Wakacje za granicą 2021 – zasady dla turystów

Restrykcje i zasady wjazdu do poszczególnych krajów zmieniają się z dnia na dzień. Nawet wykupienie oferty last minute nie daje 100 % pewności, że uda nam się wyjechać na wymarzony urlop. Sprawdź aktualne zasady przemieszczania się. 

restrykcje covid fot. Shutterstock.com

Sytuacja epidemiczna na arenie międzynarodowej rozwija się bardzo dynamicznie. Zmieniające się na bieżąco regulacje prawne w poszczególnych krajach mogą skutecznie pokrzyżować nasze wakacyjne plany. Aby uniknąć niespodziewanych sytuacji, coraz więcej z nas decyduje się więc na skorzystanie z ofert urlopowych last minute. Decydując się na konkretne miejsce powinnyśmy sprawdzić jednak jego aktualną sytuację epidemiczną oraz warunki wjazdu dla obcokrajowców. Dokładny wykaz regulacji dotyczących poszczególnych państw odnajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Radzimy wybierać takie kierunki wakacyjne, które mają jasno określone zasady bezpieczeństwa. Tak na obecną chwilę wygląda sytuacja z najpopularniejszych krajach, w których wypoczywają Polacy:

  1. Egipt - restrykcje covidowe w wakacje 2021
  2. Grecja - restrykcje covidowe w wakacje 2021
  3. Chorwacja - restrykcje covidowe w wakacje 2021
  4. Włochy - restrykcje covidowe w wakacje 2021
  5. Bułgaria - restrykcje covidowe w wakacje 2021
  6. Powrót do Polski z wakacji za granicą - zasady
  7. Jak nie zarazić się COVID-19 za granicą?

Egipt - restrykcje covidowe w wakacje 2021

Podróżujący do Egiptu (poza dziećmi do 6. roku życia) muszą mieć przy sobie dokument świadczący o przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione powinny okazać negatywy wynik testu RT-PCR (koszt ok. 400 zł), wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem – dokument musi być w języku angielskim lub arabskim. Zaświadczenie nie może być kopią i musi posiadać oryginalną pieczątkę z podpisem laboratorium lub kod QR.

Podróżni niezaszczepieni, którzy wybierają się do miejscowości takich jak: Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, mogą odpłatnie wykonać test na obecności wirusa COVID-19 na lotnisku. Do czasu uzyskania wyniku muszą jednak pozostać w izolacji.

W Egipcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz w środkach transportu.

Grecja – restrykcje covidowe w wakacje 2021

Wybierając się do Grecji należy pamiętać, że każdy podróżny ma obowiązek zarejestrowania swojego wjazdu na stronie travel.gov.pl (Passenger Locator Form) nie później niż 24 godziny przed planowanym przybyciem do kraju. Zarejestrowani otrzymują unikalny kod QR, który należy okazać podczas odprawy biletowej oraz podczas przekraczania granicy.

Osoby niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu typu PCR (jego koszt to ok. 250 zł), który należy wykonać maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub testu antygenowego (koszt ok. 150 zł), wykonanego maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem. Uwaga! Zaświadczenie powinno być sporządzone w języku angielskim. 

ZOBACZ TEŻ: 7 najmodniejszych sukienek na lato 2021

Podróżni, którzy chorowali wcześniej na COVID-19 muszą posiadać zaświadczenie o wyzdrowieniu (najlepiej w wersji anglojęzycznej) ważne przez 9 miesięcy od dwudziestego dnia po pierwszym pozytywnym wyniku. Nie muszą oni wykonywać dodatkowego testu, natomiast mają obowiązek posiadać zaświadczenie o szczepieniu lub Unijny Certyfikat COVID, tzw. paszport covidowy.

Od 16 lipca 2021 w Grecji do restauracji, barów czy klubów mogą wejść jedynie osoby, które mają zaświadczenie o przebytym szczepieniu lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego minimum 3 dni wcześniej. W pomieszczeniach zamkniętych należy także nosić maseczki. Co ważne, na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Chorwacja - restrykcje covidowe w wakacje 2021

W przypadku wyjazdu do Chorwacji sytuacja wygląda podobnie. Podróżni powinni posiadać Unijny Certyfikat COVID (paszport covidowy), wykonać test PCR (maksymalnie 72 godziny przed wjazdem) lub szybki test antygenowy. Osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki mogą przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku osób zaszczepionych AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni, a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

Ozdrowieńcy muszą mieć przy sobie potwierdzenie o przebyciu choroby, pozytywny test PCR lub antygenowy (testy wykonane na 180 dni, ale minimum 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązkowego testu. Osoby, które nie spełnią żadnego z powyższych warunków mogą wjechać na teren Chorwacji, lecz zostaną objęte 10-dniowa kwarantanną. W Chorwacji należy także korzystać z maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Włochy - restrykcje covidowe w wakacje 2021

We Włoszech, tak jak w przypadku Grecji, obowiązuje nakaz rejestracji podróży – zrobić to można na platformie Eu Digital Passenger Locator Form. Osoby wjeżdżające na teren kraju muszą przedstawić unijny certyfikat zaświadczający o przyjęciu dwóch dawek szczepionki, z czego ostatnia dawka musi zostać przyjęta co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch. Podróżni, którzy chorowali na COVID-19 powinni także przedstawić dokument potwierdzający przebycie choroby.  

W przypadku osób niezaszczepionych obowiązuje okazanie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem). Obowiązek ten dotyczy również dzieci powyżej 6. roku życia.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Tajemnice samoopalaczy

Obecnie Włochy podzielone są na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Im jaśniejszy kolor oznaczenia, tym mniej obostrzeń. Warto wcześniej sprawdzić, w której strefie znajduje się nasz hotel. Na terenie całych Włoch obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach. Maseczki na zewnątrz nosić trzeba wszędzie tam, gdzie zostanie wprowadzona czerwona strefa.

Bułgaria - restrykcje covidowe w wakacje 2021

Od 31 lipca 2021 podróżni z Polski mogą wjechać do Bułgarii po okazaniu certyfikatu covidowego. Osoby, które go nie posiadają muszą okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR (wykonany maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem) lub negatywny wynik testu antygenowego (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem). Turyści, którzy nie spełniają powyższych kryteriów muszą odbyć 10-dniową kwarantanną na terenie Bułgarii.

Nakaz noszenia maseczek w tym kraju obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych, w komunikacji miejskiej oraz w przestrzeniach otwartych, jeśli nie ma możliwości zachowania 1,5-metrowego odstępu.

Powrót do Polski z wakacji za granicą - zasady

Podróżujący, którzy wracają z zagranicznych wakacji zwolnieni są z 10-dniowej kwarantanny w przypadku, gdy posiadają unijny certyfikat COVID, zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu, negatywny test PCR lub antygenowy (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem). Zasady te nie dotyczą dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Kwarantanny unikną także osoby podlegające zwolnieniom wymienionym w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Jak nie zarazić się COVID-19 za granicą?

Niezależnie od tego, w jakim miejscu spędzamy tegoroczny urlop, należy pamiętać o przestrzeganiu ogólnych wytycznych sanitarnych Światowej Organizacji Zdrowia, takich jak: utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczki, unikanie tłumu, regularna higiena rąk i kaszel w zgięty łokieć lub chusteczkę. Środki bezpieczeństwa w postaci maseczek oraz preparaty dezynfekujące to niezbędne elementy dla każdego podróżującego. W podróży najlepiej sprawdzą się podręczne środki biobójcze, z których można skorzystać w przypadku braku dostępu do wody oraz mydła, na przykład Biphase Lipo alcoolique, który dezynfekuje, a jednocześnie odbudowuje utracone na skutek dezynfekcji lipidy.

Zobacz również:
REKLAMA