Wszystko, co musisz wiedzieć o 5. sezonie The Crown

Jeśli jesteś wielką fanką serialu o brytyjskiej monarchii, koniecznie sprawdź, czego możesz się spodziewać po piątym sezonie show.

The Crown fot. Shutterstock.com

Od pojawienia się na Netfliksie czwartego sezonu serialu The Crown minęło już 10 miesięcy, a to oznacza, że piąty sezon zbliża się wielkimi krokami. W internecie krąży mnóstwo informacji na temat nadchodzącej kontynuacji serialu opowiadającego najnowszą historię brytyjskiej monarchii. Oto wszystko, co warto wiedzieć o 5. sezonie The Crown, od nowych członków obsady po zapowiedzi tego, co wydarzy się w rodzinie królewskiej.

Ostrzeżenie: poniżej znajdziesz kilka spoilerów sezonów 4 i 5. Jeśli nie chcesz wiedzieć, co będzie dalej, przestań czytać tutaj.

Kiedy zostanie nakręcony sezon 5?

Nagrania do najnowszego sezonu rozpoczęły się w lipcu 2021 i potrwają najprawdopodobniej do końca roku. Na szczęście liczne lockdowny, które miały miejsce w Wielkiej Brytanii nie pokrzyżowały planów producentom i wszystko udaje się załatwić zgodnie z harmonogramem.

Kiedy sezon 5 będzie miał premierę na Netfliksie?

Oficjalna data premiery nie została jeszcze ustalona, ale szacuje się, że serial pojawi się na platformie streamingowej dopiero w roku 2022. Najświeższe informacje z całą pewnością będą pojawiać się na instagramowym i facebookowym profilu Netflix Polska.

Kto zagra królową Elżbietę?

Po kapitalnych Claire Foy oraz Olivii Coleman pałeczkę przejmie Imelda Staunton. Możecie kojarzyć ją z roli Dolores Umbridge z filmów o Harrym Potterze. Informacja została potwierdzona w styczniu 2020 roku przez twórcę serialu, Petera Morgana. W ostatnich dniach w internecie zaczęły krążyć pierwsze ujęcia z planu The Crown, na których zobaczyć można nowe wcielenie królowej Elżbiety.

„Jestem absolutnie zachwycony, że mogę oficjalnie potwierdzić udział Imeldy Staunton w serialu w roli Jej Wysokości. Będzie to ostatni sezon, w którym przeniesiemy monarchwię w XXI wiek” - mówi Peter Morgan z oświadczeniu. „Imelda ma niesamowity talent i będzie fantastyczną następczynią Claire Foy oraz Olivii Colman”. 

W wywiadzie z Emmą Barnett przeprowadzonym w programie radiowym BBC Woman’s Hour, Imelda wyjaśniła, że odczuwa dodatkową presję związaną z rolą. „Myślę, że moim dodatkowym wyzwaniem jest to, że będę grać królową, z którą jesteśmy trochę bardziej zaznajomieni” - wyznała aktorka.

Kto jeszcze pojawi się w obsadzie 5. sezonu?

Oprócz Imeldy Staunton do obsady dołączy wielu innych cenionych aktorów. Będzie to m.in. Jonny Lee Miller, który wcieli się w rolę Johna Majora. Major pełnił funkcję premiera Wielkiej Brytanii i lidera Partii Konserwatywnej od 1990 do 1997 roku, kiedy to zginęła księżna Diana.

Rolę księżnej Diany będzie kontynuować Elizabeth Debicki. „Duch księżnej Diany, jej słowa i czyny żyją w sercach tak wielu ludzi. To prawdziwy przywilej i zaszczyt dołączyć do tej mistrzowskiej serii, która wciągnęła mnie absolutnie od pierwszego odcinka” - powiedziała aktorka w oświadczeniu.

W lipcu 2020 r. Netflix potwierdził, że w ostatnich dwóch sezonach rolę księżniczki Małgorzaty przejmie Lesley Manville. „Nie mogłabym być szczęśliwsza grając księżniczkę Małgorzatę. Pałeczkę przekazują mi dwie wspaniałe aktorki – Vanessa Kirby oraz Helena Bonham Carter – i dlatego naprawdę nie chcę zawieść. Poza tym granie rodzeństwa z moją ukochaną przyjaciółką Imeldą Staunton będzie prawdziwą radością” - wyznała Manville.

Z kolei w rolę księcia Filipa w ostatnich dwóch sezonach serialu wcieli się Jonathan Pryce. Pryce przejmie rolę Tobiasa Menziesa i Matta Smitha, którzy grali księcia Edynburga w pierwszych czterech sezonach The Crown.

W rolę księcia Karola najprawdopodobniej wcieli się Dominic West z serialu The Affair, ale Netflix oficjalnie nie potwierdził jeszcze tej informacji.

 

Co wydarzy się w 5. sezonie The Crown?

Fabuła sezonów 5 i 6 będzie najprawdopodobniej toczyć się od początku lat 90. aż do początku XXI wieku. Twórcy nie zdradzili jeszcze szczegółowych planów, dlatego trudno powiedzieć, co wydarzy się w sezonie piątym, ale jest kilka wydarzeń historycznych, które najpewniej się w nim pojawią. Podejrzewa się, że księżna Diana będzie odgrywać ważną rolę i możliwe, że sezon nr 5 będzie obejmował również rok 1997, a co za tym idzie – tragiczny wypadek, w którym zginęła.

Czy w serialu pojawi się historia księcia Harry’ego i Meghan Markle?

Nie. Twórca serialu powiedział w wywiadzie dla Entertainment Weekly, że para w ogóle nie pojawi się w serialu. Zdradził, że serial zakończy się na długo przed momentem, w którym jesteśmy teraz. „Czułbym się nieswojo pisząc o wydarzeniach, które miały miejsce tak niedawno. Myślę, że jest pewna granica przyzwoitości, która wymaga, by minęła odpowiednia ilość czasu zanim opowiesz historię.” - mówi Morgan.

Zobacz również:
REKLAMA