Wystąpienia publiczne: jak się nie stresować?

Czeka Cię ważna prezentacja w pracy, referat na studiach albo mowa na weselu brata? Nawet jeśli nie jesteś szarą myszką, Twój głos może odmówić posłuszeństwa w stresowej sytuacji. podpowiadamy, jak przemawiać, by inni chcieli słuchać.

wykład, prezentacja, przemowa Shutterstock
Raz, dwa, raz, raz, próba mikrofonu!

Wystąpienia publiczne - jak się nie stresować?

Jestem pewna siebie, ale podczas publicznych wystąpień drży mi głos. Jak sobie z tym radzić?

REKLAMA

Stres podczas wystąpienia to normalna reakcja. Doświadcza go każdy, komu rzadko zdarza się przemawiać publicznie. Przyczyna? Jesteśmy istotami społecznymi i zależy nam na opinii innych.

„Przede wszystkim myśl pozytywnie i przypomnij sobie sytuacje z przeszłości, gdy udało Ci się zrobić pozytywne wrażenie na słuchaczach, na przykład podczas kolacji z przyjaciółmi – radzi psycholog Violetta Nowacka, szefowa poradni SELF - Przyjazne Terapie w Poznaniu. - Przed wyjściem na scenę warto również zrobić serię ćwiczeń głosowych i oddechowych”.

ZOBACZ TEŻ: 6 wskazówek, jak nabrać pewności siebie

1. Ćwiczenia oddechowe

Może to być np. otwieranie szeroko ust i mówienie na zmianę „iks” oraz „o” albo jeden z popularnych łamańców językowych.

2. Ćwiczenia mimiczne

Dodatkowo, jeśli masz chwilę, wykonaj kilka ćwiczeń mimicznych – spróbuj dotknąć językiem brody, nosa i policzków. Jeśli jesteś już na widoku, zmarszcz kilka razy czoło i pokręć nosem.

3. Uspokojenie oddechu

Nie zapomnij o uspokojeniu oddechu. Zamknij oczy, weź wdech, licząc do 4, i zrób wydech, licząc do 6, po czym powtórz to ćwiczenie dziesięć razy.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo oddychać?

4. Napój

Podczas wystąpienia dobrze mieć pod ręką szklankę letniej wody albo ciepłej herbaty z cytryną. Popijając ją małymi łykami, dodatkowo nawilżysz struny głosowe.

PS Jeśli czeka Cię ważne przemówienie, obejrzyj wykład Juliana Treasure'a. Dowiesz się z niej, jak mówić, by ludzie chcieli słuchać tego, co masz do powiedzenia oraz jak wykorzystać potężne narzędzie jakim jest Twój głos. Sprawdź też listę najlepszych prezentacji z TED-a (nasz TOP 10).

Zobacz również:
Okulary HTC Vive Flow lekko, łatwo i przyjemnie przenoszą w wirtualną rzeczywistość, która pomaga realnie się zrelaksować.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA