Situationship, czyli coś pomiędzy byciem w związku a friends with benefits

To nie to samo co "friends with benefits", ale to na pewno nie oficjalny związek. Situationhip to coś pomiędzy, gdy łączy was więcej niż seks, ale mniej niż miłość. Jak definiujemy "situationship"? Sprawdź 11 oznak, że to “prawie jak związek”.

situationship fot. shutterstock.com

SPIS TREŚCI

Kiedyś „booty call”, potem „friends with benefits”. Dziś króluje “situationship”.

W dzisiejszych czasach niezobowiązujące relacje są tak powszechne, że wydawać by się mogło, że każdego dnia wymyśla się nowe określenie na tego typu znajomości. Oczywiście, większość z tych terminów przywędrowała do polszczyzny z języka angielskiego (a my nawet nie zaprzątamy już sobie głowy szukaniem ich polskich odpowiedników). I tak: najpierw międzynarodową karierę zrobiło określenie "booty call", potem "friends with benefits", a teraz najpopularniejszym nowym słowem do określania relacji jest "situationship". Co oznacza ten termin?

Situationship – definicja relacji

Situationship to coś pomiędzy niezobowiązującym seksem a oficjalnym związkiem. "Situationship to romantyczny układ pomiędzy dwiema osobami, który istnieje przed rozmową dotyczącą zdefiniowania związku lub bez niej" – mówi Saba Harouni Lurie z Los Angeles, licencjonowana terapeutka par.  Situatioship może więc być tymczasowy, gdy na przykład po kilku randkach z kimś wszystko się dobrze układa, ale jest za wcześnie, aby rozmawiać o związku. Może to być też jednak określenie dłuższej relacji, gdy na przykład, jesteś w danym mieście w delegacji przez określony czas i zaczynasz się tam z kimś z nudów spotykać."Situationship można zdefiniować jako romantyczny związek, w którym brakuje zaangażowania i związanych z tym norm i oczekiwań" – mówi socjolog dr Jess Carbino. Nie da się nie zauważyć, że już definicja jest niezbyt... precyzyjna. Problem nie tkwi jednak w samej definicji, a raczej w naturze relacji typu situationship, która właśnie taka jest – nieprecyzyjna, nie do końca określona, rozmyta.

Skąd popularność situationship?

Dlaczego tak zwane situationshipy stały się tak powszechne? Odpowiadają za to przede wszystkim aplikacje randkowe, które dały nam złudzenie ogromnego wyboru. Paradoks polega na tym, że mając w zasięgu kilku kliknięć tak wiele opcji, ciężko jest przekonać się do jednej osoby. Każdy z nas ma wady, tymczasem kilka ruchów palcem po smartfonie może sprawić, że zaraz znajdziemy kolejnego, potencjalnie lepszego kandydata. To prowadzi do nietrwałych relacji, powierzchownego oceniania ludzi i nieprzywiązywania się do partnerów.

Czasami jednak bycie w takich nieokreślonych związkach jest fajne. "To może być zabawne, satysfakcjonujące seksualnie, a nawet wyzwalające dla wielu osób doświadczenie. Dodatkowo situationship daje nam czas na poznanie drugiej osoby bez odczuwania presji podjęcia decyzji" – mówi psychoterapeutka dr Christie Tcharkhoutian.

Situationship a fizjologia

Situationship jest fajny, jeśli dwie strony wiedzą, gdzie są granice ich związku. Jak zwykle problem pojawia się, gdy jedna ze stron chce czegoś więcej.

"Problem pojawia się, gdy jedna ze stron zaczyna żywić głębsze uczucia względem drugiej strony" – stwierdza dr Abby Medcalf, ekspertka ds. relacji, autorka i mówczyni z Berkeley w Kalifornii. Nie da się też oszukać fizjologii. Gdy jesteś z kimś w intymnej sytuacji – przytulasz się, całujesz, uprawiasz seks – w organizmie wytwarza się oksytocyna, czyli hormon przywiązujący cię do drugiej osoby. Biologii nie da się ignorować. "Kiedy te emocje dochodzą do głosu, bycie w relacji typu situationship może być koszmarem. Zaczynasz czuć się odrzucony, ponieważ dana osoba nie chce cię w pełni" – mówi Medcalf.

ZOBACZ KONIECZNIE: Chemia miłości: jak zakochanie wpływa na organizm?

Situationship – zalety i wady

Zanim zagłębimy się w to, czy twoją relację można określić tym mianem, przyjrzyjmy się zaletom i wadom situationship

ZALETY

  • Situationship to szansa na rozwój osobisty. To dobra opcja dla osób, które chcą spróbować randkowania i związków, by dowiedzieć się, jak nawiązać romantyczną relację z drugą osobą.
  • Będąc w relacji typu situationship, obie strony mają swobodę podejmowania decyzji i odkrywania swoich pasji w oderwaniu od drugiej osoby. "Situationship daje ci większą swobodę w ustalaniu priorytetów w życiu, bez konieczności ustalania wszystkiego z drugą połówką, tak jak ma to miejsce w przypadku bardziej zdefiniowanego związku – tłumaczy Harouni Lurie. – Ponieważ nie podejmujesz decyzji o budowaniu życia ze swoim partnerem, wybory, których dokonujesz, należą wyłącznie do ciebie (oczywiście z kilkoma wyjątkami dotyczącymi wyborów, które np. mogłyby narazić na szwank czyjeś zdrowie)".
  • Situationship pozwala na intymność bez zaangażowania. "Pragnienie poczucia bliskości i intymności z innymi to bardzo ludzka potrzeba. W niektórych przypadkach o wiele zdrowsze jest zaspokojenie tej potrzeby przez obie strony bez poczucia, że ​​muszą podejmować zobowiązania, które nie są zgodne z ich potrzebami lub światopoglądem" – wyjaśnia Harouni Lurie.
  • Situationship oznacza wygodę w niektórych momentach życia, gdy człowiek może nie być zdolny do zaangażowania w związek. Przykładowo gdy jesteś świeżo po trudnym rozstaniu lub wiesz, że niedługo czeka cię przeprowadzka.

WADY

  • W situationship obie strony nie otrzymują stałego i stabilnego wsparcia. Choć zazwyczaj mamy w naszym otoczeniu przynajmniej jedną osobę, której możemy się zwierzyć lub do której możemy się zwrócić w trudnych chwilach, wiele z nas instynktownie odczuwa potrzebę uzyskania tego rodzaju wsparcia od partnera w związku.
  • W relacji typu situationship, czyli bardzo nieokreślonej sytuacji trudno odczuwać przywiązanie i zaufanie, które pozwalałoby na dzielenie się trudami życia lub proszenie o wsparcie, którego możesz potrzebować.
  • Będąc w situationshipie, stajesz się emocjonalnie wrażliwa. Jeśli ten "prawie związek" nie jest dostosowany do Twoich wartości, potrzeb i pragnień, będzie ci ciężko. Bycie w tak nieokreślonej sytuacji może skłonić niektóre osoby do zwątpienia, a ta niepewność może rozciągać się na inne obszary życia.
  • Wszystko wydaje się takie niejednoznaczne. To może być frustrujące, ponieważ czasami nie jesteśmy w stanie określić poziomu zainteresowania lub pragnień potencjalnego partnera. Związki, które nie są określone, mogą powodować wiele niepokoju i niepewności.
  • Może dojść do konfliktów. Często pomiędzy jednostkami będącymi w situationship występują niespójne poglądy – zarówno dotyczące relacji, jak i drugiej osoby. Może to prowadzić do wielu konfliktów, urazy i finalnie wywoływać niepokoju dla obu stron, ale przede wszystkim u osoby, która nie jest zadowolona, ​​że situationship nie ewoluuje w stronę stabilnego związku.
tańcząca para fot. shutterstock.com

Czy twoja relacja to situationship?

Teraz, gdy znasz już wszystkie szczegóły, sprawdź, czy twoją relację można uznać za situationship. Oto 11 sygnałów:

1. Brak naturalnego rozwoju związku

Jeśli czujesz, że utknęłaś i nie osiągasz kolejnych kamieni milowych w związku (pierwsze spotkanie ze znajomymi, świętowanie małych rocznic, szukanie nowych sposobów na wspólne spędzanie czasu itp.), prawdopodobnie to situationship. "Jedną z głównych cech odróżniających situationship od normalnego związku jest to, że w związku naturalnie poznajemy partnera z naszymi bliskimi i jednocześnie poznajemy bliskie dla drugiej strony osoby (przyjaciół i rodzinę)" – tłumaczy Carbino. Oczywiście nawet w tradycyjnym związku nie od razu poznaje się bliskich partnera. "Dłuższe situationshipy często oznaczają brak chęci co najmniej jednej ze stron do przeniesienia związku na wyższy, czyli bardziej zaangażowany level" – dodaje ekspertka.

2. W grę wchodzi ktoś inny (lub wielu innych)

"Jeśli odkryjesz, że twój partner jest romantycznie/seksualnie związany z jedną lub kilkoma innymi osobami, możesz znaleźć się w situationship – mówi Harouni Lurie. - Nawet w parze, która aktywnie praktykuje etyczną niemonogamię, idealnie byłoby, gdyby istniały jasne i określone granice, tak aby wszystkie strony były poinformowane, na czym polegają ich relacje i mogły wyrazić na to zgodę". Jak już wspomnieliśmy, situationship nie skłania do pełnej otwartości i szczerości w związku, więc bardzo możliwe, gdy o tym, że w związku jest ktoś jeszcze, możesz dowiedzieć się przypadkiem od wspólnych znajomych czy z mediów społecznościowych.

3. Tylko krótkoterminowe plany

Ludzie w związkach robią plany na tygodnie, miesiące, a czasem lata naprzód. Tymczasem osoby w związku typu situationship działają bardziej w obrębie planów danego dnia. "Jesteś w sytuacji, w której nie zostajesz zaproszona na spotkanie z rodziną i nie masz pewności, czy czekają was wspólne wakacje czy wspólny weekend" – opowiada Medcalf. Jeśli wszystko, na co możesz liczyć to zaproszenia na kolację na ostatnią chwilę, wiedz, że spotkania z tobą nie są dla drugiej strony priorytetem.

4. Nie ma normy

Jedną z głównych zalet w pełni zdefiniowanego związku jest to, że możesz liczyć na regularne spotkania i rozmowy ze swoją drugą połową. W situationship tego brakuje. Nawet jeśli w danym tygodniu spędzacie wspólnie trzy dni, nie oczekuj, że stanie się to normą.

5. Wymówka dobra na wszystko

"Mam urwanie głowy w pracy". "Muszę iść na siłownię". "Nie mogę rozmawiać. Jestem w trasie do…". Brzmi znajomo? W situationship nie brakuje wymówek, by nie nawiązywać kontaktu, tymczasem w zwykłym związku wyglądałoby to pewnie tak: "Mam urwanie głowy w pracy, ale w czwartek uczcijmy wspólnie moją prezentację". "Chcesz pójść na wspólny trening?". "Nie mogę teraz rozmawiać, ale zadzwonię z trasy". Kiedy jesteś w związku, znajdujesz czas dla swojego partnera bez względu na inne wydarzenia życiowe. Natomiast w situationship nie odczuwa się takiej potrzeby. Prosta wymówka załatwia temat.

pierwsza randka fot. shutterstock.com

6. Small talki i świntuszenie

Jasne, wiesz, gdzie dana osoba mieszka i pracuje, a może i znasz kilka innych faktów z jej życia, ale bądźmy szczerzy: wygodniej jest prowadzić dirty talk niż rozmawiać o swoich lękach, niepewności lub lekcjach wyciągniętych z przeszłych związków. "Bez zaufania nie ma miejsca na wrażliwości, a bez wrażliwości nie ma emocjonalnej bliskości" – mówi Medcalf. Emocjonalna bliskość to podstawa prawdziwych związków.

7. Nie rozmawiacie o przyszłości

Wasze rozmowy w zasadzie dotyczą tylko teraźniejszości ("Co chcesz obejrzeć?", "Pizza czy kurczak?"). Wniosek z takich rozmów jest dość prosty: jeśli nie planujesz związku na dłuższą metę, po co mówić o przyszłości? Jeśli więc nie rozmawiacie, o tym co będzie i czego oczekujecie, może to być znak, że znajdujesz się w związku typu situationship. To po prostu wspólne spędzanie czasu.

8. "Nie szukam poważnego związku"

Najłatwiejszy sposób, aby wiedzieć, że znajdujesz się w situationship? Druga osoba mówi ci wprost, że nie chce się angażować. Nie próbuj tego na siłę zmieniać i nawet nie myśl, że on zmieni zdanie, gdy lepiej cię pozna. Doceń, że przynajmniej jest szczery i jeśli jednak czujesz, że dla Ciebie to za mało, zrezygnuj z tej znajomości.

9. Pokazują, że nie chcą nic na poważnie

Jeśli on nie pisze i nie dzwoni, to znaczy, że naprawdę nie chce poważnego związku. Nie oszukuj się, bo szkoda Twojego czasu na angażowanie się w taki jednostronny związek.

10. Często jesteś zaniepokojona

Tylko dlatego, że situationship ma być wolny od oczekiwań wobec drugiej osoby, nie oznacza, że nie dostarcza stresu. Situationship to nieprzebrane morze niepewności i niejednoznaczności. Raczej dla ludzi o mocnych nerwach.

11. Nudzisz się

Badania pokazują, że robienie nowych i różnych rzeczy stymuluje mózgowy system nagrody, który uwalnia hormony poprawiające samopoczucie (dopaminę i noradrenalinę). Tak się składa, że ten system nagrody jest tą samą częścią mózgu, która aktywuje się we wczesnych stadiach romantycznej miłości. Każdy ekspert ds. relacji powie ci, że utrzymywanie związku przy życiu oznacza ciągłe dbanie o tworzenie nowych doświadczeń ze swoim partnerem. Jednak będąc w situationship, prawdopodobnie robisz to samo w kółko – Netflix & chill. Ile może cię to bawić?

REKLAMA