Wspólne mieszkanie: dlaczego warto wyprowadzić się od rodziców [Raport WH]

Zamiast mieszkać z rodzicami, pomyśl o wynajęciu czterech kątów. Badacze są zdania, że życie z partnerem i znajomymi pod jednym dachem wyjdzie Ci tylko na zdrowie.

wspólne wynajmowanie mieszkania fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Raporty opracowywane na całym świecie są zgodne. Młodzi coraz dłużej zwlekają z opuszczeniem przytulnego gniazdka uwitego przez ojca i matkę. Czy to źle? Nie. Średnia długość życia wzrasta, kolejne etapy przychodzą coraz później. Ale... jest lepsze rozwiązanie.

Jak wynika z analizy „Finansowy raport młodych”, aż 73% Polaków w wieku 18-25 lat mieszka z rodzicami. W grupie 26-30 funkcjonuje w ten sposób 42% badanych. Stawia nas to w europejskiej czołówce. Jednak nie jesteśmy w niej osamotnieni. Dane zebrane przez Paw Research Center dowodzą, że między nami a Słowakami, Węgrami, Serbami, Rumunami oraz Włochami trwa zacięta walka o palmę pierwszeństwa.

To zresztą trend, który obserwuje się na całym świecie. W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych – po raz pierwszy od 130 lat prowadzenia badań – okazało się, że więcej młodych dorosłych żyje u rodziców niż z partnerem, z przyjaciółmi czy samemu. Kwestią otwartą pozostaje, dlaczego tak się dzieje.

Pieniądze i inne wymówki

Badania wykazują, że w Polsce 70% pracujących dorywczo wciąż mieszka z mamą i tatą. Wśród mających stałą pracę - 40%. „Społeczeństwo już nie grozi takim osobom palcem. Tradycyjny model życia, w którym szybko poznawało się drugą połówkę, brało ślub, a potem zakładało własną rodzinę, odchodzi w zapomnienie - mówi Shaunti Fieldhahn, badaczka i autorka popularnych książek o małżeństwie. – Mamy dużo większy komfort, jeśli chodzi o szukanie własnej drogi”. Przez to niewiele osób odczuwa potrzebę wyprowadzenia się z domu.

Zjawisko to zostało dobrze opisane we Włoszech, gdzie od dekad obserwuje się silną tendencję młodych ludzi do trzymania się rodzinnego gniazda. Socjolog Monica Santoro, pracując nad rozprawą doktorską, przeprowadziła serię pogłębionych wywiadów z młodymi mieszkańcami Mediolanu.

Wśród najczęstszych powodów życia z rodzicami wymieniane były: coraz dłużej trwająca edukacja, problemy na rynku mieszkaniowym i brak odpowiednich programów socjalnych. Często wspominano także o wysokich kosztach samodzielnego życia. Jednak dr Santoro po przeanalizowaniu wypowiedzi uczestników doszła do wniosku, że za tymi wymówkami kryje się coś znacznie poważniejszego: lęk przed samodzielnością.

para fot. racorn 2015/shutterstock.com
fot. racorn 2015/shutterstock.com

Na próbę

„Boję się życia samemu. Nie chodzi o to, że rodzice trzymają mnie pod kloszem. Po prostu myśl, że nie słyszę innego głosu, że nie ma nikogo, gdy przychodzę do domu, napawa mnie przerażeniem” - przyznała w trakcie wywiadu 29-letnia Veronika, lekarka w szpitalu. A taki stan rzeczy może skutecznie blokować podejmowanie dojrzałych decyzji.

Jednak są sposoby, aby sobie z tym poradzić. „Jeśli w najbliższym czasie nie masz w planach ślubu czy dziecka, możesz pomyśleć o wynajęciu z partnerem i znajomymi wspólnego mieszkania. Dzięki temu nauczysz się żyć pod jednym dachem oraz dzielić obowiązkami, zanim podejmiesz poważniejsze zobowiązania” – mówi Stephanie Coontz, autorka książek o małżeństwe i historyczka z Evergreen State College.

Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które chcą spróbować swoich sił w innym mieście, rozejrzeć się za nową pracą albo skończyć studia. „Mogą o nim pomyśleć również pary, które oszczędzają na wakacje, ślub albo własne mieszkanie” – podpowiada terapeutka Elaine O'Connell.

Ale, żeby wspólne mieszkanie skończyło się kłótnią i rozstaniem, poznaj zasady dobrego współżycia. A jeśli zastanawiasz się and mieszkaniem tylko we dwójkę - przeczytaj nasz poradnik "Wspólne mieszkanie bez wojny domowej".

WH 01-02/2017

Zobacz również:
REKLAMA