Język ciała: co zrobić z rękoma, kiedy rozmawiasz?
Przyjmij tę pozę
Niech Twoje ręce spoczywają swobodnie po bokach (jeżeli zachodzi potrzeba, możesz nimi gestykulować, ale z umiarem). Jeżeli to Ci pomoże poczuć się swobodnie, możesz palec jednej ręki włożyć do kieszeni.
Tego nie rób
Kiedy ludzie czują się niepewnie, często stają z dłońmi zaplecionymi przed sobą. Albo na wysokości genitaliów, albo na wysokości piersi, co od razu tworzy wrażenie, że budujesz przed sobą mur niedostępności.
ZOBACZ TEŻ: 7 sposobów na pamięć i koncentrację
Dlaczego to ma znaczenie?
„Każdy romans, tak jak i każdy biznes, rozpoczął się od rozmowy – mówi dr Bernardo J. Carducci, psycholog z Indiana University Southeast. – Pozornie lekka pogawędka może okazać się punktem przełomowym w naszym życiu”.
Po pierwsze
Twierdzisz, że jesteś nieśmiała? Podczas spotkań towarzyskich schowaj smartfon do torebki. Podnieś głowę i uśmiechnij się. Nikt nie podejdzie do osoby, która wydaje się być pochłonięta bez reszty swoim Instagramem. Kluczowe jest, aby nie umykać wzrokiem, tylko patrzeć ludziom w oczy, życzliwie i z uśmiechem. To pomaga stworzyć atmosferę zaufania.
Rozwinięcie
Jeżeli pogawędka z nowo poznaną osobą pozostawiła w Tobie niedosyt, zaproś ją na kawę czy piwo. Zbyt często ostatnio poprzestajemy na dodaniu kogoś do znajomych na Facebooku i na tym osobisty kontakt się urywa.
Co powiedzieć?
Powiedzmy to sobie od razu: Twoje „otwarcie” nie musi być szczytem wyrafinowania i dowcipu. Nie sil się na oryginalność. Chodzi o to, żeby było bezpretensjonalne i miłe. Skomentuj coś, czego oboje doświadczacie: kolejkę do kasy, muzykę czy nawet pogodę (tak, to też temat). I zapytaj o coś. Np. na imprezie możesz spytać, jak długo zna gospodarzy. I już rozmowa się toczy.
Sprawdź także, jak dobrze przemawiać i jak pokonać nieśmiałość.