W Warszawie powstał mural, który wylicza nasz dług wobec pszczół

Licznik co sekundę aktualizuje informację, ile jesteśmy winni małym zapylaczom.

Beesafe fot. Shutterstock.com

Przedstawiciele technologicznego start-upu Beesafe zajmująego się ubezpieczeniami, stworzyli mural, który na bieżąco podlicza nasz dług wobec pszczół. Licznik umieszczony na budynku informuje, ile pieniędzy jesteśmy winni małym zapylaczom w tym roku. Co minutę kwota wzrasta o 7 600 zł i szacuje się, że do końca roku przekroczy 4 mld zł. Za te kwotę można by kupić 4000 mieszkań ulokowanych w warszawskim Śródmieściu. 

Instalacja została zamontowana na ścianie budynku znajdującego się przy ul. Jana Zamoyskiego 37 w Warszawie. By ją stworzyć wykorzystano między innymi farbę fotokatalityczną, która wykazuje właściwości antysmogowe. Spaliny i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w kontakcie z pomalowaną powierzchnią stają się neutralne dla środowiska. 

Mural jest częścią kampanii edukacyjnej zorganizowanej przez firmę Beesafe pod hasłem „Świat bez pszczół to szkoda całkowita”. W ramach kampanii firma ubezpieczeniowa współpracuje z organizacjami, które działają na rzecz pszczół i bioróżnorodności. Są to m.in. Klub Gaja, Bractwo Bartne oraz fundacje: Łąka i Kochajmy Pszczoły. Oprócz wspomnianej instalacji, przedstawiciele Beesafe planują również zorganizować zajęcia dla przedszkolaków oraz warsztaty z budowania moteli dla zapylaczy, które zapewnią im pożywienie. Będą także wesprzeć powstawanie muzeum bartnictwa i tworzyć filmiki edukacyjne z ekspertami.

„W ten symboliczny sposób podkreślamy wartość pracy pszczół, którą można przeliczyć na konkretną sumę. W dodatku szybko rosnącą, bo o ponad 7,6 tys. zł na minutę. Mamy nadzieję, że widząc taką kalkulację, wszyscy jeszcze silniej uświadomimy sobie to, jak wielką szkodą byłoby wyginięcie tych owadów, a tym samym – jak ważne jest, by temu zapobiegać i dbać o zapylacze” – mówi Rafał Mosionek z start-upu Beesafe.  

Źródło: materiały prasowe

Zobacz również:
REKLAMA