Przyjaciele nas rozgrzeją

W zimie może nie bardzo chce nam się wychodzić z domu, ale warto się zmusić, bo towarzystwo przyjaciół, jak potwierdzają badania holenderskich naukowców, ma na nas rozgrzewający wpływ.

przyjaciele fot. Shutterstock.com

Ciepłe uczucia

Nie bez przyczyny jedną z istotniejszych dla nas cech drugiej osoby jest to, czy jest ona „ciepła”, czy „zimna”. Osoby serdeczne, ekstrawertyczne, temperamentne, otwarte, godne zaufania, uśmiechnięte kojarzą nam się z ciepłem, a zamkniętych w sobie, sztywnych, zasadniczych ludzi postrzegamy jako „zimnych”. Cieplej oceniamy też lubiane przez siebie osoby. Nie jest to tylko przenośnia. Okazuje się, że sympatia i temperatura maja ze sobą wiele wspólnego.

Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu Amsterdam oraz z Uniwersytetu w Utrechcie przeprowadzili ciekawe badania. Otóż rozmieścili w pewnej odległości od siebie badane osoby, które pozostawały wobec siebie w różnych relacjach. Jedni lubili się wzajemnie, inni nie lubili, a jeszcze innych nie łączyły żadne stosunki. Następnie poproszono badanych o ocenę temperatury. Okazało się, że obecność lubianej osoby dawała wrażenie ciepła, podczas gdy temperatura wokół niesympatycznej osoby była oceniana średnio o dwa stopnie Celsjusza niżej.

Naukowcy podejrzewają, że kojarzymy bliskość i pozytywne uczucia z ciepłem, bo kojarzy nam się z byciem przytulanym przez matkę.

Podaj kawę gościowi

W innych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Leeds School of Business, University of Colorado i Department of Psychology, Yale University sprawdzano, czy istnieje zależność odwrotna – czy wyższa temperatura sprawia, że lepiej oceniamy innych ludzi. W eksperymencie brały udział dwie grupy badanych. Jednej grupie przed badaniem, niby przy okazji (zapisując dane badanego), eksperymentator dał do potrzymania kubek z gorącą kawą. Drugiej grupie, pod tym samym pretekstem, dano do potrzymania kubek z kawą mrożoną. Samo badanie polegało na tym, najogólniej rzecz biorąc, aby obie grupy oceniły pewną osobę pod kątem 10 cech osobowości. Okazało się, że osoby, które trzymały kubek z gorąca kawą uznały, że jest to osoba znacznie sympatyczniejsza, niż wydawało się osobom z mrożoną kawą.

Ciepło uszlachetnia

Naukowcy postanowili też sprawdzić, jak głęboki jest wpływ temperatury na nasze emocje. Zaprojektowali w tym celu sprytny eksperyment. Uczestnicy mieli za zadanie potrzymać zimny, lub gorący przedmiot pod pretekstem oceny konsumenckiej produktu. Następnie, w „nagrodę” za udział w badaniach mogli wybrać między prezentem dla siebie, a bonem zakupowym dla przyjaciela. ) Uczestnicy oceniający zimny produkt częściej wybierali prezent dla siebie (75%) niż prezent dla przyjaciela (25%), podczas gdy ci, którzy dotykali ciepłego produktu częściej wybierali prezent dla przyjaciela (54%) niż prezent dla siebie (46%). Ciekawe, prawda? Ciepło sprawia, że jesteśmy bardziej prospołeczni i lepsi dla naszych przyjaciół.

Podkręć grzejnik

Jakie z tego mogą płynąć wnioski? Na przykład takie, że jeśli chcemy w komś wzbudzić natychmiastową sympatię, to lepiej go przyjąć w ciepłym pomieszczeniu i zaproponować ciepły napój. Jeśli, natomiast, źle znosimy zimno, to powinnyśmy jak najwięcej czasu spędzać w towarzystwie ludzi, których lubimy.

Żródła:
Journal of Experimental Social Psychology, www.sciencemag.org

Zobacz również:
REKLAMA