Powstały buty do biegania zero waste - płacisz co miesiąc i oddajesz do recyklingu

Są wegańskie, ultralekkie i produkowane w zrównoważony sposób. A gdy je zużyjesz, dostaniesz całkiem nową parę.

The Cyclone materiały prasowe

Trend zero waste opanował już niemal każda sferę naszego życia. Same często wspominamy o potrzebie recyklingowania surowców, które nadają się do ponownego wykorzystania. Często podrzucamy wam kuchenne inspiracje, które pozwalają zaoszczędzić składniki oraz pieniądze. A ostatnio bierzemy na warsztat kosmetyczne nowości dobre dla środowiska. I mimo, że orientujemy się w temacie, niemałe było nasze zaskoczenie, gdy przeczytałyśmy o wegańskich butach do biegania, które w 100% podlegają recyklingowi. 

The Cyclone to koncept stworzony w Szwajcarii przez trzech przyjaciół - Oliviera Bernharda, Davida Allemanna i Caspara Coppetti. Założenie było proste: stworzyć świetne buty do biegania, które przysłużą się nie tylko biegaczowi, ale również środowisku. "Stworzenie buta w pełni nadającego się do recyklingu to jedno. My poszliśmy o krok dalej. Chcieliśmy pokazać, że zrównoważony rozwój i high-performance mogą iść w parze." - mówi Olivier Bernhard

ZOBACZ: Plantswapp - aplikacja dla miłośników domowych roślin

The Cyclonemateriały prasowe

Tak powstały buty The Cyclone. Są ultralekkie i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprostać wymaganiom nawet najbardziej zaawansowanych biegaczy. Twórcy opracowali jednoczęściową cholewkę, co pozwala ograniczyć zużycie materiału. Zrezygnowano również ze szkodliwego dla środowiska procesu barwienia. Włókno użyte do jej wykonania jest pochodzenia roślinnego. Wytwarza się je z nasion rącznika pospolitego - tych samych, z których pozyskuje się olej rycynowy. Nie to jest jednak najbardziej nietypowe w modelu biznesowym The Cyclone. Twórcy informują na swojej stronie internetowej, że buty nigdy się nie zużyją oraz że nigdy nie będą twoje. 

Oferują oni subskrypcję - płacisz 30$ (ok. 115 zł) przy rejestracji i 30$ za każdy kolejny miesiąc korzystania. W ramach niej otrzymasz parę butów. Możesz używać ich do woli, a po przebiegnięciu 400 km wystarczy skontaktować się z firmą i odesłać je, aby otrzymać całkiem nową parę. Ten zrównoważony system może działać tylko wtedy, gdy marka będzie regularnie odzyskiwać surowce do ponownego wykorzystania. W skrócie - stare buty są niezbędne do otrzymania nowych.

Zużyte zostaną poddane recyklingowi i przerobione na nową parę. Tym sposobem każdy biegacz będzie mógł wykorzystać buty do momentu, w którym utracą swoje właściwości, a następnie wymienić je na nowe bez obaw o to, że stara para będzie zalegać w szafie lub, co gorsza, na wysypisku.

Twórcy zapowiadają wejście marki na rynek jesienią 2021 roku. W tym momencie zbierają wstępne subskrypcje, aby móc oszacować, w których częściach świata zainteresowanie jest największe. W całej akcji tkwi bowiem drobny haczyk - aby móc stać się częścią inicjatywy, w danym regionie musi zebrać się 5000 chętnych osób. Ma to służyć oszczędności przestrzeni w dostawach, aby uniknąć pustych przebiegów. Na stronie internetowej marki The Cyclone znajdziesz dokładną instrukcję.

Po więcej informacji zajrzyj tutaj.

ZOBACZ TEŻ: Niemiecki supermarket będzie pokazywał ceny żywności powiększone o koszty klimatyczne

REKLAMA