Właściciele kotów są inteligentniejsi niż właściciele psów

Wolisz koty czy psy? To pytanie zrujnowało niejedną randkę. Teraz, dzięki naukowcom, miłośnicy kotów mają nowy argument w dyskusji.

East News
Albert Einstein był podobno kociarzem. Przypadek?

Lojalność wobec kociego lub psiego plemienia przekazuje się czasem z pokolenia na pokolenie. Wyznawcy kotów i miłośnicy psów potrafią traktować swoich pupili niemalże jak własne dzieci, kupując im coraz to nowe zabawki, ubranka czy wyszukane smakołyki. Gdy dochodzi do spotkania przedstawicieli obu plemion, sytuacja potrafi zrobić się napięta jak diabli. Najnowsze wyniki badań naukowców z University of Florida, Carroll University i Marquette University nie ułatwiają sprawy. 

Zwierzę a osobowość

Badacze z trzech amerykańskich uczelni postanowili porównać cechy osobowości właścicieli psów i kotów. Głównym celem uczonych było zrozumienie relacji pomiędzy osobowością a wyborem zwierzęcia domowego. Badanie przeprowadzono na grupie 600 studentów. Pod uwagę wzięto 16 psychologicznych czynników, takich jak rozumowanie, stabilność emocjonalną i skłonność do dominacji.

Zaskakujące wyniki

Na podstawie udzielonych odpowiedzi, badacze odkryli, że uczniowie, którzy mieli psa, byli bardziej otwarci i ekstrawertyczni, podczas gdy ci, którzy posiadali kota, wydawali się bardziej wrażliwi i kreatywni. Większa delikatność nie świadczyła bynajmniej o ich słabości – odkryto, że właściciele kotów, pomimo swojej wrażliwości, są w stanie częściej bronić swojego punktu widzenia.

Naukowcy zauważyli jeszcze jedno – właściciele kotów uzyskali lepsze wyniki w teście badającym inteligencję niż właściciele psów. 

Grupa badanych nie była zbyt duża, dlatego wyniki należy traktować bardziej jako ciekawostkę. Niemniej jednak, argument ten może zaważyć o dalszych losach niektórych dyskusji...

Kochajmy zwierzaki

Niezależnie od tego czy jesteś właścicielką kota, psa, żółwia czy gekona, najbardziej liczy się Twoja więź ze zwierzakiem. Te stworzenia są z nami na dobre i na złe. Niezależnie od tego, czy nam się układa czy nie, one lojalnie stoją (lub leżą) u naszego boku. Bądźmy dobre dla swoich pupili, a spory o to, które czworonogi są lepsze, puśćmy w niepamięć. Wszystkie zwierzęta są najlepsze i wszystkie trzeba kochać tak samo. Bez wyjątków.

REKLAMA