Reese Witherspoon: silna i wrażliwa

Reese Witherspoon to doskonały przykład na to, że pozory mylą. Urocza, choć potrafi postawić na swoim. Występuje w komediach, ale na co dzień walczy o prawo kobiet do edukacji. Do tego jest bizneswoman i matką trójki dzieci, ale nie zapomina o regularnym treningu siłowym i rozciąganiu. Nieźle, prawda? A to dopiero początek...

Reese Witherspoon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wszystko układało się znakomicie. Witherspoon stała już przed aparatem fotografa. Wyglądała naprawdę pięknie w białej bluzce, opinających czarnych spodniach i rozwianych włosach. Nagle na plan zdjęciowy wleciał owad wielkości piłki tenisowej.

Możesz się śmiać, ale makijażystka zamarła z przerażenia, a producentka sesji zaczęła krzyczeć. Reese? Jakby nigdy nic wyciągnęła rękę i złapała nieproszonego gościa. „Lubię owady” – powiedziała, czując na sobie zdziwiony wzrok wszystkich zebranych. Po czym wyniosła małe stworzenie na zewnątrz i pozwoliła mu lecieć dalej.

To zaskakujące zdarzenie doskonale pokazuje, kim Witherspoon stała się na przestrzeni lat. Kobietą, która wie, czego chce, umie się mierzyć z problemami i nie zawraca sobie głowy byle czym. Czy zawsze taka była? Najlepszą odpowiedzią jest fragment wywiadu, w którym wyznała, co powiedziałaby 23-letniej wersji siebie, gdyby miała taką możliwość.

„Wszystko, czym się martwisz, nie ma żadnego znaczenia. Będzie lepiej niż dobrze. Będziesz wspaniała. Poznasz w swoim życiu cudownych ludzi, którzy będą ci pomagać i kochać”. Rzeczywiście, jej życie ułożyło się znakomicie. Dziś Reese jest zdobywczynią Oscara za rolę w „Spacerze po linie” oraz współzałożycielką firmy producenckiej, kręcącej filmy dla kobiet i o kobietach.

„Gdy rozpoczynałyśmy działalność, tylko jedno studio miało coś dla aktorek po 30. roku życia - tłumaczy Witherspoon. Panie od razu wysoko zawiesiły sobie poprzeczkę. Pierwsze dwa wyprodukowane filmy - „Zaginiona dziewczyna” oraz „Dzika droga” - nie tylko przypadły do gustu krytykom, ale i okazały się niezwykle zyskowne.

Jednak Witherspoon nie ogranicza się do zarabiania pieniędzy. Pomaga również Malala Found, fundacji założonej przez Malalę Yousafzai, pakistańską działaczkę, laureatkę nagrody Nobla, walczącą o prawa kobiet do edukacji. A to dopiero wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o aktywność Reese. Jednak w jej życiu, jak w przypadku każdej z nas, zdarzają się nie tylko wzloty, ale i upadki.

Zobacz także, co o swoim życiu opowiedziały nam Lauren Cohan oraz Kate Hudson

Reese Witherspoon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Po zdobyciu wszystkich możliwych nagród, w 2006 roku kariera Witherspoon zwolniła. Nie żeby od razu straciła grunt pod nogami. W końcu przez lata wypracowała sobie taką pozycję, że kolejne propozycje pojawiały się same. „Jednak nie wiedziałam, czego chcę i dokonywałam wyborów, z których nie byłam do końca zadowolona” - przyznaje.

Jak się z tym uporała? Zaczęła szukać wartościowych projektów, a gdy nie mogła ich znaleźć, stwierdziła, że sama stworzy sobie warunki do ich realizacji. „Zmęczyło mnie, że inni ludzie są architektami mojego życia - mówi. - Wiem za dużo, żeby sobie na to pozwolić”. I choć Witherspoon ze swoją burzą blond włosów i 156 centymetrami wzrostu może wyglądać jak aniołek, z pewnością nie jest święta.

Dwa lata temu, gdy jej mąż został zatrzymany przez policję do kontroli, broniła go tak zaciekle, że sama trafiła do aresztu za zakłócanie porządku. Po tym doświadczeniu oboje trochę przystopowali. Reese, choć jest wielką miłośniczką książek, przyznaje, że życie to najlepszy nauczyciel.

To właśnie kolejne doświadczenia uzmysłowiły jej, że „nie musisz być idealna, aby zrobić coś wspaniałego dla siebie i innych”. Wystarczy tylko chcieć.

Reese Witherspoon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Powód

Mam córkę i chcę, żeby mogła oglądać w kinie historie o prawdziwych kobietach. Ludzie czasami sugerują mi, abym mówiła więcej o nierówności płci. Ale mówienie o tym nigdy nie było skuteczne. Dużo lepiej, jeśli zacznie się działać. Zdaję sobie sprawę, że nie mam wiele czasu. Kupuję książki, których bohaterkami są kobiety. Przyjmuję dziewczyny na staże. Staram się pomagać, jak tylko mogę.

