Wakacyjny numer Women's Health już w sprzedaży!

Gdy nic nie robimy, nasz mózg buduje szczególny rodzaj pamięci: pamięć autobiograficzną, która pozwala nam korzystać z doświadczeń i radzić sobie z problemami.

Agnieszka Woźniak-Starak fot. Kamil Majdański / MPP

Za to odkrycie prof. Marcus Raichle, neurobiolog z Washington University w St. Louis, otrzymał w 2014 roku prestiżową Kavli Prize, norweską wersję Nagrody Nobla, przyznawaną badaczom w trzech dziedzinach: nanotechnologii (badanie najmniejszych układów), kosmosu (badanie największego układu) i neurobiologii (badanie mózgu i systemu nerwowego, czyli najbardziej skomplikowanych układów). Cóż takiego odkrył prof. Raichle? Nową sieć połączeń, która funkcjonuje w naszym mózgu i odgrywa bardzo ważną rolę. Do tej pory neurobiolodzy obserwowali dwie sieci mózgowe: sieć uwagi, która jest aktywowana, gdy coś dostrzeżemy, i sieć, nazwijmy ją roboczo: ważności, dzięki której mogliśmy ocenić, na ile zauważone zjawisko jest dla nas istotne. Podczas badań nad siecią uwagi prof. Raichle zauważył, że im więcej mózg pracuje nad poznawaniem nowych rzeczy, tym bardziej jego części się wyłączają. W momencie, kiedy to napięcie mózgowe świadczeń i radzić sobie z problemami dużo szybciej. ustaje, włączają się ponownie.

I tak, przez zupełny przypadek, odkryto sieć trybu domyślnego, która pracuje intensywnie wtedy, gdy inne sieci się wyłączają, czyli kiedy odpoczywamy. W czasie, kiedy nie myślimy, nie uczymy się nowych rzeczy, tworzy się inny rodzaj – bardzo ważny dla naszego przetrwania. To tzw. pamięć autobiograficzna, która pozwala wykorzystywać nasze doświadczenia w nowych sytuacjach. To dzięki tej pamięci potrafimy odpowiednio zareagować, gdy coś się zdarzy, a nie musimy kalkulować wszystkiego od nowa. Sieć trybu domyślnego pracuje najintensywniej, gdy śpimy, medytujemy i gdy myślimy „o niebieskich migdałach”. Nieodżałowany prof. Jerzy Vetulani mówił, że pamięć autobiograficzna tworzy naszą tożsamość, dlatego odpoczynek mózgu jest tak ważny. I chociaż to odkrycie nienowe, to warte ciągłego przypominania.

Czego potrzebuje mózg, żeby odpocząć? Przede wszystkim snu. O tym, że niedosypianie powoduje spadek zdolności poznawczych i gorsze kojarzenie, nie trzeba nikogo przekonywać – wiedzą o tym zwłaszcza młodzi rodzice. Jak obliczyli naukowcy z University of California San Diego, nasz mózg w ciągu dnia ma kontakt z 34 gigabajtami informacji. Gdy my śpimy, on musi je posortować, zdecydować, które są ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, utworzyć nowe połączenia nerwowe, poprzestawiać semafory na dotychczas istniejących. Mózg lubi również dobre jedzenie bogate w warzywa i ryby, dobry nastrój, obcowanie z rzeczami, miejscami i ludźmi, którzy rozwijają nas duchowo, a także chwile, gdy nasze myśli swobodnie sobie wędrują, gdy „marzymy na jawie”. A błądzić myślami możemy wszędzie: pod palmą i na własnym balkonie. Gdziekolwiek będziecie spędzać tegoroczne wakacje, nie przestawajcie marzyć!

Redaktor naczelna Women's Health

Aneta Martynów

REKLAMA