Ślub: spełnienie marzeń czy towarzyski przymus?

Planujesz ślub? Czy może niepotrzebny Ci papierek? A jak planujesz, to myślisz o wielkiej hucznej imprezie, czy kameralnym przyjęciu dla znajomych? Wydawałoby się, że te wielkie rodzinne imprezy to już przeżytek. Ale gdzie tam. Okazuje się, że na wesela przeciętni Polacy wydają z roku na rok coraz więcej. To moda? Towarzyski przymus, czy spełnienie marzeń Młodej Pary?

ślub shutterstock.com
fot. shutterstock

Znajoma para jest ze sobą od siedemnastu lat i pomimo nacisku rodzin jakoś nie mogą zdecydować się na ślub. Nie to, żeby mieli ideologicznie coś przeciwko, w zasadzie to nawet by chcieli, ale przeraża ich koszt i ogrom tej imprezy. Przez ostatnie kilkanaście lat byli na, co najmniej, kilkunastu weselach i zdążyli się przekonać, że w tej kwestii Polak nie idzie na żadne kompromisy. Śluby i wesela mają coraz bogatszą oprawę, odbywają się w coraz ekskluzywniejszych lokalizacjach, a tzw. program artystyczny też musi być na poziomie. Koszt wesela, jak podają dobrze poinformowane media wynosi w naszym kraju średnio 45 tys. złotych. Na Grupie Portali Weselnych możemy się przekonać, że te 45 tysięcy to jakaś skromna kwota w morzu potrzeb, a przecież na imprezę składa się mnóstwo kosztów. Pierścionek zaręczynowy, a potem obrączki, stroje ślubne, zaproszenia, fryzury, makijaż, bukiet, fotograf, ślubna limuzyna, kościelne opłaty, wynajęcie lokalu, dekoracje lokalu, noclegi dla gości zamiejscowych, catering, alkohol, oprawa muzyczna, atrakcje (np. ognie sztuczne, magik, wróżka) i pewnie jeszcze całe mnóstwo innych, które wypadają w trakcie przygotowań. Jak się to tak z ołówkiem w ręku podsumuje, to zaczyna wszystko wyglądać przerażająco.

ZOBACZ TEŻ: 15 najpiękniejszych sukien ślubnych gwiazd

Fakt faktem, że to na ogół rodzina państwa młodych finansuje te zbytki, ale przecież ilu z nas ma bogatych rodziców? Trzeba wziąć kredyt, proszę państwa. Na imprezę, która trwa jeden dzień. Pewnie na zdjęciach wszystko będzie wyglądało świetnie, ale prawda jest taka, że na ogół państwo młodzi nie bawią się aż tak dobrze. A w dodatku rodzice młodych upierają się, żeby zaprosić rozmaitych krewnych i znajomych, których ledwo znasz, a za niektórymi wcale nie przepadasz. Czy to nie jest trochę śmieszne? Albo absurdalne? A właściwie kompletnie bez sensu?

Większość par, które zamierzają się pobrać, tłumaczy, że to rodziny wymuszają na nich taki styl ślubu i wesela. A ponieważ są głównymi sponsorami, a w dodatku jeszcze pewnie młodzi będą liczyć na ich pomoc w pierwszych latach małżeństwa, to na wszystko się potulnie godzą. Ale przecież to Wasze święto. Obiecujecie sobie nawzajem, że będziecie się starać ze wszystkich sił, żeby utrzymać Wasz związek, że będziecie dbać o siebie, wspierać się i oczywiście kochać. Możecie to zrobić w takich okolicznościach, jakie sami uznacie za odpowiednie - nad brzegiem morza, w lesie, we własnym domu. Czy naprawdę jest Wam do tego niezbędne towarzystwo ciotek, których nie widzieliście od 20 lat? I czy naprawdę warto z tej okazji pakować się w kredyt?
A co Wy o tym myślicie? Jak wygląda Wasz wymarzony ślub?

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje w Twojej głowie, gdy idziesz na ślub?

Zobacz również:
REKLAMA