Przesadzanie kwiatów – kiedy i jak to zrobić

Przesadzanie kwiatów nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto garść wskazówek, z którymi przesadzisz swoich zielonych przyjaciół szybko, skutecznie i bez problemów.

przesadzanie roślin doniczkowych fot. Shutterstock.com

Przesadzanie kwiatów i roślin doniczkowych to temat, który u wielu osób wzbudza niechęć. Rozgrzebywanie ziemi, przesypywanie jej z doniczki do doniczki, oczyszczanie korzeni, mieszanie podłoża – brzmi to jak poważne wyzwanie. Na szczęście przesadzania kwiatów nie trzeba przeprowadzać często – raz do roku w zupełności wystarczy. By ułatwić ci ten proces, podpowiadamy, jak wykonać przesadzanie skutecznie i z sukcesem.

ZOBACZ: Jak hodować rośliny doniczkowe [poradnik dla zielonych]

Spis treści

  1. Przesadzanie kwiatów – kiedy i jak często należy przesadzać kwiaty i rośliny doniczkowe?
  2. Przesadzanie kwiatów – jakiej ziemi użyć do przesadzania roślin?
  3. Przesadzanie kwiatów – do jakiej doniczki przesadzić rośliny?
  4. Przesadzanie kwiatów – czy po przesadzeniu roślin należy stosować odżywki?

1. Przesadzanie roślin kwiatów – kiedy i jak często należy przesadzać kwiaty i rośliny doniczkowe?

Pierwsze przesadzanie rośliny powinno odbyć się po ok. tygodniu od przyniesienia jej do domu, gdy wstępnie zaaklimatyzuje w nowym otoczeniu. Podłoże produkcyjne, czyli to, do którego wsadza je producent na czas transportu i sprzedaży, zwykle jest marnej jakości i nie zapewnia roślince optymalnych warunków do wzrostu w warunkach domowych. Dlatego też warto zadbać o to, by w miarę możliwości jak najszybciej zapewnić nowemu zielonemu nabytkowi porcję podłoża dopasowanego do jego indywidualnych potrzeb. 

Jeśli roślina doniczkowa spędziła u ciebie już nieco czasu, nie powinnaś zapominać o tym, by co jakiś czas przesadzić ją do większej doniczki. Sieć korzeni potrzebuje przestrzeni, by móc się swobodnie rozrastać. Częstotliwość przesadzania roślin zależy między innymi od tego, jak duży jest okaz, jak szybko rozwijają się korzenie oraz od wieku rośliny. Można przyjąć, że starsze rośliny wystarczy przesadzać co ok. 2 do 3 lat, a młode raz do roku. Warto jednak zaglądać na dno doniczki i kontrolować, czy korzenie nie próbują wydostać się na wolność. Jeżeli zauważysz, że korzonki wystają z otworów znajdujących się na dnie donicy, to znak, że przyszła pora na przesadzanie. Korzenie mogą próbować również ewakuować się górną częścią donicy. Niektóre gatunki mają tendencję do szybszego wzrostu, inne rosną powoli. Wyjątkowo duże rośliny możesz przesadzać dużo rzadziej. Czasem zbędne jest całkowite przesadzanie – wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża. Obserwuj je i podejmuj decyzje zgodnie z tym, co widzisz.

Najlepszym terminem na zorganizowanie wielkiego przesadzania roślin jest okres wiosenny – od końcówki lutego aż do maja. Rośliny przechodzą wtedy w okres wegetacji, czyli budzą się do wzrostu. Dzięki temu łatwiej będzie im zaadaptować się w nowym środowisku. Okres wegetacyjny w naszym klimacie trwa do września i właśnie w tym miesiącu należy zakończyć akcję przesadzania roślin. Wtedy też wchodzą one w tryb spoczynku. 

Sytuacją, w której roślinie należy się przesadzanie jest również atak szkodnika. Wtedy należy wymienić podłoże, dokładnie oczyścić korzenie i wykonać oprysk. Tę procedurę należy wykonać bez względu na porę roku.

SPRAWDŹ: Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

2. Przesadzanie kwiatów – jakiej ziemi użyć do przesadzania roślin?

Tu sprawa nieco się komplikuje. Dobór podłoża zależny jest od gatunku rośliny lub klimatu, z jakiego pochodzi. Konkretne grupy roślin mają bowiem całkiem różne potrzeby. Jedne wolą wzrastać w mocno przepuszczalnych mieszankach, które nie zatrzymują wilgoci i chronią bryłę korzeniowym przed gniciem, a inne potrzebują stałego utrzymania wysokiej wilgotności, przez co lepiej czują się w nieco cięższych podłożach. Poszczególne rośliny mają również różne preferencje odnośnie pH gleby.

Z uwagi na fakt, że jest to poradnik przesadzania kwiatów dla początkujących, nie będziemy zbytnio komplikować sprawy. Ustalmy zatem, że rośliny podzielić możemy na takie, które lubią wilgoć oraz takie, którym zbyt duża ilość wody szkodzi. Jest to najbardziej podstawowy i mocno uproszczony podział, ale jeśli nie jesteś mocno wkręcona w hodowanie roślin i brak Ci czasu na tworzenie osobnej mieszanki podłoża dla każdego gatunku, można uznać, że tyle wystarczy.

