Starbucks wprowadził kubki wielokrotnego użytku

Amerykańska sieciówka w końcu zaczyna zmierzać w dobrym kierunku.

Shutterstock

W zeszłym tygodniu Starbucks rozpoczął nową inicjatywę, która ma zachęcić ludzi do picia z kubków wielokrotnego użytku. Grupą testową zostali pasażerowie z portu lotniczego Gatwick.

Wypij i odłóż

Starbucks po raz kolejny pokazuje, że problem zanieczyszczenia środowiska nie jest mu obojętny. Po deklaracji o usunięciu plastikowych słomek we wszystkich kawiarniach do 2020 roku, marka zapowiedziała, że chce ograniczyć zużycie papierowych kubków. „Testową” kawiarnią został Starbucks na londyńskim lotnisku Gatwick, w którym od 10 czerwca przez miesiąc można kupić kawę w kubku wielokrotnego użytku.

Jak to działa?

Pasażerowie, którzy wypiją swój napój na terenie terminala, będą mogli zwrócić pusty kubek do jednego z pięciu punktów „Cup check-in” lub bezpośrednio do kawiarni Starbucks. Zwróconymi kubkami zajmie się następnie zespół ds. gospodarki odpadów Gatwick, który umyje i wysterylizuje każdy z nich.

ZOBACZ TEŻ: Cold brew - kawa parzona na zimno [przepisy]

Marka szacuje, że wprowadzając do obiegu 2000 kubków wielokrotnego użytku, będzie w stanie oszczędzić 7000 kubków papierowych – zakładając, że klienci kawiarni kupią 250 „wielorazówek” dziennie.

Co jeśli ktoś nie ma ochoty albo czasu, żeby odstawić kubek do specjalnej strefy? W kawiarni cały czas będą dostępne kubki jednorazowe, z tym że trzeba będzie za nie zapłacić o 5 pensów więcej.

Ekologiczne lotnisko

Z akcji Starbucksa cieszą się same władze Gatwick. Lider ds. rozwoju lotniska, Rachel Thompson, skomentowała akcję marki następująco: „Istnieje silne poparcie społeczne dla akcji, które mają na celu zmniejszenie ilości odpadów. Cieszymy się, że możemy wspierać inicjatywę, która może pomóc podróżnym bardziej dbać o środowisko. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty całego przedsięwzięcia”. – powiedziała Thompson.

Władze lotniska Gatwick mają się czym chwalić.  Od początku roku udało im się ponownie wykorzystać aż 70% zebranych odpadów. I bynajmniej nie osiadają na laurach. Według Thompson, lotnisko chce wykorzystywać odpady w 100%.

Taka postawa zasługuje na pochwałę. Wspieramy każdy pomysł, który ma szansę dać wytchnienie naszej planecie. Trzymamy kciuki, aby któregoś dnia wszystkie kawiarnie odkryły, że można podawać kawę wyłącznie w kubkach wielokrotnego użytku.

ZOBACZ TEŻ: 6 sposobów na parzenie kawy

REKLAMA