Psia mama - co daje nam więź z czworonogiem?

Opieka nad czworonogiem wymaga od Ciebie wiedzy, poświęcenia, czasu i pieniędzy, ale w zamian otrzymasz nie tylko najwierniejszego przyjaciela, ale o wiele, wiele więcej.

Psia mama fot.shutterstock.com

Badanie przeprowadzone przez University of York na ponad 6000 osób wykazało, że opieka nad zwierzętami domowymi pomogła utrzymać w lepszym stanie zdrowie psychiczne i zmniejszyło uczucie samotności podczas lockdownów. Z kolei badania Mayo Clinic dowodzą, że opiekunowie psów są w mniejszym stopniu narażeni na choroby sercowo-naczyniowe, co zresztą pokrywa się z oświadczeniem American Heart Association.

Wyniki tych badań nie powinny zaskakiwać, bo niezależnie od pogody, nastroju czy natłoku obowiązków z psem wyjść trzeba, i to co najmniej trzy razy dziennie (z czego jeden ze spacerów powinien trwać ok. godziny). I nie ma zmiłuj. A te codzienne spacery wprowadzają sporą dawkę tzw. pozatreningowej aktywności fizycznej i tym samym ogromną różnicę w naszym siedzącym trybie życia. Co jeszcze daje nam więź z psem? „Przede wszystkim jest to osobnik, który nie ocenia nas w żaden sposób i czerpie przyjemność z przebywania z nami” – mówi psia behawiorystka Zosia Zaniewska-Wojtków, która wraz z mężem Piotrem od lat zajmuje się szkoleniami psów. Psy są bardzo empatyczne, wyczuwają nasze emocje i potrafią na nie zareagować. Poza tym dają nam swoją bliskość i towarzystwo, a także okazję do poznania innych ludzi i czworonogów, chociażby podczas spacerów” – dodaje Piotr. Oczywiście zakup lub wzięcie psa ze schroniska to decyzja, która wymaga głębokiego namysłu, ale o tym chyba nie musimy Ci przypominać, prawda?

Do pary

Związek Kynologiczny w Polsce wyróżnia blisko 400 ras psów, a więc bez problemu znajdziesz czworonoga, który dopasuje się do Twojego stylu życia.

Outdoorówa

„Psy rasy border collie i inne pasterskie wbrew powszechnym opiniom wcale nie są idealnymi towarzyszami dla biegaczy czy outdoorowców, bo są nastawione na pracę i wymagają częstych zadań. Najlepiej podczas wypraw będzie czuł się pies rasy północnej, czyli np. malamut, akita czy husky” – podpowiada Zosia Zaniewska-Wojtków.

Mama

Pomyśl o psach do towarzystwa. „Maltańczyki, bolończyki czy shih tzu to psy, które są szczęśliwe, przebywając z ludźmi – wyjaśnia Piotr Wojtków. – Z kolei goldeny i labradory są często nazywane psami idealnymi dla dzieci, co nie jest prawdą. Nie ma psów strice dla dzieci i każdy pies potrafi ugryźć, jeżeli przekroczy się jego granice”.

Domatorka

Nie lubisz tłumów, imprez i wyjazdów w nieznane? Poszukaj spokojnego psa, który pokocha Twoją rutynę. „Każdy pies potrzebuje ćwiczeń, zabawy i co najmniej trzech spacerów dziennie, ale istnieje wiele ras, które zamiast szaleństw wolą spokojne człapanie z opiekunem przy boku. Do takich ras zaliczamy np. niektóre buldogi, molosy czy mastify” – mówi ekspertka.

SPRAWDŹ: Superpraca – behawiorystka zwierząt domowych

Witaj w domu

Jako przyszła psia mama musisz nie tylko odpowiednio przygotować do powitania nowego członka rodziny siebie, ale i swoje mieszkanie.

Poczytaj

Na dobry początek polecamy dwie książki autorstwa naszych ekspertów. „Słuchając psa” to poradnik instruktażowy o tym, jak nauczyć psa pewnych zachowań. Natomiast „Szczeka, merda, mówi” pomoże Ci zrozumieć zachowania i odczytywać emocje twojego pupila.

