Raport IPCC: jeśli nie zmienimy swojego postępowania, czeka nas nieuchronna katastrofa

Zostało nam ostatnich 10 lat na podjęcie działań.

pożar Grecja fot. Shutterstock.com

Według najnowszego raportu IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu) najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku to 2,7 st. C. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, nie może on przekroczyć 1,5 stopnia. W tym momencie mamy jeszcze wybór: albo szybko zredukujemy emisję gazów cieplarnianych i postawimy na zrównoważony rozwój, albo musimy liczyć się z drastycznym wzrostem klęsk żywiołowych.

Nadchodzi kluczowe dziesięciolecie

„Rok 2021 jest kluczowy dla walki ze zmianami klimatu. Właśnie opublikowany raport IPCC pokazuje, że jeśli do 2050 roku nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych do zera (oraz później nie podejmiemy działań dodatkowo pochłaniających gazy cieplarniane z atmosfery), czeka nas wzrost średniej temperatury na świecie o 3 stopnie Celsjusza. A przecież już wzrost o 1 stopień daje dramatyczne skutki. Widzimy je w postaci pożarów, fal upałów, powodzi, gwałtownych burz i susz.

Jednocześnie w tym roku, przed COP 26 w Glasgow, wszystkie państwa powinny przedstawić swoje zaktualizowane cele redukcji emisji do roku 2030 – jednakże te, które do tej pory zostały złożone nadal nie dają nadziei na osiągnięcie celu jakim jest neutralność klimatyczna w 2050 roku. Potrzebne są zatem znacznie ambitniejsze działania ze strony wszystkich państw” - mówi kierownik zespołu klimatycznego WWF Polska, Marcin Kowalczyk.

Ekstremalne zjawiska pogodowe staną się normą

„Zmiana klimatu rozchwieje to, co dotychczas uważaliśmy za pewnik, że po deszczu przychodzi słońce, a po słońcu deszcz. Grozi nam, że ekstremalna pogoda stanie się normą. Bądźmy przygotowani na susze i długie fale upałów. Magazynujmy wodę, żywność i prąd. Odnawialna energia jest nam niezbędna, jednak wiele jej źródeł pracuje w sposób nieciągły, zależnie od słońca czy wiatru. Tym bardziej potrzebne są systemy do lokalnego przechowywania i bilansowania energii. Magazyny prądu już działają, podobnie jak uspołecznione sieci energetyczne i inne ekologiczne rozwiązania pozwalające na zaspokojenie potrzeb tu i teraz, bez szkody dla środowiska” - ostrzega Bernard Swoczyna, Specjalista ds. magazynowania energii WWF Polska. 

Koniec kopalnych źródeł energii

„Węgiel i paliwa kopalne były od dawna źródłem energii, miejsc pracy i stabilności potrzebnej społeczeństwu i nam wszystkim do funkcjonowania. Niestety jednocześnie podcinają gałąź, na której jako społeczeństwa i jednostki siedzimy. Znamy już sposoby jak uzyskać energię, miejsca pracy i stabilność społeczną bez katastrofalnych skutków ubocznych. Teraz jest czas, kiedy największe wysiłki rządów, samorządów, biznesu i indywidualnych osób powinny dopiąć celu zeroemisyjności do 2050 r. To nic innego jak ratowanie nas wszystkich przed załamaniem gałęzi, na której siedzimy i spadnięciem w przepaść chaosu klimatycznego” - zapowiada Monika Sadkowska, koordynatorka Forum Burmistrzów na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, WWF Polska.   

Biosfera w przydomowym ogródku

  Zmiana klimatu ma wpływ na różnorodność biologiczną, a ona jest podstawową cechą otaczającego nas świata ożywionego, którego częścią jesteśmy. Utrata bioróżnorodności jest największym zagrożeniem dla biosfery na Ziemi. A biosfera zaczyna się w każdym przydomowym ogródku przydrożnym rowie, oczku wodnym i mieszka z nami w naszych domach. Silne różnorodne ekosystemy w naszym otoczeniu są odporniejsze na choroby i zmienne warunki klimatyczne. Przyczyniają się do poprawy gospodarki wodnej, przeciwdziałają powodziom i niszczeniu gleb. Rośliny pobierając z powietrza dwutlenek węgla są w stanie magazynować duże zasoby węgla w biomasie. Skuteczne zachowanie bioróżnorodności wymaga od nas utrzymania odpowiednich warunków, a to daje gwarancje, że żyjemy w przyjaznym i bezpiecznym środowisku” - mówi Mikołaj Troczyński, specjalista ds. odnawialnych źródeł energii.

Zmiany w klimacie są już nieodwracalne, pora zmienić siebie

Raport tylko potwierdził najgorsze przypuszczenia naukowców. Jeśli nic nie zrobimy, już niedługo spora część naszej planety przestanie być przyjaznym miejscem do życia. Pożary które trawią Grecję i Turcję, niespodziewane powodzie, pod którymi giną całe miasteczka jak w Niemczech, groźne dla życia fale upałów jak w Kanadzie, susze i huragany staną się naszą codziennością. Raport potwierdził też jednak, że jako ludzie możemy temu przeciwdziałać. Musimy wykorzystać ostatnią szansę na zmianę.

Źródło: media.wwf.pl

REKLAMA