Wiecznie młoda – jak zachować witalność mimo upływu lat

Czy da się zachować młodość ducha przez całe życie? No, w każdym razie trzeba próbować ze wszystkich sił.

wiecznie młoda fot. shutterstock.com
Jak być wiecznie młodą duchem?

W dalszej części megapopularnego niegdyś utworu „Forever Young” zespołu Alphaville pada pytanie: „Czy naprawdę chcesz żyć wiecznie?”. Większość z nas po namyśle odpowiedziałaby przecząco - przecież już po 300 latach musi się robić straszliwie nudno. Bo tak naprawdę, jak powiedziała pewna wiekowa (98 l.) nauczycielka jogi Tao Porchon Lynch: „Chodzi o to, aby umrzeć młodo najpóźniej, jak się da”.

W mojej głowie

Naukowcy twierdzą, że procesy starzenia w naszym organizmie rozpoczynają się ok. 25. roku życia. Ale przecież gołym okiem widzimy, że to raczej nie dotyczy wszystkich. Ludzie starzeją się coraz wolniej. Rzućcie kiedyś okiem na serial „Czterdziestolatek” (często puszczają go na TVP Seriale) i przyjrzyjcie się dobrze małżonce tytułowego bohatera, niejakiej Madzi Karwowskiej granej przez Annę Seniuk.

W serialu ma niespełna czterdziestkę. A potem przyjrzyjcie się takiej, na przykład, Agnieszce Chylińskiej, która w maju tego roku skończyła 40 lat. Pierwsza, z całym szacunkiem, ewidentnie pani w średnim wieku, a ta druga  pełna energii, zwariowana dziewczyna – i to pomimo że jest żoną oraz matką trójki dzieci.

Otaczaj się ludźmi ciekawymi i inspirującymi. Towarzystwo nudziarzy postarza.

Nie chodzi tylko o wygląd, ale przede wszystkim o sposób bycia. To, że w dzisiejszych czasach wyglądamy i zachowujemy się młodzieńczo przez długie lata, zawdzięczamy nie tylko stylowi życia – ćwiczeniom, zdrowej diecie.

Najważniejszą rolę pełni zmiana podejścia do życia. Bo starość zaczyna się w głowie. Zaczynamy się starzeć, kiedy życie przestaje nas cieszyć. I kiedy uwierzymy innym na słowo, że to już najwyższy czas, żeby spoważnieć i wejść w jakiś życiowy schemat, z którego nie ma odwrotu.

Szukaj przyjaciół

Jak mówi stare, ale wciąż aktualne przysłowie: z kim przestajesz, takim się stajesz. Jeżeli chcesz być młoda duchem do późnej starości, bardzo starannie wybieraj sobie przyjaciół. Zdaniem psychologów przyjaciele mają na nas o wiele większy wpływ niż rodzina - motywują nas, zarażają stylem życia, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie.

W otoczeniu nudziarzy pierwsze zmarszczki na duszy pojawią się bardzo szybko. Szkoda marnować na nich czasu. Nawet, kiedy są to stare kumpelki z podwórka, trudno. Człowiek ma w życiu ograniczoną ilość czasu i trzeba dokonać jakiejś selekcji. Wybieraj pozytywnych, spontanicznych, zabawnych, niekonwencjonalnych, interesujących ludzi. Takich, z którymi wciąż chce Ci się dyskutować na wszystkie możliwe tematy.

Poznaj też 10 wskazówek jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie

taniec brzucha fot. shutterstock.com
Zapisz się na taniec brzucha.

Bez rutyny

Dr Ricarda Scheiner wraz z zespołem z Technische Universit w Berlinie badała zachowania pszczół, aby użyć je jako modelu do badania starzenia się mózgu. Okazało się, że najbardziej postarza szare komórki wykonywanie w kółko tych samych monotonnych prostych czynności.

Ludzie bez względu na wiek, wciąż noszą w sobie dziecko. Wystarczy je obudzić i rozbawić.

