10 sposobów na wykorzystanie octu

Wodny roztwór o specyficznym zapachu i kwaśnym smaku. Te cechy przywodzą na myśl jedno – znany od tysięcy lat, ocet. Sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale także jako środek czyszczący, domowy odkamieniacz, czy pochłaniacz zapachów. Sprawdź, czy znałaś jego inne zastosowania.

ocet fot. Shutterstock.com

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej i octowej. Zna go chyba każdy, ale nie każdy docenia jego szeroką gamę właściwości i zastosowań, bo jak dowiesz się z poniższego artykułu, nie tylko świetnie sprawdza się w kuchni. Z pewnością spotkałaś się już z różnymi rodzajami octu, ale przypomnijmy jeszcze raz – oprócz octu spirytusowego i jabłkowego w sklepach znajdziesz także ocet winny, balsamiczny, czy ryżowy. Zapraszamy Cię na przegląd sprawdzonych sposobów na wykorzystanie octu.  

ZOBACZ: Jak prać bardziej ekologicznie? Patenty ekspertki

Sposoby na wykorzystanie octu – spis treści:

  1. Ocet do odkamienianiu czajnika 
  2. Ocet na osad z kawy w kubku termicznym 
  3. Ocet a mycie okien bez smug
  4. Ocet na elektryzujące się tkaniny 
  5. Ocet zniweluje nieprzyjemne zapachy 
  6. Ocet do usuwania etykiet i naklejek 
  7. Ocet do czyszczenia soli z butów 
  8. Czyszczenie srebra octem 
  9. Ocet na muszki owocówki
  10. Ocet do mycia warzyw i owoców 

Ocet do odkamienianiu czajnika 

Jeśli w Twoim czajniku osadził się kamień, wcale nie musisz od razu kupować specjalnych preparatów odkamieniających. Wystarczy zwykły ocet, woda i wolna chwila. Do czajnika wlej po jednej szklance obu płynów i zagotuj mieszankę, a następnie odstaw czajnik na około 30 minut (z ugotowaną wodą i octem w środku). Jeśli w czajniku jest naprawdę dużo kamienia, możesz wydłużyć ten czas. Wylej całość i zagotuj jeszcze czystą wodę w czajniku. Wymień wodę i gotuj jeszcze raz, aby pozbyć się resztek octu i zapachu.

Ocet na osad z kawy w kubku termicznym 

Ocet nie tylko skutecznie pozbędzie się kamienia, ale także osadu po kawie, który zostaje w termosie czy kubku termicznym. Mogłoby się wydawać, że jeśli już raz w takim kubku zabierzesz do pracy kawę, będziesz musiała poświęcić go wyłącznie na tego typu napój, ponieważ mógłby zostawiać gorzkawy posmak na przykład w owocowej herbacie. Bez obaw, na ratunek przychodzi ocet. Do termosu wlej wodę i ocet w proporcjach 4:1, odstaw na około godzinę. Po tym czasie wylej wodę i dokładnie wypłucz kubek.

Ocet a mycie okien bez smug

Wycieranie, pocieranie, przecieranie i niekończące się polerowanie to sytuacja, którą wiele osób zna bardzo dobrze. To wszystko wiążę się oczywiście z myciem szyb, a dokładnie z pozostającymi brzydkimi smugami po chemicznych środkach do czyszczenia. Na szczęście jest na to sposób – przygotowanie własnego płynu z wody i octu w stosunku 1:1 (1 szklanka octu na 1 szklankę wody). Jeśli przeszkadza Ci specyficzny zapach octu, mycie okien przy użyciu tego domowej roboty specyfiku może okazać się dość uciążliwe. Jeśli jednak jesteś w stanie to zaakceptować, przejdź do mycia szyb. Zacznij od przetarcia okien namoczoną w samej wodzie ściereczką, spryskaj powierzchnię wymieszaną z octem wodą, a następnie wypoleruj całość suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Ocet na elektryzujące się tkaniny 

Wiadomo, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, ale my nie będziemy teraz pisać o chorobach – o zapobieganiu tak. Szklanka octu dodana do bębna pralki zmiękczy ubrania, skutecznie pozbędzie się nagromadzonych bakterii, ale także zapobiegnie ich elektryzowaniu.

Ocet zniweluje nieprzyjemne zapachy 

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu? Najlepiej innym mało przyjemnym zapachem, którym może być właśnie ocet. Wystarczy, że wlejesz ocet do małej miseczki i postawisz naczynie w miejscu, z którego wydobywają się brzydkie zapachy. Możesz także spróbować połączyć go z ulubionym olejkiem eterycznym.

SPRAWDŹ: Ogromne opóźnienie rządu w sprawie wdrożenia dyrektywy o plastikowych produktach jednorazowych

Ocet do usuwania etykiet i naklejek 

Sposobów na usunięcie pozostałości po naklejkach jest wiele, ale nie każdy jest w stu procentach skuteczny. Oczywiście to w bardzo dużym stopniu zależy od rodzaju kleju, którego próbujemy się pozbyć. Jeżeli zależy Ci na usunięciu etykiety ze słoika, włóż go do większego naczynia i zalej całość gorącą wodą – tak, żeby w całości przykryła słój. Teraz dolej ocet (pół szklanki octu na szklankę wody). Pozostaw na około 30 minut, a po tym czasie umyj naczynie – naklejka powinna bez problemu odkleić się od powierzchni. 

Ocet do czyszczenia soli z butów 

Plamy i zacieki spowodowane solą drogową możesz wyczyścić wodą z octem, zarówno w przypadku butów skórzanych, jak i tych zamszowych. Przygotuj płyn do czyszczenia – do szklanki wody dodaj 3-4 łyżeczki octu, zamocz ściereczkę w roztworze i pocieraj nią plamy. 

Czyszczenie srebra octem 

Srebro także możesz wyczyścić domowym sposobem z użyciem octu. Wszystkie przedmioty, które chcesz umyć, włóż do naczynia z wodą i octem w proporcjach: pół szklanki octu na pół szklanki wody. Pozostaw przedmioty do namoczenia na około 30-40 minut, a następnie wytrzyj czystą, miękką ściereczką. Do czyszczenia biżuterii możesz wykorzystać też kilka innych sposobów. 

Ocet na muszki owocówki

Najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się z kuchni natrętnych muszek owocówek jest oczywiście ocet. Jeżeli jest ich naprawdę dużo lub pojawiają się w różnych pomieszczeniach w Twoim domu, przygotuj kilka zwabiaczy, czyli niewielkich pojemników czy szklanek z octem jabłkowym i odrobiną płynu do mycia naczyń. 

Ocet do mycia warzyw i owoców 

Po zakupie, ale przed spożyciem warzyw i owoców, należy je dokładnie umyć – o tym wiedzą wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pod samą bieżącą wodą nie pozbędziemy się wszystkich pestycydów i środków chemicznych, które mogły być użyte podczas ich uprawy.   

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o jedwab? Patenty jedwabnej ekspertki

Zobacz również:
REKLAMA