Chcąc rozprawić się z przekonaniem, które nadal pokutuje wśród osób, które nie interesują się tematem – sama ziemia uniwersalna to za mało. Bazę do przygotowania podłoża stanowić będzie ziemia kompostowa wymieszana z torfem. Torf zakwasza ziemię, więc jego ilość powinna być zależna od tego, w jakim środowisku powinien znajdować się gatunek rośliny, którą chcesz przesadzić. Do przesadzania kwiatów przyda ci się jeszcze kilka dodatkowych produktów. Na dobry początek powinnaś zaopatrzyć się w: 

  • Keramzyt 
  • Perlit lub wermikulit
  • Piasek kwarcowy
  • Chipsy kokosowe
  • Mielona i przekompostowana kora sosnowa

Podłoże do kwiatów lubiących wilgoć

Powinna to być mieszanka, która utrzyma stałą wilgoć przed dłuższy czas. W związku z tym znaczącą większość podłoża będzie stanowić ziemia kompostowa (60-80%). Do tego należy dodać korę sosnową (10-20%), torf (10-20%) oraz niewielką ilość perlitu lub wermikulitu (5-10%), który ułatwi dostęp tlenu do bryły korzeniowej.

Podłoże do kwiatów nie znoszących przelania

Taka mieszanka powinna być lekka i mocno przepuszczalna. Do jej przygotowania użyj zdecydowanie mniejszej ilości ziemi kompostowej (25-35%). By zwiększyć jej przepuszczalność, dodaj do niej również chipsy kokosowe (15-20%), perlit lub wermikulit (10-20%) oraz keramzyt (ok. 20%).

Na rynku pojawiły się jakiś czas temu gotowe mieszanki podłoży, co znacznie ułatwia sprawę. Wystarczy, że zamówisz ziemię dla gatunków roślin, które posiadasz w domu, przesadzisz i po sprawie. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale zdecydowanie pomoże zaoszczędzić kupę czasu. Tego typu podłoża znajdziesz na wielu stronach internetowych z roślinami, między innymi w sklepach: Jungle Boogie (www.jungleboogie.pl/tag-produktu/podloze/), Mała Szklarnia (www.malaszklarnia.pl/sklep/kategoria/akcesoria-do-roslin-i-ziemia/), Zielony Parapet (www.zielony-parapet.pl/28-podloza-i-dodatki) i Projekt Rośliny (www.projektrosliny.pl/collections/podloza).

3. Przesadzanie kwiatów – do jakiej doniczki przesadzić rośliny?

W tym przypadku zasada jest dość prosta. Rośliny przesadzamy do doniczek o średnicy o 1-2 cm większej od poprzedniej (duże okazy można przesadzać do nieco większych donic). To ważne, by nie dawać korzeniom zbyt dużo przestrzeni w doniczce, ponieważ utrudnia to ich wzrost. W mniejszych pojemnikach ziemia nie zbryla się zbyt mocno i zapewnia bardziej komfortowe warunki do rozrostu.

Pamiętaj, że doniczka, do której przesadzasz roślinę powinna posiadać otwory na dnie. To zapewni odpowiednie odprowadzanie wody i zapobiegnie gniciu korzeni. Możesz użyć zarówno plastikowej osłonki, którą schowasz w ozdobnej osłonce. Możesz również przesadzić roślinkę bezpośrednio do doniczki – pod warunkiem, że posiada otwór, który zapobiegnie zastojom wody. Pamiętaj też, że doniczki z terakoty bez szkliwienia chłoną wodę z podłoża. Rośliny przesadzone do takiego naczynia mogą więc wymagać częstszego podlewania.

4. Przesadzanie kwiatów – czy po przesadzeniu roślin należy stosować odżywki?

Podczas przesadzania kwiatów w bryle korzeniowej może dojść uszkodzeń. Z tego powodu po przeprowadzce powinnaś dać swojej roślinie ok. miesiąca na regenerację, zanim zaczniesz stosować nawozy. 

Warto też wiedzieć, że w wielu mieszankach podłóż znajdują się odżywki, które nawożą roślinę i sprawiają, że nie potrzebuje ona dodatkowego wzmocnienia w postaci nawozów wymieszanych z wodą. Jeśli sama tworzysz mieszankę podłoża, również możesz wzbogacić ją odżywką o przedłużonym działaniu (np. taką www.zielony-parapet.pl/nawozy/502-nawoz-dlugodzialajacy-do-roslin-doniczkowych-8-9-miesiecy-20-g-6870799518130.html). Jest to nawóz, który będzie działał przez kilka miesięcy (nawet do 9!).

ZOBACZ TEŻ: Piękne, lecz groźne - rośliny doniczkowe niebezpieczne dla Twojego pupila

REKLAMA