Prawdziwa przyjaźń: 12 złotych zasad

Prawdziwa przyjaźń nie potrzebuje formalnych zasad, ale warto wiedzieć, na czym stoimy. Zobacz, jak sprawić, aby Wasza znajomość była coraz trwalsza pomimo chorób i kryzysów.

przyjaźń fot. Francisco Garcia
fot. Francisco Garcia

1. Wspólnota

REKLAMA

Moja szafa stoi przed Tobą otworem, ale niech to dotyczy tylko wyjątkowych sytuacji. Czyli np. niespodziewanego zaproszenia na bankiet, randki z nowo poznanym mężczyzną Twojego życia czy ślubu przyjaciółki.

2. Przestrzeń

Na wyjazdach bierzemy jeden pokój w hotelu tylko wtedy, jeżeli jest o wiele tańszy niż jedynka. Szanujmy swoją przestrzeń.

3. Szczerość

Jesteś jedyną osobą oprócz mojej mamy, która może mi powiedzieć prawdę na temat tego, jak wyglądam. I ja tego wysłucham i się nie obrażę. Ale rób to najłagodniej, jak potrafisz.

4. Zawód

Umawiamy się tak, że raz na jakiś czas możemy się wystawić do wiatru (i na przykład olać spotkanie), ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w grę wchodzi facet, dla którego zgłupiałyśmy.

5. Twoje dzieci

Tak, tak, jeżeli Ty i Twój facet zginiecie w wypadku, to ja zajmę się Twoimi dziećmi i będę im opowiadać, jaką cudowną miały matkę. Ale to oczywiście nigdy się nie stanie, bo przecież planujemy fantastycznie bawić się na stare lata.

6. Jeżeli podczas rozmowy urwie się połączenie, nie musimy oddzwaniać

Zrobimy to, gdy będziemy miały ochotę. Po prostu nie podejrzewamy siebie nawzajem o złe intencje. To naprawdę ulga, że nie musimy się tłumaczyć.

7. Będę lubiła ludzi, których Ty lubisz, i znielubię tych, których Ty nie lubisz

Ale informuj mnie na bieżąco i nie miej pretensji, jeżeli czasem stracę czujność.

Inne ważne wskazówki na temat babskiej przyjaźni znajdziesz tutaj.

REKLAMA

REKLAMA

przyjaźń fot. East News
fot. East News

8. Razem jesteśmy silne

Nic nas nie złamie.

9. Nie pytaj. Po prostu zrób

Pisarka Suleika Jaouad, chora na raka, napisała przewodnik dla przyjaciół ludzi ciężko chorych. Bo na ogół mamy dobre chęci, ale nie wiemy, jak pomagać.

„Co mogłabym dla ciebie zrobić? To najczęstsze pytanie, jakie słyszałam podczas choroby – mówi Suleika Jaouad. – Ale mimo że wiedziałam, że przyjaciółmi kierowały dobre intencje, to nie zawsze łatwo mi przychodziło prosić o pomoc”. Dlatego napisała poradnik, dzięki któremu dowiesz się, czego może od nas oczekiwać chora osoba.

Zaoferuj coś konkretnego, co możesz zrobić, aby pomóc, i określ czas. Np. „Co ty na to, abym przyszła w piątek, zrobiła zakupy i ugotowała jedzenie na dwa dni?”. Oszczędź jej zakłopotania związanego z proszeniem o pomoc. Co jeszcze?

10. Bądź uczciwa

Nie wiesz, jak rozmawiać z nią o jej sytuacji? Znalezienie odpowiednich słów jest bardzo trudne. Nie męcz się – wystarczy, jeśli zaczniesz tak: „Sama nie wiem ,co ci powiedzieć”.

11. Osobisty prezent

„Największą radość sprawiały mi te najbardziej osobiste prezenty od przyjaciół: własnoręcznie upieczone ciasto, film, w którym przyjaciele przesyłają mi, każdy z osobna, życzenia i ciepłe słowa, komin i czapka, zrobione na drutach” – mówi Jaouad.

12. Słuchaj

Nie zarzucaj chorej dobrymi radami. Po prostu siądź przy niej i posłuchaj, o czym ona chce rozmawiać. To jest czas dla niej, więc nie próbuj zagłuszyć swojego lęku opowiadaniem jej, jak powinna się odżywiać.

WH 07-08/2015

Zobacz również:
Tkanka tłuszczowa gromadząca się w okolicach brzucha i talii jest wyjątkowo oporna, dlatego do jej zrzucenia same brzuszki nie wystarczą. Żeby wysmuklić  talię musimy zaangażować wszystkie mięśnie, które tworzą gorset wokół pasa. Bonus: przestaną cię boleć plecy.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA