Przewodnik po kupowaniu, pakowaniu, wręczaniu i dostawaniu świątecznych prezentów

W momencie przyjmowania prezentu powinno się przede wszystkim podziękować, a w przypadku tego nietrafionego nie okazywać niezadowolenia. Najlepszą reakcją na każdy upominek jest uśmiech, entuzjazm i radość. Największą gafą jest wręczanie podarunków sugerujących zmianę przekonań, a najbardziej lubimy dostawać prezenty w formie przeżycia. Oto przewodnik po kupowaniu, pakowaniu, wręczaniu i dostawaniu prezentów.

Prezenty na święta fot. shutterstock.com

Jak wynika z badania „Świąteczny prezentowy savoir vivre według Polaków” przeprowadzonego (na próbie 1309 respondentów w formie ankiety online) przez serwis Prezentmarzeń, aż 87% Polaków wręcza prezenty świąteczne i 76% lubi to robić. Dla większości osób kupowanie prezentów jest przyjemnością i zaczynają to robić już w listopadzie. Inspiracji szukają w social mediami a niektórzy zbierają pomysły cały rok. Tylko 28% ankietowanych zawsze kupuje na ostatni moment. Aby prezent był trafiony respondenci śledzą blogi prezentowe i filmiki instruktażowe.

Nietrafione prezenty

Aż 85% Polaków otrzymało chociaż raz w życiu nietrafiony prezent, z czego 41% wiele razy, 23% kilka razy. Nie wręczaj prezentów sugerujących zmianę przekonań – jest to największa gafa i tak uważa, aż 84% osób. Najbardziej nie lubimy dostawać podarunków nieprzemyślanych i zupełnie do nas nie pasujących. Co ciekawe, również tych zbyt drogich. Nietaktem jest również, kiedy obdarowany widzi, że prezent był kupiony na ostatnią chwilę. Nietrafione prezenty najczęściej odkładamy do szafy lub sprzedajemy, podarowujemy innej osobie lub biednym. Tylko 3% osób po prostu je wyrzuca.

Prezent w formie przeżycia

Oryginalny prezent ma przede wszystkim uszczęśliwiać oraz powinien być indywidualnie dopasowany. Aż 56% ankietowanych woli dostać prezent w formie przeżycia zamiast materialnego podarunku. Takie upominki pozwalają również spełnić niezrealizowane marzenia i dostarczają emocji. Zamiast prezentu materialnego najczęściej wybrano by ten w formie emocji, jak np.: degustacja alkoholu zamiast butelki wina, zakupy ze stylistką zamiast ubrań, sesja zdjęciowej zamiast albumu ze zdjęciami, weekendowy survival zamiast szwajcarskiego scyzoryka, warsztaty w manufakturze zamiast słodyczy, kurs gotowania zamiast książki kucharskiej, voucher w SPA zamiast kosmetyków, warsztaty robotyki zamiast zabawek.

Wręczanie prezentu

Przede wszystkim pamiętaj, aby odkleić cenę. Podarunek powinien być zapakowany w ładne, efektowne opakowanie, dobrym zwyczajem  jest też dołączenie kartki z życzeniami. 

A jak się zachować podczas przyjmowania podarunku? Przede wszystkim podziękować,  a w przypadku nietrafionego prezentu nie okazywać niezadowolenia. Warto również pamiętać o otworzeniu prezentu zaraz po jego otrzymaniu  i wręczeniu swojego podarunku. Najlepsza reakcją na upominek jest uśmiech – tak uważa aż 49% ankietowanych a 25 % jest zdania, że entuzjazm i radość.
Na pewno nie wolno pokazywać niezadowolenia, nawet jeżeli jest to prezent nietrafiony.

Ile wydać na prezent?

Najwięcej badanych uważa, że optymalną kwotą, jaką najrozsądniej jest wydać na prezent świąteczny jest od 200 do 300 zł. 21% osób twierdzi, że powinna to być kwota wyższa od 300 do 500 zł. Minimum na jakie powinniśmy się zdecydować to 100 – 200 zł. dla 19% ankietowanych uważa, że minimum to 100-200 zł a dla 13% respondentów minimalna kwota na prezent świąteczny to 50 zł.

Zobacz również:
REKLAMA