1. Kiedy chcesz oprzeć się pokusie...
Pączki z różą, toksyczni faceci, trzeci (i czwarty, i piąty) drink na imprezie – takie właśnie rzeczy codziennie wystawiają na próbę naszą silną wolę. Równie ciężko oprzeć się niematerialnym pokusom, takim jak obsesyjne sprawdzanie swojej aukcji na allegro w czasie, kiedy powinnaś pracować.
To nie jest kara
Nie jest dobrze, jeżeli siłę woli utożsamiamy z odmawianiem sobie czegoś. Warto zmienić nastawienie psychiczne. Pomyślmy o tym raczej jako o ćwiczeniu mięśnia woli niż o karaniu samej siebie. Małych wyzwaniach, które jednak pozostawiają pewien margines swobody
Chcesz ograniczyć słodycze? Postanów sobie, że nie będziesz trzymać ich w domu, nie będziesz ich kupować, ale możesz zjeść coś słodkiego w cukierni na mieście.
Dekoncentracja
To może brzmieć dziwnie, ale jeżeli koncentrujesz się na ćwiczeniu siły woli, musisz nauczyć się dekoncentrować. Z wielu badań wynika, że siła pożądania (mówimy o chęci na ciastko albo potrzebie zajrzenia na profil byłego) słabnie, jeżeli szybko znajdujemy sobie alternatywne zajęcie. Stare przysłowie "Co z oczu, to z serca" zawierało w sobie głęboką, wypracowaną przez wieki mądrość ludową.
Kiedy zaczyna Cię ssać pokusa, wstań i idź na spacer z kijkami, posprzątaj szafkę, zrób piękne zdjęcia swojemu psu, narysuj coś albo napisz fajny post na blogu. Nowe, kreatywne zajęcie bardzo pomaga w szybkim "przekierowaniu" pokusy na konkretne działanie.
Nakarm swoją siłę
Z badań opublikowanych w "Journal of Personality and Social Psychology" wynika, że wahania naszego poziomu samokontroli mogą być związane ze zmiennym poziomem glukozy we krwi.
Mózg potrzebuje glukozy do prawidłowego funkcjonowania. Bez niej pracuje tak jakby na najniższym biegu, bez kontroli rozsądku. Dlatego głód, ale też zmęczenie, stres, wszystko, co obniża poziom glukozy w naszym mózgu sprawia, że stajemy się słabsi i podatni na pokusy.
Wystarczy, że dokarmiamy swój organizm (i mózg) pięcioma małymi porcjami bogatego w białko jedzenia (sprawdź listę warzyw bogatych w białko) w ciągu dnia, a siła naszej woli również zostaje wzmocniona. Zasada jest taka, że nie pozwalamy sobie odczuwać wilczego głodu, czy zmęczenia. Inaczej mówiąc, dbamy o siebie.
Komentarze