Zalando testuje opakowania do przesyłek wielokrotnego użytku

Na razie testy przeprowadzane są jedynie w krajach skandynawskich.

zalando fot. shutterstock.com

Innowacje w sprzedaży wysyłkowej

Opakowania wielokrotnego użytku w świecie sklepów internetowych to stosunkowo nowa koncepcja. Przy odrobinie zaangażowania ze strony klientów już wkrótce może zrewolucjonizować i wyznaczyć nowe standardy w sprzedaży wysyłkowej. Stosowanie wielorazowych toreb rozwiązałoby jednocześnie 2 problemy środowiskowe: zwiększoną emisję dwutlenku węgla oraz lawinowe namnażanie plastikowych opakowań, które zalegają na wysypiskach. Zalando zapewnia, że eliminacja odpadów i ograniczenie produkcji opakowań może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 80%.

Marka postanowiła wprowadzić czterotygodniowy program, w trakcie którego będzie testować opakowania do wysyłania przesyłek, które można ponownie wykorzystać. 10 000 klientów w Finlandii, Norwegii, Szwecji oraz Danii otrzyma swoje zamówienia z Zalando w torbach wielokrotnego użytku. Będzie można użyć ich w przypadku chęci zwrotu zakupionych towarów. Posunięcie to ma na celu znaczące zmiejszenie ilości generowanych przez firmę odpadów, jak np. foliowe torby kurierskie.

zalando
źródło: corporate.zalando.com

Cykl życia torby ma wyglądać następująco: po otrzymaniu zamówienia klient przykleja załączoną etykietę zwrotną do opakowania i umieszcza je w skrzynce pocztowej. Następnie torba wraca do centrali Zalando i jest wykorzystywana ponownie.

Torby, które testuje Zalando są produkowane przez fiński startup o nazwie RePack.

To kolejne eko zmiany wprowadzone przez Zalando

Stosowanie opakowań wielokrotnego użytku to nie jedyna ekologiczna innowacja, jaką wprowadziło Zalando. Od maja br. sklep ogranicza zużycie klasycznych plastikowych opakowań do wysyłki zamówień na rzecz kartonów pochodzących w 100% z makulatury oraz toreb, które wytwarza się w 80% z materiałów pochodzących z recyklingu. Szacuje się, że zmiany te pozwolą ograniczyć zużycie plastiku, którego nie poddaje się recyklingowi o około 625,6 ton w porównaniu do roku 2018.

Zobacz też: Recyklomaty - oddaj butelki i puszki, zgarnij kawę oraz bilety do kina

Źródło

Zobacz również:
REKLAMA