Poszerzenie zakresu obowiązków całkiem realnie odmładza mózg, polepsza pamięć i inne funkcje poznawcze. Dlatego, jeżeli masz wymagającą, pełną nowych wyzwań pracę, nie marudź i nie narzekaj na stres, tylko podziękuj losowi. Bo dzięki niej będziesz dłużej młoda.

A co zrobić, kiedy faktycznie masz niewymagającą robotę, ale z jakichś przyczyn nie możesz sobie pozwolić na zmianę? Albo po prostu po latach w fajnym miejscu wpadłaś w rutynę? Zapisz się na jakiś kurs. Zdaniem naukowców każda nowa aktywność działa odmładzająco.

Ćwiczenie nowych umiejętności wspomaga tworzenie się mieliny – substancji poprawiającej przewodzenie impulsów nerwowych. Nauka języków, taniec brzucha, żonglowanie piłeczkami, jazda na motocyklu – przecież jest tego tyle.

Jedna rada dla perfekcjonistek – zapisując się na kurs, raczej nie planuj, że osiągniesz mistrzostwo. Po co Ci jakieś mistrzostwo? Baw się dobrze, a jeżeli zacznie Cię to nudzić, porzuć bez żalu i zapisz się na coś innego.

ZOBACZ KONIECZNIE: Kasia Sokołowska: bezczynność postarza bardziej niż zmarszczki

fot. Stokkete 2014/shutterstock.com fot. Stokkete 2014/shutterstock.com

Nie bój się

Młodość kojarzy się z czasem, kiedy jeszcze wszystko ma się przed sobą. Wygląda na to, że takie poczucie mija bezpowrotnie z chwilą założenia rodziny, a już na pewno z chwilą wzięcia pierwszego kredytu. Ale przecież dookoła są ludzie, dla których życie może być nieustanną przygodą. Małżeństwo geografów – Ola i Zbyszek z Krakowa postanowili zwiedzić Maroko i Hiszpanię na rowerach. Zabrali dwójkę kilkuletnich dzieci i pojechali w wielomiesięczną podróż (zapis ich przygody na www. kajtostany.pl). Bartosz i Anna Dawidowscy razem z dziećmi zamieszkali na trimaranie, którym dopłynęli do Karaibów.

W sieci jest mnóstwo blogów ludzi, którzy żyją w sposób niekonwencjonalny, przecierając ścieżki innym. Przełamali oni naturalny strach przed nieznanym, pomyśleli sobie: a dlaczego miałoby się nie udać? I zrealizowali marzenia. I już chyba nigdy się nie zestarzeją, tak jak nieustannie młody duchem jest Aleksander Doba – gość, który przepłynął Atlantyk w kajaku. Bo taką miał fantazję.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Dieta młodości – kuracja na talerzu

kobieta, relaks, kariera Kaspars Grinvalds / shutterstock.com
Tylko spokój może nas uratować.

Odpuść sobie

Paradoksalnie najbardziej nas postarza desperacka próba zatrzymania młodości fizycznej. Ten proces oczywiście da się spowolnić – i bardzo fajnie. Ale na dłuższą metę cudów nie ma. Koncentracja na sobie zawsze kończy się frustracją. To dlatego specjaliści zalecają przekierowanie uwagi z własnego pępka na otoczenie, na innych ludzi.

Dla zdrowia psychicznego potrzebujemy poczucia, że jesteśmy częścią czegoś większego od nas – społeczności, przyrody, itp. Angażowanie się w działania na rzecz innych (nawet na rzecz zwierząt), dawanie wsparcia, przekraczanie egocentryzmu prawdziwie nas uszczęśliwia.

A hormony szczęścia poprawiają krążenie, niszczą wolne rodniki, podwyższają odporność i utrzymują nasz mózg w formie – wpływają na poprawę pamięci, koncentracji, a także zwiększają zdolność kreatywnego myślenia. To endorfiny są prawdziwym eliksirem młodości, więc musimy dbać o ich regularne dostawy.

WH 11/2016

Zobacz również:
REKLAMA