Woskowijki - eko zamiennik folii spożywczej i torebek śniadaniowych

Segregujesz śmieci, na zakupy chodzisz ze swoimi siatkami, pijesz filtrowaną wodę, używasz metalowych słomek i poszukujesz kolejnych ekoalternatyw? Poznaj woskowijki.

woskowijki fot. Shutterstock.com

Coraz więcej ekozamienników

Z inicjatywy osób wiodących życie w myśl ideologii zero waste, chcących udowadniać, że ograniczenie zużycia plastiku to całkiem prosta sprawa, powstają kolejne ekoalternatywy dla przedmiotów codziennego użytku, które w ogromnej mierze przyczyniają się do zaśmiecania środowiska. 

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się m.in: torby na zakupy wielokrotnego użytku, woreczki do kupowania produktów na wagę zrobione z firanek, metalowe lub bambusowe słomki, butelki z filtrem, konopne myjki do naczyń, środki czyszczące o naturalnych składach, a także kubeczki menstruacyjne (tutaj przeczytasz o nich więcej).

Do eko rewolucji zaczęły dołączać również wielkie korporacje. Starbucks oferuje 1 zł zniżki, jeśli po kawę przyjdziesz ze swoim kubkiem. Natomiast Coca-Cola we współpracy z fundacją Nasza Ziemia wprowadza recyklomaty, w których plastikowe oraz szklane butelki, a także aluminiowe puszki możesz wymienić na benefity w postaci biletów do kina lub darmowej kawy. Na razie można znaleźć je tylko w Warszawie, ale docelowo mają one stanąć również w innych miastach. Więcej informacji na temat recyklomatów znajdziesz tutaj.

Woskowijki - czym są?

Jakiś czas temu na rynku pojawił się produkt, który pełni funkcję torebek śniadaniowych, a także jednorazowej folii spożywczej i aluminiowej. Do Polski przywędrował stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zyskał rzeszę wiernych fanów. Mowa o woskowijkach, czyli bawełnianych ściereczkach nasączonych woskiem pszczelim, żywicą i olejkiem jojoba. Można zabezpieczyć nimi naczynia przed włożeniem do lodówki, spakować w nie kanapki, a także zabrać na zakupy i poprosić ekspedientkę o zawinięcie w nią chleba. Nie powinno się za to przechowywać w nich surowego mięsa.

Dodatkowym atutem przechowywania żywności w woskowijkach jest fakt, że wosk pszczeli wykazuje właściwości antybakteryjne. Dzięki temu produkty dłużej zachowują świeżość.

Woskowijek możesz używać nawet do kilku miesięcy. Wystarczy, że po każdym użyciu umyjesz je w letniej wodzie, a następnie osuszysz i będziesz przechowywać w odpowiednich warunkach - z dala od źródeł ciepła, które mogłyby rozpuścić wosk.

Na polskim rynku pojawiły się już firmy oferujące woskowijki. Znajdziecie je na stronach: Woskowijka by Malu oraz BeePack.

ZOBACZ TEŻ: Portugalscy naukowcy odkryli nowy rodzaj zanieczyszczenia plastikiem

REKLAMA