Small talk: sztuka prowadzenia rozmowy

Wydaje się, że w czasach smartfonów to ginąca sztuka. Ale opanowanie jej pozytywnie wpłynie na związki oraz karierę. Jaką pozę przyjąć podczas rozmowy? Co powiedzieć? Jak zapamiętać imiona i poradzić sobie z kłopotliwymi pytaniami? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

rozmawiający znajomi Shutterstock
fot. shutterstock.com

Język ciała: co zrobić z rękoma, kiedy rozmawiasz?

Przyjmij tę pozę

Niech Twoje ręce spoczywają swobodnie po bokach (jeżeli zachodzi potrzeba, możesz nimi gestykulować, ale z umiarem). Jeżeli to Ci pomoże poczuć się swobodnie, możesz palec jednej ręki włożyć do kieszeni.

Tego nie rób

Kiedy ludzie czują się niepewnie, często stają z dłońmi zaplecionymi przed sobą. Albo na wysokości genitaliów, albo na wysokości piersi, co od razu tworzy wrażenie, że budujesz przed sobą mur niedostępności.

ZOBACZ TEŻ: sposobów na pamięć i koncentrację

Dlaczego to ma znaczenie?

„Każdy romans, tak jak i każdy biznes, rozpoczął się od rozmowy – mówi dr Bernardo J. Carducci, psycholog z Indiana University Southeast. – Pozornie lekka pogawędka może okazać się punktem przełomowym w naszym życiu”.

Po pierwsze

Twierdzisz, że jesteś nieśmiała? Podczas spotkań towarzyskich schowaj smartfon do torebki. Podnieś głowę i uśmiechnij się. Nikt nie podejdzie do osoby, która wydaje się być pochłonięta bez reszty swoim Instagramem. Kluczowe jest, aby nie umykać wzrokiem, tylko patrzeć ludziom w oczy, życzliwie i z uśmiechem. To pomaga stworzyć atmosferę zaufania.

Rozwinięcie

Jeżeli pogawędka z nowo poznaną osobą pozostawiła w Tobie niedosyt, zaproś ją na kawę czy piwo. Zbyt często ostatnio poprzestajemy na dodaniu kogoś do znajomych na Facebooku i na tym osobisty kontakt się urywa.

Co powiedzieć?

Powiedzmy to sobie od razu: Twoje „otwarcie” nie musi być szczytem wyrafinowania i dowcipu. Nie sil się na oryginalność. Chodzi o to, żeby było bezpretensjonalne i miłe. Skomentuj coś, czego oboje doświadczacie: kolejkę do kasy, muzykę czy nawet pogodę (tak, to też temat). I zapytaj o coś. Np. na imprezie możesz spytać, jak długo zna gospodarzy. I już rozmowa się toczy.

Sprawdź także, jak dobrze przemawiać i jak pokonać nieśmiałość

rozmawiający znajomi Shutterstock
fot. shutterstock.com

ZOBACZ TEŻ: 7 patentów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

Miej plan: rozmowa z szefem

Spotykasz szefa podczas robienia kawy? Przygotuj się do takiej pogawędki. Dowiedz się, czym się interesuje. Skoro już wiesz, że sztuką, następnym razem spytaj, czy był na tej nowej wystawie w muzeum.

73%...

...podróżnych nie ma nic przeciwko pogawędce z pasażerem obok (źródło: TripAdvisor).

Małe kryzysy: o co można się potknąć

Zapominasz imion?

I nie pamiętasz, jak nazywa się osoba, z którą rozmawiasz? Najlepszą taktyką jest utrwalanie sobie przez powtarzanie. Jak tylko usłyszysz, że ktoś mówi do niej „Aniu”, użyj tego kilka razy w rozmowie.

Męczą Cię pytania

Możesz natknąć się na nietaktowne osoby, które zadają Ci pytania przekraczające granicę prywatności. Zamiast się obrażać, uśmiechnij się, zażartuj (albo powiedz: „To dobre pytanie”) i zmień temat.

Strategia wyjściowa

Musisz wyjść wcześniej, a nie chcesz nikogo obrazić. Wyślij sygnał ostrzegawczy, ale zapytaj o coś. Np. „Muszę wyjść za 20 minut, ale jeszcze chciałabym usłyszeć coś o waszej podróży do Indii”.

Zobacz również:
REKLAMA