[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Wystąpienia publiczne: jak się nie stresować?

Czeka Cię ważna prezentacja w pracy, referat na studiach albo mowa na weselu brata? Nawet jeśli nie jesteś szarą myszką, Twój głos może odmówić posłuszeństwa w stresowej sytuacji. podpowiadamy, jak przemawiać, by inni chcieli słuchać.

wykład, prezentacja, przemowa Raz, dwa, raz, raz, próba mikrofonu!

Wystąpienia publiczne - jak się nie stresować?

Jestem pewna siebie, ale podczas publicznych wystąpień drży mi głos. Jak sobie z tym radzić?

Stres podczas wystąpienia to normalna reakcja. Doświadcza go każdy, komu rzadko zdarza się przemawiać publicznie. Przyczyna? Jesteśmy istotami społecznymi i zależy nam na opinii innych.

REKLAMA

„Przede wszystkim myśl pozytywnie i przypomnij sobie sytuacje z przeszłości, gdy udało Ci się zrobić pozytywne wrażenie na słuchaczach, na przykład podczas kolacji z przyjaciółmi – radzi psycholog Violetta Nowacka, szefowa poradni SELF - Przyjazne Terapie w Poznaniu. - Przed wyjściem na scenę warto również zrobić serię ćwiczeń głosowych i oddechowych”.

1. Ćwiczenia oddechowe

Może to być np. otwieranie szeroko ust i mówienie na zmianę „iks” oraz „o” albo jeden z popularnych łamańców językowych.

2. Ćwiczenia mimiczne

Dodatkowo, jeśli masz chwilę, wykonaj kilka ćwiczeń mimicznych – spróbuj dotknąć językiem brody, nosa i policzków. Jeśli jesteś już na widoku, zmarszcz kilka razy czoło i pokręć nosem.

3. Uspokojenie oddechu

Nie zapomnij o uspokojeniu oddechu. Zamknij oczy, weź wdech, licząc do 4, i zrób wydech, licząc do 6, po czym powtórz to ćwiczenie dziesięć razy.

4. Napój

Podczas wystąpienia dobrze mieć pod ręką szklankę letniej wody albo ciepłej herbaty z cytryną. Popijając ją małymi łykami, dodatkowo nawilżysz struny głosowe.

PS Jeśli czeka Cię ważne przemówienie, obejrzyj wykład Juliana Treasure'a. Dowiesz się z niej, jak mówić, by ludzie chcieli słuchać tego, co masz do powiedzenia oraz jak wykorzystać potężne narzędzie jakim jest Twój głos. Sprawdź też listę najlepszych prezentacji z TED-a (nasz TOP 10).

WH 02/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij