Recyklomaty: oddaj butelki i puszki, zgarnij kawę oraz bilety do kina

W Warszawie stoją już dwa recyklomaty. Wrzucając do nich plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki zgarniesz punkty, które wymienisz na kawę albo bilety do kina. Surowce zostaną przetworzone i powtórnie wykorzystane. To wspólny projekt firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia.

recyklomaty Arkadiusz Ziolek / EastNews

Recyklomaty znajdują się w dwóch miejscach, na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. Jest to wspólny projekt firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Do końca roku w stolicy będzie dziesięć takich maszyn.

Jak one działają? W pierwszej kolejności musisz ściągnąć na telefon aplikację: ETS Portfel (dostępna na Androidai iOS). Zanim wrzucisz do recyklomatu butelki lub puszki, zeskanowuj swój. Wrzucaj je pojedynczo. Urządzenie przyjmuje puste butelki PET, butelki szklane oraz puszki aluminiowe. Nie przyjmie innych śmieci.

Po wrzuceniu odpadów, na Twoim koncie będą sumować się punkty, które wymienisz na kawę w Costa Coffee, dostaniesz zniżkę na bilety do kina w sieci Multikino, będziesz mieć też tańsze wejściówki do Teatru Dramatycznego i na spektakle oraz imprezy w Teatrze Capitol.

Zjadamy plastik

Wiadomo, że recyklomaty nie rozwiążą problemu śmieci i plastiku, ale mamy nadzieję, że chociaż zachęcą do segregacji. My natomiast zachęcamy do rezygnacji z kupowania napojów w plastikowych butelkach. Zrobisz dobry uczynek dla planety ale też dla własnego zdrowia. Lepszym wyborem będzie przefiltrowana kranówka. Pijąc wodę z plastikowych butelek możesz spożywać średnio 90 000 cząstek mikroplastiku rocznie.

Drobinki plastiku dostają się do naszych organizmów również z jedzeniem i z wdychanym kurzem. Potwierdza to raport World Wildlife Fund. Został opracowany na podstawie kilkudziesięciu badań przeprowadzonych przez University of Newcastle, Australia. Naukowcy dowiedli, że zjadamy około 5 gramów plastiku na tydzień, dla porównania: tyle waży nasza karta kredytowa. Mikroplastiki, są małymi kawałkami plastiku o długości mniejszej niż 5 milimetrów. Znajdują się również w owocach morza, cukrze, soli i alkoholu a także mięsie zwierząt hodowlanych. Tutaj przeczytasz na ten temat więcej.

Zaskakujące odkrycie

Wiesz, że do tej pory powstało ponad 9,1 mld ton plastiku. Większość zalega na wysypiskach i pływa w oceanach.

Co roku do mórz trafia 10 milionów ton plastiku. Wszystko wskazuje na to, że za 30 lat w morzach będzie więcej śmieci niż ryb. Co więcej, portugalscy naukowcy odkryli, że foliowe reklamówki i inne plastikowe śmieci, które zalegają w zbiornikach wodnych to nie jedyny problem. Zaskakujące odkrycie nazywa się "plasticrust". Przeczytasz o nim tutaj.

ZOBACZ TEŻ: Znaleziono plastik na dnie Rowu Mariańskiego

REKLAMA