Wrześniowy numer Women's Health już w sprzedaży!

Jak ona to robi? To pytanie pada najczęściej, gdy patrzy się na 52-letnią Jennifer Lopez, która zaprzecza metryce nie tylko wyglądem, ale też sprawnością, energią i apetytem na życie.

nowy numer 09/21 MPP

Odpowiedź jest dużo mniej atrakcyjna niż sama J.Lo: zasuwa – codziennie ćwiczy i dba o dietę. Poza tym nie gwiazdorzy, więc ma dobre relacje z ludźmi, kocha swoją rodzinę, ciągle uczy się nowych rzeczy, nie zamierza iść na emeryturę ani w bliższej, ani w dalszej przyszłości. Jest dowodem na twierdzenie specjalistów od geronauki, że wszyscy starzejemy się w taki sam sposób, ale w niejednakowym tempie. Wiek biologiczny u ludzi jest różny i w dużej mierze zależy to od stylu życia. I na dodatek wiadomo już, na czym to zjawisko polega.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie wszystkie komórki starzeją się w takim samym tempie. Zarówno młody, jak i stary człowiek ma młode i stare komórki, tylko proporcje jednych i drugich są u nich inne. Stare komórki nie obumierają od razu, tylko najpierw robią w organizmie małą demolkę: wydzielają cytokiny prozapal- ne – białka, które inicjują reakcję zapalną. I właśnie w organizmach starszych ludzi jest dużo takich cytokin, stąd liczne tzw. sterylne stany zapalne, które w efekcie prowadzą do starzenia się komórek. To zjawisko doskonale opisuje i wyjaśnia prof. Ewa Sikora z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, która od ponad 20 lat bada procesy starzenia. Jej wykład: "Czy starzenie mózgu jest nieodwracalne?" możesz znaleźć na YouTube na kanale Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Okazuje się, że gdybyśmy nauczyli się usuwać z organizmu stare komórki albo niwelować wywoływane przez nie zmiany, to potrafilibyśmy częściowo odwrócić proces starzenia się narządów, w tym mózgu. Od jakiegoś czasu trwają badania nad dwoma rodzajami substancji, których nazwy są bardzo skomplikowane, ale działanie może być zbawienne: senolitykami, które eliminują stare komórki, i związkami senomorfotycznymi, które obniżają stany zapalne. Już wiemy, że po ich podaniu myszy laboratoryjne odmłodniały i stały się bardziej bystre; teraz czas na badania kliniczne na ludziach. Celem naukowców jest nie tylko wydłużenie życia, ale przede wszystkim poprawa jego jakości w starszym wieku, bez tylu chorób degeneracyjnych i demencji. I wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat możemy mieć tabletki opóźniające starzenie się.

Do tego czasu, wzorem J.Lo, dbajmy o nasze ciała i umysły jak tylko potrafimy. Ostatni raz ćwiczyłaś na lekcjach WF? Zacznij od chodzenia (s. 82). Chcesz nabrać siły i energii? Zapraszamy na s. 108. Twoim problemem jest brak konsekwencji w działaniu? Sposoby na wymówki najlepiej przedstawią ci nasze bohaterki, które je pokonały (s. 71). I bez względu na to, ile masz lat, ucz się nowych rzeczy: ucząc się, tworzysz nowe połączenia nerwowe (s. 57). To nie wstyd być początkującą – to dowód, że jesteś młoda.

Redaktor naczelna

Aneta Martynów

Zobacz również:
REKLAMA