Spaceruj, a będziesz zdrowsza i szczęśliwsza

Czujesz się zmęczona i dopadła Cię chandra? Idź na spacer.

Shutterstock

Z ostatnich badań wynika, że nawet krótkie spacery mogą poprawić humor.  Profesor z Trinity College Institute of Neuroscience - Shane O'Mara - twierdzi, że regularne chodzenie uaktywnia mechanizmy poznawcze w mózgu. Uczony potwierdza też, że dzięki regularnym spacerom jest się zdrowszym, szczęśliwszym, a w dodatku szybciej przyswaja się wiedzę.

REKLAMA

Bądź aktywna

Niestety, ale rzeczywistość jest taka, że spędzamy mnóstwo czasu przed ekranami. Czy to w pracy przed komputerem, w domu przed telewizorem czy przeglądając newsy w naszych smartfonach. Nawet zakupy wolimy robić co raz częściej online, bo nie chce nam się wyjść z domu.

ZOBACZ TEŻ: Badanie krwi pokaże, czy umrzesz w ciągu 10 lat

„Systemy czuciowe w naszych organizmach działają znacznie lepiej, kiedy są w ruchu” - powiedział Shane O’Mara w wywiadzie dla brytyjskiej gazety The Guardian. Przytoczył on także badania, które zostały przeprowadzone w 2018 roku. Polegały one na obserwacji poziomu aktywności fizycznej oraz cech osobowości badanych. Okazało się, że osoby, które wykazywały mniejszą aktywność były mniej sympatyczne i bardziej zamknięte w sobie. Ponadto, miłośnicy spacerów okazali się mniej podatni na depresję.

Dlaczego spacery są tak ważne?

Shane O’Mara tłumaczy, że kiedy chodzimy, w mózgu każdego człowieka uruchamiają się różnego rodzaju rytmy, które nie będą aktywne podczas siedzenia. Wystarczy, że zaczniemy spacerować i w ten sposób pobudzimy do działania systemy w mózgu, które wpłyną na nasze samopoczucie.

„Okazuje się, że stres i depresja wpływają bardzo niekorzystnie na systemy w mózgu, które odpowiedzialne są za naukę, pamięć oraz percepcję” - podkreślił profesor, dodając również, że „owe systemy mózgowe wspierają również funkcjonowania mapowania poznawczego”. Czym jest mapowanie poznawcze? To nic innego niż taki mały GPS, który działa w naszych mózgach.

Ruch to zdrowie

Wszelka aktywność fizyczna będzie pozytywnie wpływała na nasze zdrowie i samopoczucie. W dużym stopniu przyczynia się do tego proces wydzielania się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Aby aktywować taki proces, wystarczą spacery. Załóż wygodne buty i zrób choćby małą trasę już dziś. Shane O’Mara radzi, aby spacerować pięć dni w tygodniu po 30 min w tempie ok. 5 km/h. To chyba nie najbardziej wymagające wyzwanie, prawda?

ZOBACZ TEŻ: 10 najlepszych produktów dla serca

Zobacz również:
Oto najnowsza seria pytań, na które odpowiedzieli nasi eksperci. 
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA