Sinice – czym są? Gdzie występują? Czy są groźne dla zdrowia?

Sinice występujące w Bałtyku mogą być silnie toksyczne. Spędzasz urlop nad morzem? Sprawdzaj regularnie stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

| Data aktualizacji: 2019-08-13
sinice fot. Shutterstock.com

Latem w Bałtyku kwitną trzy gatunki sinic, a jeden z nich jest silnie toksyczny. Dr Agata Błaszczyk z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z PAP ostrzegała przed sinicą o nazwie Nodularia spumigena, która w trakcie namnażania się wytwarza silnie trującą substancję -nodularynę: „Związek ten działa toksycznie na wątrobę. (…) Notowane były zgony zwierząt w przypadku wypicia wody objętej zakwitem sinic”. Kontakty z sinicami mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby, a badania na zwierzętach pokazują, że nodularyna może mieć również działanie rakotwórcze. 

Co to są sinice?

Sinice, inaczej cyjanobakterie, to organizmy samożywne, które zamieszkują zbiorniki wodne, żyją też na drzewach czy lodowcach. Zawierają chlorofil, dlatego zaliczane były do roślin, dzisiaj raczej przyporządkowuje się je do środowiska bakterii. Sinice były jednymi z pierwszych organizmów zasiedlających Ziemię. Potrafiły, wykorzystując energię ze światła słonecznego, pozyskiwać z wody wodór niezbędny im do życia, a efektem ubocznym tego procesu była produkcja tlenu. To właśnie dzięki sinicom mogły się wiele lat później rozwinąć wyższe organizmy. Sinice przyczyniły się też do powstania nowych gatunków – w wyniku symbiozy sinic i grzybów powstały porosty. 

Dlaczego sinice się namnażają?

Sinice namnażają się wtedy, gdy temperatura wody przekroczy 18 stopni Celsjusza.  A gdy woda jest bogata w związki azotu i fosforany, wtedy namnażanie jest bardzo intensywne. Do Bałtyku spływają rzeki, a do nich dostają się wody gruntowe z pól uprawnych. „Zatem winę za masowy wykwit ponosi człowiek, który przyczynia się do zmian klimatycznych i zanieczyszczenia chemikaliami pochodzącymi z pól uprawnych” – podsumowała dr Agata Błaszczyk. 

Sinice = bezwzględny zakaz kąpieli

Zdaniem ekspertki nie tylko kąpiele w okresie kwitnienia sinic są niebezpieczne. Szkodliwe dla zdrowia mogą być również spacery po plaży – silnie toksyczna nodularyna może dostać się do organizmu również przez drogi oddechowe. Objawy zatrucia to wymioty, biegunka, gorączka i wysypka na skórze. 

ZOBACZ TEŻ: Metalowe słomki są niebezpieczne?

Źrodło: PAP

REKLAMA