Stacja o nazwie Smart Fill do napełniania własnych butelek detergentami stoi w centrum handlowym Reliance Smart Acme Mall w Bombaju. Urządzenie umożliwia napełnienie dowolnej butelki różnymi lokalnymi produktami marek koncernu Unilever. Wśród nich są środki do prania, płyn do zmiękczania tkanin i płyn do mycia naczyń.
Do napełnienia można śmiało użyć własnej, pustej butelki lub za symboliczną kwotę kupić butelkę Smart Fill. Korzystając z tej pierwszej opcji, dostajemy większą zniżkę na detergent. Ponadto, produkty ze stacji są do 20% tańsze od tych fabrycznie napełnionych, stojących na sklepowej półce. Urządzenie zostało wyposażone także w jednostkę dezynfekującą UV. Dzięki niej, przyniesiony przez nas pojemnik zostaje odpowiednio zdezynfekowany przed ponownym napełnieniem.
Póki co, maszyna testowana jest w Bombaju, ale jeśli pilotaż się powiedzie, to urządzenia do napełniania własnych butelek detergentami staną w całych Indiach.
Stacja Smart Fill to nie jedyne działania proekologiczne giganta Unilever, do którego należą popularni producenci żywności, kosmetyków czy środków czystości, takich jak m.in. Knorr, Lipton, Cif , Coccolinoo, Persil, Axe, Dove, Rexona.
Jak podaje portal www.wirtualnemedia.pl, koncern Unilever obecnie rozszerza wprowadzanie swoich opakowań uzupełniających w całej Wielkiej Brytanii, zarówno dla marek kosmetycznych, jak i produktów chemicznych. W ramach pierwszego pilotażowego programu „zwrot w drodze” będzie można kupić napełnioną butelkę ze stali nierdzewnej i zwrócić ją po zużyciu. Butelki będą czyszczone i ponownie uzupełniane. Będzie można je nabyć - pod koniec roku - w wybranych sklepach Asda i Coop.
Z końcem roku Unilever wprowadzi też do swojej oferty pasty do zębów (marki m.in. Signal, Pepsodent, Closeup), których tubki będą nadawać się do recyklingu.
Zmiany te nastąpią najpierw we Francji i Indiach, czyli dwóch największych rynkach produktów do higieny jamy ustnej.
Do 2025 roku recyklingowane opakowania zostaną wprowadzone w całej linii produktów do higieny jamy ustnej w ofercie Unilevera.
Do tego czasu koncert ma zadbać też o to, aby wszystkie wykorzystywane przez firmę plastikowe opakowania były zaprojektowane tak, aby mogły być wykorzystane do przetworzenia lub kompostowania. Ponadto, co najmniej 25 % tworzyw sztucznych wykorzystywanych do produkcji opakowań ma pochodzić z recyklingu.