Wielkanocne zwyczaje w innych krajach

To jak Polacy celebrują święta Wielkanocne, wszyscy dobrze wiemy. Zastanawiałaś się kiedyś, jakie zwyczaje panują w innych krajach? Jedni piknikują, drudzy turlają jaja a jeszcze inni się nimi biją. Oto nasz przegląd najciekawszych tradycji.

| Data aktualizacji: 2021-04-01
zwyczaje wielkanocne fot. shutterstock
fot. shutterstock

Piknikowanie

Wielkanocny poniedziałek, to dla Włochów czas piknikowania poza miastem lub w pobliskim parku.

Diabelskie przebieranki

W wyspiarskiej części Włoch – na Sycylii – mieszkańcy przebierają się w upiorne maski i szaty w odcieniach czerwieni i organizują tak zwany Taniec Diabłów, czyli Ballo dei Diavoli.

Poszukiwanie czekoladowych słodyczy

Francuzi i Anglicy, zwłaszcza Ci najmłodsi, stale podtrzymują tradycję szukania czekoladowych jaj, zajęcy i baranów, które zostały skrzętnie ukryte przez w ogrodowych krzewach, kwiatach, a nawet drzewach.

Turlanie jaj

W Stanach Zjednoczonych najbardziej znana zabawa odbywa się w ogrodach Białego Domu. Osoby, które wygrały bilet wstępu biorą udział w wyścigu na toczenie ugotowanych jaj. Do wygrania jest drewniana pisanka z podpisem prezydenta.

Rzucanie garnkami

Na greckiej wyspie Korfu w Wielką Sobotę kultywuje się tradycję zwaną "rzucaniem garnkami". W tym dniu mieszkańcy wyrzucają z okien gliniane naczynia, które rozbijają się na ulicy. Tradycja ta wywodzi się ze zwyczaju Wenecjan, którzy w ten sposób żegnają stary rok. Wyrzucanie naczyń przez okno wynika z przekonania, że przed Wielkanocą należy pozbyć się starych rzeczy.

Przebieranki

W Szwecji dziewczynki przebierają się za czarownice i pukają do drzwi sąsiadów, którzy napełniają ich kociołki cukierkami.

Prezentacja lokalnych produktów

Australijska Wielkanoc ściśle łączy się z kulturą farmerską. W tym czasie odbywa się wystawa rolników prezentująca zwierzęta, rośliny, rękodzieło i produkty lokalne. Kontynentalny futrzak – wielkouch króliczy, przyjaciel najmłodszych - podrzuca im świąteczne łakocie.

Procesje i pokazy

Wielkanoc dla Hiszpanów jest najważniejszym świętem w roku. W tym na czasie na ulicach biją bębny, idą procesje z ogromnymi platformami, na których wieziona bądź niesiana jest Madonna i Chrystus. Nie brakuje przedstawień i pokazów tanecznych.

Walka na jaja

Niemcy i Austriacy chętnie biorą udział w zabawie polegającej na uderzaniu ugotowanymi na twardo jajkami. Wygrywa osoba, której jajko się zniszczy.

Święto Świeczek

Wielkanoc w Finlandii jest bardzo świetlista. Tysiące świec rozświetla ulice miast.

Smaganie rózgami

W Czechach i na Słowacji chłopcy biegają po ulicach i, w ramach zabawy, rózgami z gałązek wierzby okładają dziewczęta po nogach. To zwyczaj podobny do naszego Śmigusa-Dyngusa. Miał przynieść pannom zdrowie i płodność.

REKLAMA