Rytuał, który może zagwarantować sukces w życiu

Okazuje się, że jedzenie na sukces to nie ściema. Ale nie chodzi tu o konkretne produkty, tylko o wspólne jedzenie.

Shutterstock

Od dawna wiadomo, że wspólne posiłki integrują rodzinę. Tam, gdzie się pilnuje takich rytuałów i jada wspólnie tak często jak się da, ludzie czują się bardziej ze sobą związani. Nie jest to tylko wiedza potoczna. Nauka ostatnio w pełni potwierdza zalety jadania przy wspólnym stole.

ZOBACZ TEŻ: 7 gadżetów, które ułatwią Ci życie

Badania przeprowadzone przez amerykańskiego socjologa Guang Guo wykazały, że to od wspólnych posiłków zależy, jaka przyszłość czeka nasze dziecko, jak również jak potoczą się dalsze losy naszej rodziny. W badaniach wzięły udział dzieci z różnych grup wiekowych i okazało się, że im częściej rodzice pilnują wspólnego siadania do stołu, tym lepsze wyniki w szkole i bogatsze słownictwo mają ich dzieci. Co więcej, w tej grupie rzadziej pojawiają się takie problemy, jak bulimia, depresja, myśli samobójcze, przedwczesna inicjacja seksualna, czy zażywanie narkotyków. Nawet chłopcy, którzy są nosicielami pewnego wariantu genu zapowiadającego agresję, też rzadziej popadają w konflikty z prawem, jeśli jedzą wspólnie kolację z rodziną. Ciekawa rzecz, że nie ma większego znaczenia, czy wspólnie się jada pizzę, czy dania wegańskie.

Samotne jedzenie przed telewizorem, czy komputerem, nie tylko sprzyja otyłości, ale też społecznej izolacji. Członkowie rodzin, w których do rytuału należy biesiadowanie przy wspólnym stole i opowiadanie sobie o tym, co zdarzyło się w ciągu dnia, dużo lepiej radzą sobie ze stresem.

ZOBACZ TEŻ: Greenpeace pokazał swoją wersję FaceApp

Zobacz również:
REKLAMA