Zabezpiecz dom

By zniszczeń było jak najmniej, obejrzyj dokładnie swoje mieszkanie i pomyśl, co jesteś w stanie zabezpieczyć przed eksplorującym otoczenie psem. „Pochowaj kable, elektronikę i wszelkie małe przedmioty. Wykorzystaj płotki, by ograniczyć tymczasowo dostęp do danej przestrzeni” – radzi Piotr Wojtków.

Przygotuj zabawki

Pies, zwłaszcza szczeniak, musi gryźć, żuć, szarpać i nosić przedmioty. Kup mu specjalne zabawki, które będzie mógł do woli gryźć. Jeżeli szczeniak nie będzie ich zjadał i się kaleczył, możesz mu też dać do gryzienia kartony po jajkach, butelki po wodzie albo stary T-shirt.

Zapisz się na szkolenie

Każdy pies jest inny, więc nawet jeśli w przeszłości opiekowałaś się już czworonogiem, warto zapisać się na szkolenie, podczas którego trener będzie mógł przyjrzeć się Twojemu podopiecznemu i podpowiedzieć Ci, w jaki sposób z nim pracować i na co zwrócić szczególną uwagę.

Przygarnij kropkę

Opieka nad zwierzęciem to nieustanna praca. Chcesz dać psu dom? Podejdź do sprawy mądrze i posłuchaj specjalistów.

Psia mamafot.shutterstock.com

Czy każdy pies wymaga szkolenia?

Generalnie tak, ale mówimy tu o pracy zarówno ze strony psa, jak i opiekuna. Szkolenie z behawiorystą to forma działania proaktywnego, która pozwala opiekunom lepiej poznać pupila, zrozumieć jego potrzeby i język komunikacji. Trener pokaże też, jak nauczyć psa przywołania, rezygnowania z pokus czy skupienia, dzięki czemu nasz pupil będzie mógł bezpiecznie funkcjonować w przestrzeni publicznej. Ta wiedza pomoże nam uniknąć problemów, które najczęściej wynikają z braku zrozumienia przez opiekuna zachowania psa lub przeoczenia delikatnych sygnałów wysyłanych przez zwierzę.

A czy psy z adopcji wymagają specjalnego podejścia?

Zacznijmy od tego, że bardzo zachęcamy do adopcji psów. Nawet jeśli zależy nam na danej rasie, bo np. wiemy, że pies o danych cechach będzie się dobrze z nami czuł, warto zajrzeć do lokalnego schroniska lub poszukać fundacji współpracującej z behawiorystami, bo można tam znaleźć wiele rasowych lub zbliżonych do danej rasy psów i poznać ich charakter. Bo pamiętajmy, że informacja o rasie daje nam mglisty obraz tego, jak dany pies będzie się zachowywał, gdyż każdy pies ma też indywidualny charakter i bagaż doświadczeń. Dlatego nim zdecydujemy się na adopcję, zabierzmy psa co najmniej kilka razy na spacer, by lepiej go poznać, i zobaczmy, czy jesteśmy gotowi go zaakceptować, czy też będziemy szukać dalej.

Jak przed zakupem psa sprawdzić hodowlę?

Przede wszystkim musimy być pewni, że hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Niższa cena psa z pseudohodowli może być kusząca, ale potem płacimy dwa razy więcej za wszystkie choroby i wady, które nieodpowiedzialnie rozmnażane szczeniaki mogą mieć. Warto pojechać do hodowcy i zobaczyć, w jakich warunkach żyje matka, jaki ma charakter, czy nie jest lękliwa lub agresywna. Ważne, by szczeniaki nie żyły w totalnie sterylnych warunkach. Dobrze, by hodowca je odpowiedzialnie socjalizował od pierwszych tygodni.

ZOBACZ TEŻ: Jak zbadać psa bez wizyty u weterynarza? Teraz wystarczy przesłać próbki jego sierści.

REKLAMA