Troszczysz się o relacje z najbliższymi, zwracasz uwagę na to, co jesz, w wolnych chwilach ćwiczysz. Zatem dlaczego nie miałabyś z równą skrupulatnością zadbać o stan konta? Pieniądze są taką samą sferą życia, jak wszystkie inne. Warto mieć ją pod kontrolą, żeby ze spokojem móc zająć się innymi, znacznie ważniejszymi rzeczami. Oto 6 sposobów na rozwiązanie najpopularniejszych finansowych problemów

Problem: kredyt na mieszkanie
Od dawna myślisz o kupnie wymarzonego M4. Wiesz już nawet, jak urządzisz salon. Nie masz tylko pojęcia, skąd wziąć na to wszystko pieniądze, żeby do końca życia nie być niewolnicą kredytu.
ZOBACZ TEŻ: Dlaczego warto wyprowadzić się od rodziców? [raport WH]
Rozwiązanie: Oczywiście, możesz jeździć po rozmaitych instytucjach finansowych, pytać konsultantów, samemu negocjować oferty. Ale prawdopodobnie będziesz to robić pierwszy raz w życiu, więc siłą rzeczy nie ustrzeżesz się błędów.
Warto także wiedzieć, że większość doradców klienta w banku jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nie muszą się starać, bo dostaną swoją wypłatę niezależnie od tego, czy przekonają Cię do swojej propozycji. Dlatego skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.
„Dobry specjalista ma kontakty, wie, kiedy złożyć wniosek, bo bank musi się pochwalić wynikami i będzie bardziej skory do negocjacji – mówi Łukasz Łobos, wiceprezes kancelarii finansowej Private Solutions. – Poza tym pierwszy dowiaduje się o zbliżających się ofertach. Czasami warto poczekać kilka dni albo inaczej przygotować wniosek, aby otrzymać lepsze warunki”.
Dodatkowo pośrednik jest w stanie szybciej sporządzić wszystkie dokumenty i pomoże Ci w ich dostarczeniu do wybranych instytucji finansowych. Jednak nie myśl, że doradca to lek na całe zło.
W końcu on również chce zarobić. Dlatego tak ważne jest, aby trafić na osobę godną zaufania. Po czym rozpoznać partacza? „Osoby, które mają dużo wniosków, znają aktualne oferty i potrafią z głowy sypać danymi – tłumaczy Łobos. – Dlatego pytaj o marże oraz koszty ukryte”.
Dlaczego? Ponieważ będziesz musiała zapłacić nie tylko za pożyczenie pieniędzy, ale również za ubezpieczenie kredytu, ubezpieczenie w razie utraty pracy czy za prowadzenie konta.
Poza tym, jak w życiu, nie należy wierzyć w bajki. „W swojej karierze słyszałem o doradcach, którzy oferowali bardzo korzystne warunki, skrajnie różne od tych dostępnych na rynku – wspomina Łobos. – Gdy sprawdziłem informację w banku, okazało się, że teoretycznie jest taka szansa, ale w wyniku długotrwałych i skutecznych negocjacji”.
A te nie zawsze muszą się udać. Z tego powodu lepiej znaleźć kogoś, kto szczerze powie, co jest w Twoim zasięgu, niż obieca Ci gruszki na wierzbie, a potem nie dotrzyma słowa.
ZOBACZ TEŻ: Budżet w związku: jak go zaplanować?