Ślub księżniczki Eugenii z Yorku - skąd blizna na jej plecach?

Księżniczka Eugenia wyjaśnia dlaczego zdecydowała się nie ukrywać blizny podczas swojej ceremonii ślubnej.

Księżniczka Eugenia fot. Getty Images
Księżniczka Eugenia z Yorku i Jack Brooksbank.

Dziewiąta w kolejce do brytyjskiego tronu księżniczka Eugenia z Yorku, w piątek 12 października 2018 roku poślubiła Jack'a Brooksbank'a. Ceremonia odbyła się w Zamku w Windsorze - tym samym w którym 5 miesięcy temu ślub wzięli Harry i Meghan. Wszystkie oczy skierowane były na piękną suknię projektu Petera Pilotto i Christophera de Vos. Ku zdziwieniu wielu, kreacja wyraźnie eksponowała sporych rozmiarów bliznę pozostałą po poważnej operacji skoliozy.

REKLAMA

Księżniczka Eugeniafot. Getty Images
Blizna po operacji skoliozy.

Jak się okazuje, nie bez przypadku. W wywiadzie z brytyjskim ITV, Eugenia przyznała, że nieukrywanie blizny było celowe. "To wspaniały sposób na oddanie hołdu wszystkim, którzy się mną opiekowali oraz wsparcie dla osób, które przechodzą przez to, przez co przechodziłam ja" - zdradziła księżniczka. "Myślę, że piękno można definiować na różne sposoby. Możesz pokazać swoje blizny i traktować je jako coś wyjątkowego".

Eugenia od wielu lat szerzy świadomość na temat skoliozy. Sama została zdiagnozowana w 2002 roku, gdy miała zaledwie 12 lat. Krótko później przeszła rozległą operację.

"Podczas operacji, która trwała 8 godzin, chirurdzy umieścili w moim kręgosłupie 8-calowe tytanowe pręty oraz 1,5-calowe śruby" - wspomina księżniczka. "Po trzech dniach spędzonych na intensywnej terapii usiadłam na wózek inwalidzki, a po tygodniu z powrotem stanęłam na własne nogi".

W lipcu Eugenia wrzuciła na swoje oficjalne konto na Instagramie zdjęcie prześwietlenia, na którym widać efekty operacji. "Chciałabym podziękować całemu, niesamowitemu personelowi The Royal Orthopaedic Hospital, który niestrudzenie ratuje ludzkie życie i zdrowie. To dzięki nim dziś czuję się dobrze." - napisała w opisie udostępnionego zdjęcia.

Czym jest skolioza?

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa w kształcie litery C lub S. W większości przypadków, przyczyna jej powstawania nie jest znana. Typ skoliozy, która wystąpiła u księżniczki, to skolioza idiopatyczna. Zwykle występuje ona u dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Objawy obejmują najczęściej nierówne ułożenie ramion, odchylenie głowy oraz asymetrię między prawą a lewą częścią ciała.

Leczenie różni się w zależności od stopnia zaawansowania skoliozy. Niektóre przypadki wymagają jedynie obserwacji oraz rehabilitacji, podczas gdy w innych niezbędne jest noszenie specjalnej klamry lub przeprowadzenie operacji.

Przypadek Eugenii wymagał ingerencji chirurga. "Bez opieki, jaką otrzymałam w RNOH, nie wyglądałabym tak, jak teraz. Moje plecy byłyby całkiem zgarbione" - mówi księżniczka. Eugenia jest obecnie patronem oddziału ds. przebudowy szpitala ortopedycznego szpitala The Royal National Orthopaedic Hospital, a jedna z jego placówek, The Princess Eugenie House, nosi jej imię.

Czytaj też: 15 najpiękniejszych sukien ślubnych gwiazd.

Zobacz również:
Tkanka tłuszczowa gromadząca się w okolicach brzucha i talii jest wyjątkowo oporna, dlatego do jej zrzucenia same brzuszki nie wystarczą. Żeby wysmuklić  talię musimy zaangażować wszystkie mięśnie, które tworzą gorset wokół pasa. Bonus: przestaną cię boleć plecy.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA