Wystąpienia publiczne: naucz się dobrze przemawiać

Niezależnie od tego, czy czeka Cię przemowa weselna, prezentacja w pracy, obrona pracy dyplomowej czy przedstawienie swojego projektu kolegom z firmy – dzięki kilku sztuczkom wypadniesz świetnie. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na postawę ciała, gestykulację i parę innych szczegółów. Zobacz, jak zostać mistrzynią wystąpień publicznych.

wystąpienia publiczne fot. Getty Images
fot. Getty Images

Głos to potężne narzędzie. Za jego pomocą możesz zręcznie przekonywać, skutecznie motywować albo delikatnie odmawiać. I pewnie doskonale sobie z tym radzisz w codziennym życiu, ale gdy przychodzi do wystąpień publicznych, sprawa staje się znacznie trudniejsza. Niezależnie, czy czeka Cię prezentacja przed pełną salą, czy przemówienie na ślubie koleżanki – będziesz gotowa. Wystarczy, że poznasz parę sztuczek.

„Większość ludzi nie wie, jak posługiwać się  głosem – mówi dr Monika Braun, aktorka i nauczycielka technik przemawiania. – Robią to instynktownie, zazwyczaj pod wpływem aktualnie przeżywanych emocji”. Całkowicie nie zdając sobie sprawy z tego, że brzmienie głosu nie bierze się wyłącznie z ułożenia warg czy napięcia strun głosowych.

„Na to, jak Twoją wypowiedź odbiorą inni, ma wpływ szereg czynników. Od kondycji organizmu aż po nastawienie do rozmówcy” - dodaje dr Braun. Dlatego nic dziwnego, że aktorzy przez wiele lat ćwiczą, aby podczas występów móc oddać głosem nawet najdrobniejsze niuanse. Na początku jednak wystarczy, że uświadomisz sobie mechanizmy, jakie zachodzą w Twoim ciele, aby spróbować skutecznie wykorzystywać głos.

Jesteś nieśmiała i raczej wolisz nie rzucać się w oczy? To także może pogarszać jakość Twoich przemówień. Zobacz, jak pokonać nieśmiałość oraz jak być pewną siebie, silną kobietą.

Podstawy

Zwróć uwagę na stan zębów. Zaplombuj wszystkie ubytki, nie mówiąc już o uzupełnieniu wolnych przestrzeni, powstałych, jeśli w ostatnim czasie usuwałaś zęby. Odgrywają one ważną rolę w prawidłowym rozchodzeniu się dźwięku. Jeśli chodzi o tembr głosu, to niezależnie od tego, jaki masz, doskonale spełni on swoją rolę. I to zarówno podczas kameralnej imprezy rodzinnej, jak i dużego zjazdu branżowego. Pamiętaj tylko, że im większa przestrzeń i im więcej osób, tym energiczniej powinnaś mówić.

Kondycja fizyczna

Jeśli ćwiczysz, masz od początku większe szansę, że będziesz lepiej wypadała podczas wystąpień publicznych. „Na to, w jaki sposób mówisz, duży wpływ ma dobre ukrwienie organizmu, sprężystość mięśni, dynamiczna praca ścięgien. Czyli wszystko to, co wiąże się także z regularnym uprawianiem sportu” – wyjaśnia dr Braun. Oto kolejny argument za tym, żeby nie odpuszczać treningu.

wystąpienie publiczne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Postawa

„Rozpoczynając pracę z aktorem czy śpiewakiem, nie uczy się go otwierania ust, lecz odpowiedniej postawy – mówi nauczycielka technik przemawiania. – Powinnaś usiąść wygodnie, choć nie za głęboko, żeby nie uciskać przepony. Jeśli stoisz, to równomiernie rozłóż ciężar ciała. W przypadku kobiet pojawia się dodatkowa trudność kulturowa. Niektóre panie nie traktują się wystarczająco poważnie. Wycofują się, wolą ustępować innym, dlatego np. siadają na skraju krzesła albo zaplatają ręce czy krzyżują nogi, co później znajduje odzwierciedlenie w ich głosie”.

Napięcie

Jeśli już zajęłaś odpowiednią pozycję, zwróć uwagę na to, czy jesteś rozluźniona. „Spięte nogi, ramiona czy twarz mogą prowadzić do zaciśniętego gardła, które przeszkadza w odpowiedniej artykulacji – mówi dr Braun. – Gdy dodatkowo pojawiają się przykre emocje, możesz najzwyczajniej w świecie stracić głos”. Pamiętaj o rozluźnieniu mięśni i równomiernym oddychaniu, gdy zaczynasz się denerwować.

prezentacja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ekspresja

„Napominamy dzieci, żeby nie krzyczały albo nie machały rękoma, bo to niegrzecznie. W konsekwencji dorośli ludzie, z którymi pracuję, tracą zdolność intensywnej ekspresji. Nie używają rąk ani ciała, bo tak zostali wychowani – tłumaczy ekspertka. – Ruch ma przełożenie na głos, urozmaica go. Dlatego podczas wystąpień nie bój się pokazywać albo podkreślać ruchem ręki ważniejszych fragmentów wypowiedzi”.

Musisz jednak wiedzieć, że tkwi w Tobie głęboki zakaz kulturowy, dlatego na początku możesz czuć się z tym co najmniej dziwnie.

Przekonanie

Wszystkie zaproponowane zmiany na niewiele się zdadzą, jeśli nie znajdziesz w sobie przekonania, że to, co masz do powiedzenia, jest ważne. Pewność siebie i związane z nią zdecydowanie w głosie odgrywają kluczową rolę.

Czujesz, że Ci jej brakuje? Mów, jakbyś ją miała. To samonapędzający się mechanizm. Pewność siebie pomaga ustawić głos, a głos buduje pewność. Dlatego stań prosto, rozluźnij szczęki, lekko wciągnij brzuch i odnajdź w sobie przekonanie, że to, co masz zamiar powiedzieć, jest ważne.

wystąpienie publiczne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Przed oraz w trakcie wystąpienia zwróć także uwagę na wymienione poniżej kwestie techniczne:

1. Rozgrzewka

Znajdź chwilę wyłącznie dla siebie, w miejscu, w którym nikt Cię nie widzi. Może to być samochód albo toaleta. Poruszaj dolną szczęką na wszystkie strony, dotykaj językiem warg, cmokaj, jakbyś chciała przywołać konia. To pozwoli Ci rozgrzać aparat mowy.

2. Oddech

Przed każdym ważnym akapitem lub zdaniem pamiętaj koniecznie o wzięciu oddechu. Oddychaj przeponą, a nie płucami (wyobraź sobie, że powietrze napływa do brzucha).

3. Końcówki wyrazów

Dokładnie wypowiadaj całe słowa. W codziennej mowie albo pod wpływem stresu mamy tendencję do ich skracania.

ZOBACZ TEŻ: Zdrowie w pracy - jak o nie dbać [praca siedząca, fizyczna, stresująca]

REKLAMA