, ile pieniędzy wydajesz zupełnie niepotrzebnie.

ZOBACZ TEŻ: 19 rad, jak oszczędzać pieniądze

Ustal... cel działania. Chcesz za pół roku jechać na superwakacje? Marzy Ci się markowa torebka? A może chciałabyś zacząć odkładać więcej na emeryturę? Określ swój cel i zastanów się, ile potrzebujesz na jego osiągnięcie. To pozwoli Ci zdecydować, na jakie rzeczy powinnaś wydawać mniej.

Nie rezygnuj... z przyjemności. Po prostu szukaj tańszych zamienników. Jeśli postanawiasz oszczędzać na ubraniach, zamiast kupować sukienkę, odwiedź krawcową, która w wymyślny sposób przerobi tę, której już od dawna nie nosisz. Chcesz mniej płacić za kino? Dowiedz się o konkursach, w których oferują darmowe bilety, albo sprawdź, kiedy seanse są najtańsze

Wykorzystaj... swoją naturalną zdolność do budowania relacji. „Koleżanki z pracy, przyjaciółki, rodzina – dzięki nim jesteś w stanie dowiedzieć się o przecenach albo okazjach, z których inaczej nie mogłabyś skorzystać” – podpowiada ekspertka.

Zarządzaj... nadwyżkami. „Jeśli mężczyźni dostaną dodatkowe środki, których się nie spodziewali, zazwyczaj wydają je w myśl zasady: łatwo przyszło, łatwo poszło – mówi dr Czarczyńska. – Kobiety wręcz przeciwnie: wolą zachować pieniądze na czarną godzinę”. Dlatego jeżeli w Twoim budżecie pojawiły się dodatkowe środki, przeznacz ich większość na zrealizowanie celu, który sobie założyłaś.

 

finanse, pieniądze, oszczędzanie, budżet fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. W co powinnaś inwestować kapitał?

Pierwsza zasada jest prosta. „Nigdy nie inwestuj w coś, czego działania nie rozumiesz – mówi dr Czarczyńska. – To najprostszy sposób, aby stracić pieniądze”. Poza tym nie śpiesz się z podejmowaniem decyzji. Gdy doradca w banku będzie chciał Cię przekonać do nowego produktu, wypytaj go o wszystko, a potem daj sobie czas do namysłu.

Jeżeli Twój cel jest krótkoterminowy, najlepiej odkładaj pieniądze na koncie oszczędnościowym. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na przyszłość, zainteresuj się poniższymi sposobami inwestowania.

Obligacje i lokaty

To bezpieczne sposoby lokowania środków, przynoszące niewielki zysk. „Musisz pamiętać o inflacji. Ona sprawia, że wraz z czasem, choć nominalnie masz więcej pieniędzy, możesz za nie kupić mniej” - tłumaczy dr Czarczyńska. Jednak uzyskanie nawet najmniejszych korzyści finansowych jest znacznie lepsze niż trzymanie gotówki w skarpecie.

Fundusze inwestycyjne

Większe ryzyko, które może przełożyć się na potencjalny zysk. Nie zapominaj jednak o tym, że fundusze pobierają opłaty niezależnie od tego, czy coś dla Ciebie zarobią. „Możesz myśleć o funduszach, jeśli masz więcej pieniędzy i część środków zainwestowałaś już w bezpieczny sposób” - ocenia ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Jak być bogatą kobietą sukcesu

Giełda

Odradzam samodzielne handlowanie akcjami na polskiej giełdzie. Inwestycje prywatne to 15% obrotów. A reszta? Duże fundusze, mające informacje, do których Ty nie masz nawet dostępu. Rywalizowanie z nimi nie ma sensu. Chyba że wiesz o jakiejś małej spółce, która ma zawojować rynek” - mówi dr Czarczyńska.

Edukacja

Najlepszy sposób na oszczędzanie? Ograniczanie wydatków i zwiększanie dochodów. Jeżeli przeznaczysz 1000 zł na kurs, który zagwarantuje Ci 200 zł miesięcznie podwyżki, w ciągu roku zarobisz na czysto 1400 zł. Mało która inwestycja jest tak opłacalna.

Marzenia

Nie myślałaś o tym, żeby uwolnić się od szefa i zrobić w końcu coś swojego? „Start-upy tworzone przez kobiety mają duże szanse powodzenia, bo budujemy firmy oparte na relacjach, które z założenia są długoterminowe – mówi dr Czarczyńska. – Daj sobie prawo do robienia tego, co lubisz, w czym jesteś dobra i co jest Twoją pasją. Za tym zawsze idą największe pieniądze”. Poza dochodami będziesz miała również satysfakcję, że robisz coś dla innych.

REKLAMA