Relacje międzyludzkie: dotyk i jego siła

Badania pokazują, że jeden gest jest czasem wart więcej niż tysiąc słów. Wiedziałyście, że dotyk może wpływać na sukces zawodowy, szczęśliwy, udany związek i siłę perswazji? Zobaczcie, jak wykorzystać go w relacjach międzyludzkich.

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Naukowcy z DePauw University postawili swoich badanych przed nie lada wyzwaniem. Mieli oni za pomocą dotyku przekazać rozmaite emocje nieznanej osobie, której w dodatku wcześniej zawiązano oczy. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu w 78% przypadków odgadywali, czy chodzi o złość, strach, miłość, wdzięczność, wstręt czy też smutek.

REKLAMA

Co więcej, czasami wyrażanie emocji dotykiem było zdecydowanie skuteczniejsze niż z wykorzystaniem mimiki albo tonu głosu. Dlatego dołącz tę technikę do swojego zasobu środków i naucz się ją wykorzystywać. 

Gdy pracujesz

Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego zawodnicy niemal wszystkich drużyn świata ściskają się jak na ślubie dawno niewidzianej kuzynki z Ameryki? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z University of California at Berkeley.

„W drużynach przyjacielski dotyk buduje zaufanie” – mówi dr Dacher Keltner, autor badania. Co więcej, jego analiza teamów grających w NBA wykazała, że im więcej ciepłych gestów, tym lepiej zespół radził sobie na parkiecie. W pracy nie ma raczej miejsca na rzucanie się sobie w ramiona. Jednak szczery uścisk podczas składania gratulacji albo wzięcie dłoni w obie ręce? Czemu nie. 

Każdego dnia otrzymujemy komunikaty niewerbalne od osób nas otaczających. Często po prostu nie zwracamy na nie uwagi. Rzuć okiem na nasz przewodnik i dowiedz się, co naprawdę myślą o Tobie współpracownicy, a następnie rozwiąż nasz test.

REKLAMA

REKLAMA

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy chcesz być przekonująca

Naukowcy z Universite de Bretagne-Sud dowiedli, że mężczyźni, prosząc o taniec albo numer telefonu, mają większe szanse, jeśli dotkną swoją rozmówczynię w przedramię. Jednak ta metoda sprawdza się nawet gdy znika erotyczny podtekst.

W starszych badaniach stojący przy telefonie naukowiec prosił przechodniów o drobną monetę. Normalnie zgadzało się 29% osób. Jeśli eksperymentator dotykał ręki rozmówcy, prawdopodobieństwo wzrastało do 50%. 

REKLAMA

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy brak Ci słów

Czasami zdarzają się w życiu takie sytuacje, że trudno znaleźć odpowiednie słowa. Na szczęście nie trzeba tego robić, żeby skutecznie pocieszyć drugą osobę.

„W przypadku ciężkiego kryzysu zwykłe trzymanie za rękę może zwiększyć uwalnianie oksytocyny i przyczynić się do poprawy samopoczucia” – mówi dr Seiger Cronfalk. Naukowcy z Karolinska Institute w Szwecji dowodzą także, że w walce z samotnością pomaga również coś, co być może nie kojarzy Ci się z okresem żałoby, a mianowicie masaż. 

REKLAMA

REKLAMA

fot. solominviktor 2015/shutterstock.com fot. solominviktor 2015/shutterstock.com
fot. solominviktor 2015/shutterstock.com

Gdy starasz się wzmocnić związek

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Brigham Young University, pary, które często się przytulają, mają wyższy poziom oksytocyny i niższy poziom hormonów stresu we krwi. Nie dość, że gwarantuje to dobre samopoczucie, to zapewnia jeszcze trwalszy związek i mniej kłótni. Jeśli jesteś singielką, podobny efekt może przynieść joga.  

REKLAMA

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uważaj!

O roli dotyku wiedzą również sprzedawcy i rozmaitego rodzaju manipulatorzy. Badania pokazują, że zostawisz większy napiwek u kelnera, który podczas obsługiwania złapią Cię za rękę albo kupisz niepotrzebne produkty od hostessy z supermarketów.

„Często ludzie podczas badań nie zdawali sobie sprawy, że ktoś ich dotknął. Po prostu czuli, że złapali lepszy kontakt z rozmówcą” - mówi badaczka Laura Guerrero. Warto o tym wiedzieć. 

WH 07-08/2015

Zobacz również:
Nie ma to jak chodzenie własnymi ścieżkami. I to uczucie zostawiania pierwszych kroków na świeżym śniegu! Ale nie ma przyjemności z outdooru bez pewności, że trafi się z powrotem do domu.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA