Przygotowania do ślubu i wesela - rozkład jazdy

Przygotowania do ślubu i wesela to ogromny stres. Czasem jesteśmy pozostawieni sami sobie, a czasem wręcz przeciwnie: mamy milion różnych doradców i nie wiemy, kogo słuchać. Całkiem stresu uniknąć się nie da, ale można go nieco zredukować. „Warto wszystko skrupulatnie zaplanować, stworzyć sobie harmonogram zadań, założyć notatnik inspiracji” – podpowiada wedding plannerka.

wedding planner fot. Shutterstock.com

Start

Gdy wypowiesz magiczne „Tak!”, pomyślcie o dacie ślubu. Potem zastanówcie się nad miejscówką, ustalcie budżet i rozpocznijcie przygotowania.

Budżet

W zeszłym roku za 100-osobowe wesele para młoda płaciła ok. 50-80 tys. zł. Minimalny koszt ślubu cywilnego na 10 osób z obiadem i strojami młodych to 3 tys. zł.

Specjalista

Nie jesteś typem organizatora? Wtedy warto zatrudnić wedding plannera, który nie tylko planuje, ale i czuwa nad przebiegiem całej uroczystości. Więcej na ten temat dowiesz się tu.

Atrakcje

Żenujące zabawy oczepinowe zastąpiły różne atrakcje (ufff!): nauka tańca dla gości, pokazy barmańskie, projekcja Waszego filmu...

12 miesięcy

Czas zaklepać najważniejszych usługodawców: fotografa, kamerzystę, DJ-a i florystę.

8 miesięcy

Już teraz musisz ruszyć na poszukiwania sukni ślubnej z salonu. Tańszą i łatwiejszą opcją jest sukienka z sieciówki. Inspiracje znajdziesz tutaj.

6 miesięcy

Rozdajcie zaproszenia. Goście też muszą mieć czas, by wpisać Waszą imprezę do kalendarza. W razie odmowy zdążycie na spokojnie zaprosić kogoś innego.

4 miesiące

Załatwcie resztę: obrączki, transport dla gości itd. Pan Młody powinien wybrać już garnitur, Ty wybierz się na próbny makijaż i fryzurę.

1 tydzień

Skocz do kosmetyczki na mani, pedi i hennę. Potem nie będzie już na to czasu. Dzień przed zarezerwujcie na... odpoczynek.

To już dziś!

Tyle przygotowań, tyle stresu i w końcu nadszedł ten wymarzony dzień. Oby był wspaniałym początkiem cudownego okresu w Waszym życiu. Enjoy!

Więcej porad dotyczących przygotowań do ślubu i wesela znajdziesz w naszym poradniku przyszłej Panny Młodej. W artykule załączyliśmy także tabelę, która pomoże Ci skrupulatnie zaplanować wszystkie wydatki i trzymać rękę na pulsie. Powodzenia!

REKLAMA