Trening mózgu: pobudź kreatywność

Języki obce, gra na gitarze, joga… To tylko niektóre ze sposobów, dzięki którym poprawisz pamięć, koncentrację i zwiększysz swoją kreatywność. Zobacz, co robić, by Twój mózg działał na najwyższych obrotach.
fot. Sheftsoff 2014/shutterstock.com fot. Sheftsoff 2014/shutterstock.com
fot. Sheftsoff 2014/shutterstock.com

Geniusz w trzech krokach

Wystarczą małe zmiany, aby Twój umysł pracował wydajniej i skuteczniej. Swoje patenty zdradza dr Robert Bjork, ekspert z dziedziny uczenia się i zapamiętywania, a także wykładowca psychologii na University of California.

1. Patrz szerzej: „Ludzie starają się opanować pewien wycinek rzeczywistości, zanim zajmą się kolejnym” – mówi Bjork. Dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest jednoczesne uczenie się różnych elementów. Chcesz poprawić swoją grę w tenisa? Zamiast spędzać godzinę na serwowaniu, trenuj od razu serw, sprint do siatki i smecz.

2. Zmień scenerię: ucz się w różnych warunkach (w autobusie, łóżku, kawiarni, na ławce w parku). Dzięki temu później w różnych sytuacjach będziesz potrafiła sobie przypomnieć zapamiętany materiał. I jeśli zazwyczaj przerabiasz nowe tematy wieczorami, spróbuj przez kilka dni uczyć się o poranku.

3. Daj sobie trochę czasu: z nauką jest trochę, jak z treningiem. Po dużym wysiłku warto zrobić dzień przerwy. Dlaczego? Ponieważ „im trudniej wydobyć jakąś informację z umysłu, tym nauka jest skuteczniejsza" – mówi dr Bjork. Jednak wszystko z umiarem. Przypominanie sobie pierwszej lekcji włoskiego z zeszłego roku nie zda się na zbyt wiele.

Najlepsze pomysły nie wpadają ludziom do głowy ot tak. Poznaj 4 patenty naszego eksperta i stań się bardziej kreatywna w pracy i na co dzień. Poznaj 4 wskazówki, jak rozwinąć swoją kreatywność.

Wzmocnij umysł

W zdrowym ciele zdrowy mózg. Dlatego jeśli będziesz chciała odpuścić trening, przypomnij sobie, że w ten sposób nie tylko rzeźbisz mięśnie, ale również „dbasz o to, aby neurony funkcjonowały prawidłowo” – mówi dr John J. Ratey.

1. Trening siłowy trzy razy w tygodniu po godzinie poprawia pamięć i przeciwdziała starzeniu się umysłu („Medicine & Science in Sports & Exercise”).

2. „Trening interwałowy przyczynia się do wzrostu produkcji hormonów, które chronią mózg” – dodaje dr Ratey. Dwie sesje po 30 minut w tygodniu wystarczą.

Sposoby na podkręcenie mózgu

1. Naucz się grać na gitarze.

2. Poznaj nowy język obcy.

3. Zapisz się na zajęcia z jogi.

4. Graj w szachy.

5. Weź lekcję bachaty.

6. Zacznij malować.

7. Weź udział w kursie fotograficznym.

8. Naucz się żonglować.

Zakręć sobie w głowie

Mózg też podąża przetartymi ścieżkami. Zaskocz go co jakiś czas niecodziennym zadaniem, żeby musiał znaleźć nowe rozwiązania dla znanych już problemów.

1. Przez tydzień próbuj myć zęby swoją słabszą ręką. Zdziwisz się, jakie to trudne.

2. Zrób zakupy w markecie z zatyczkami w uszach.

3. Wybierz numer do znajomego, trzymając telefon do góry nogami.

4. Idąc chodnikiem, zrób 5 kroków z zamkniętymi oczyma.

Paliwo dla umysłu

Jajka: zawierają cholinę, która wspomaga utrzymanie koncentracji i zapamiętywanie.

Borówki: są bogate w epikatechinę, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się skupić.

Łosoś: jest źródłem kwasów omega-3, chroniących przed depresją.

Na sklepowych półkach czeka na Twój mózg jeszcze wiele innych smakołyków. Zobacz pozostałe produkty, które utrzymają Twój mózg w formie i sprawdź, jak cukier wpływa na mózg.

WH 05/2014

REKLAMA