Ambicja

Cudownie byłoby, gdyby nasza kultura doceniała kobiecą ambicję, a nie uznawała ją za coś złego. Jeśli kobieta chce osiągnąć sukces albo być liderką, mówi się często: „Jaka arogancka”. Moim zdaniem to fantastyczne!

Gdy szukałam wspólniczki, aby założyć firmę producencką, chciałam znaleźć kogoś, kto ma kompletnie odmienne podejście do rzeczy, ale równie wzniosłe cele. Bruna Papandrea ma mnóstwo energii. Razem chcemy pokazywać, co robią kobiety. I nie zawsze są one krystaliczne w naszych filmach, czasami lepiej im nie ufać. „Zaginiona dziewczyna” to dobry przykład i interesujące studium kobiecej natury.

Reese Witherspoon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Postawa

Gdy pracowałam nad „Skąd wiesz?”, spotkałam niesamowitą kobietę, Sue Enquist, która trenuje drużynę softballu na University of California i 4 razy wygrała mistrzostwo kraju. Powiedziała mi: „Każdego dnia spotykasz 30% ludzi, którzy podniosą cię na duchu, 30% neutralnych oraz 30%, którzy będą cię ciągnąć w dół. Nie spędzaj czasu z tymi ostatnimi”.

Kobiety sukcesu nie mają zbyt wiele czasu dla tych, którzy je dołują. A można takich ludzi spotkać naprawdę wszędzie. To wielka lekcja życia, ciężko przerobić ją, gdy jest się młodym. Jednak wraz z wiekiem zdałam sobie sprawę, jakie to ważne. I zdrowe.

Nie musisz być wielką przyjaciółką tych, którzy tak naprawdę nie są Twoimi przyjaciółmi. Nie musisz nawet być dobrą córką, siostrą czy żoną, jeśli ten ktoś nie jest dobry dla Ciebie.

Pomoc

Gdy otworzyłam swoją firmę z ubraniami Draper James, bardzo ważne było dla mnie zrobić coś dla przedsiębiorczych kobiet. Fundacja Girls Inc. prowadzi w całym kraju niesamowite programy dla pań. Dlatego w najbliższym czasie Draper James zacznie wspierać jedną z inicjatyw Girls Inc.

Rozpoczniemy cykl warsztatów na temat edukacji finansowej, dzięki czemu mamy oraz córki będą mogły się nauczyć, jak to jest inwestować, brać kredyt albo rozpocząć własny biznes.

Reese Witherspoon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Walka

Znasz ten ból brzucha, gdy zaraz zostaniesz poproszona o coś, czemu nie jesteś w stanie podołać? Jeszcze sobie z tym nie poradziłam. Zawsze, gdy rozpoczynam nowy film, jestem przerażona. Co gorsza, ten strach wcale nie pomaga.

Ale wtedy zaczynam myśleć, co się może wydarzyć: „Nic nie wypali, dostaniemy same słabe recenzje”. Ale potem stwierdzam, że to już mi się przecież przytrafiło i wcale z tego powodu nie umarłam.

Biblioteczka Reese

Witherspoon jest miłośniczką książek, a oto jej krótka lista ulubionych pozycji. Jedną możesz przeczytać po polsku, kolejne dwie – po angielsku.

„Małe cuda”, Cheryl Strayed

„Odpowiada na wszystkie pytania, które kiedykolwiek chciałaś zadać. Autorka jest serdeczna, ale przy tym bardzo bezpośrednia oraz szczera”.

„The Measure of Our Success: A Letter to My Children and Yours”, Marian Wright Edelman

„Książka, która zmieniła moje życie. To list napisany na 18. urodziny synów o tym, jak być dobrym człowiekiem. Nie dość, że Marian przez wiele lat walczyła o prawa dzieci, to pracowała jeszcze z Martinem Lutherem Kingiem”.

„Birds of America”, Lorrie Moore

„Lorrie pisze z polotem i humorem. Przez całe życie była moją ulubioną autorką. Ta książka opowiada o kilku kobietach na różnych etapach swojego życia, porozrzucanych po całym kraju”.

Reese Witherspoon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

„Siła fizyczna jest ważna”

Co matka trójki dzieci robi, żeby być w formie? Spotyka się z przyjaciółkami! „Mamy zwartą grupę i razem ustalamy, co robimy danego dnia” – mówi Reese. Czasami wyskakują na zajęcia do pobliskiego gymu.

„To połączenie tańca, rozciągania i treningu siłowego. Ćwiczenia trwają przez godzinę, co jest dla mnie idealne. Staram się chodzić na nie kilka razy w tygodniu. Poza tym biegam oraz uprawiam jogę”. Nie wspominając o obowiązkowym pilatesie. Niezły pakiet, prawda?

WH 11/2015

REKLAMA