Powrót do eks -12 zasad, których musisz przestrzegać

Ach, czy jest coś bardziej ponętnego od powrotu do tego, który odszedł? Prawdopodobnie nie. Niestety, zazwyczaj powrót do eks nie kończy się dobrze. Bywa jednak i odwrotnie. Zanim odezwiesz się do swojego byłego partnera, przeczytaj porady od specjalistów, którzy podpowiedzą, jak z głową podejść do powrotu.

para fot. Unsplash / Candice Picard

Chęć powrotu do byłego jest zupełnie normalna. Lubimy to, co dobrze znane.

Od początku postawmy sprawę jasno – jeśli wrócisz do swojego byłego partnera, wiedz, że najprawdopodobniej ​​nie skończy się to pierścionkiem zaręczynowym z brylantem wielkości meteorytu, jak to było w przypadku Jennifer Lopez i Bena Afflecka (Przy okazji: Historia związku Bennifer). Udany związek z eksem na wzór Bennifer 2.0. zdarza się raz na sto lat. Gdy więc po kilku drinkach najdzie cię ochota na napisanie do byłego, pamiętaj, że przecież rozstaliście się nie bez powodu. Z drugiej strony, warto też mieć świadomość, że twoje pragnienie ponownego rozpalenia starego żaru jest całkiem normalne. "W naszej naturze leży i przywiązanie się do drugiej osoby i ciągła chęć nowych doświadczeń – mówi licencjonowany terapeuta małżeństw i rodzin David Klow, właściciel Skylight Counseling Centre w Chicago. - Wracając do byłego partnera możemy mieć po trochu jedno i drugie, dlatego dla wielu z nas to kusząca wizja".

Spójrzmy zresztą prawdzie w oczy: powrót do byłego jest po prostu łatwiejszy niż spędzanie godzin na przeglądaniu Tindera, pisaniu, randkowaniu… "Często nie jesteśmy zbyt zainteresowani kimś nowym, ponieważ musimy tę osobę poznać, a to wymaga czasu i wysiłku - zauważa dr Terri Orbuch, autorka książki Finding Love Again: 6 Simple Steps to a New and Happy Relationship i profesor w Oakland Uniwersytet w Michigan. – Z byłym partnerem jest inaczej: wiemy już, co lubimy, czego nie lubi i jak się zachowuje". Według specjalistów w dziedzinie związków za drugim podejściem można odnieść większy sukces, ale tylko jeśli podejdzie się do tego we właściwy sposób. Oto jak wrócić do swojego byłego, nie wpadając po raz drugi po uszy w bagno.

1. Zwolnij

Setki wiadomości, randki, seks… Chociaż początkowe etapy każdej znajomości są zazwyczaj niezwykle dynamiczne, to tym razem postaraj się podejść do tego na spokojnie. To bardzo ekscytujące, że ty i twój były znowu się spotykacie, ale zanim zaczniesz publikować wasze wspólne zdjęcia na IG i z powrotem chodzić na obiady do jego rodziców, poświęć trochę czasu na wyjaśnienie sobie, co ostatnio poszło nie tak. Niestety, nie ma sprawdzonego przepisu na to, z jaką prędkością wchodzić w stary-nowy związek. Po prostu nie rzucaj się w ten związek od razu. Im bardziej uważna będziesz, tym szybciej odczytasz niepokojące sygnały np. świadczące o tym, że twój były niewiele się zmienił.

2. Dowiedz się, czego naprawdę chcesz

To twoja szansa, aby wyłożyć wszystkie karty na stół, więc nie bój się powiedzieć otwarcie o tym, czego potrzebujesz, aby być w szczęśliwym w związku. Bądź otwarta i szczera. Zastanów się, jakie są twoje oczekiwania, a także jakich cech szukasz u partnera. Co ostatnio nie wypaliło? Czy twój partner od tego czasu rzeczywiście mógł się zmienić? Jeśli np. ty i twój partner mieliście różne języki miłości i w związku z tym nie mogliście się dogadać, da się nad tym popracować. Jeżeli on poświęcał za dużo czasu na pracę, a za mało na Wasz związek – nad tym też można popracować. Jeśli jednak czułaś, że nie do końca pasujecie do siebie pod względem wartości życiowych, może być to problem, którego nie da się rozwiązać nawet za drugim razem, bo pod tym względem ludzie raczej się nie zmieniają. Podziel się swoimi oczekiwaniami z byłym partnerem i niech on zrobi to samo.

3. Niech to będzie nowy rozdział w starym związku

"Tak, już się spotykaliście i znacie się, ale czas zmienia ludzi. Więc ponownie poznaj swojego byłego partnera, zadawaj pytania, dowiedz się, co myśli i czuje" – mówi Orbuch. "Z drugiej strony, niemożliwe jest naprawdę świeże rozpoczęcie z kimś, z kim już się umawiałaś" – zauważa doradca WH, dr Chloe, psycholog kliniczny i autor "10 przykazań randek dr Chloe". To ważne, aby zdać sobie sprawę, że jest to ożywienie starego związku, a nie początek nowego. Wracając do byłego, musisz zrobić wszystko, aby oddzielić fakty od fikcji i przeszłość od teraźniejszości. Zadaj sobie pytanie, czy niektóre z przekonań, które masz na temat tej osoby, są oparte na jego zachowaniu z przeszłości czy teraźniejszości? Dr Chloe sugeruje, aby spróbować sporządzić oś czasu przeszłego związku, podkreślając ważne wydarzenia – zarówno dobre, jak i złe. To ćwiczenie pomoże ci zobaczyć, jak wyglądał twój związek w rzeczywistości.

4. Porozmawiajcie o tym, co robiliście w trakcie przerwy

Teraz nadszedł czas, aby porozmawiać o tym, czy byliście z kimś w trakcie waszej przerwy. Nie chodzi o wchodzenie w szczegóły. Wystarczy proste: "Umawiałam się z kimś przez kilka miesięcy". Wyjątek stanowią sytuacje, gdy spotkaliście się z kimś, kto był najlepszym przyjacielem/współpracownikiem lub kimś innym, ale bliskim dla drugiej strony. Ważne jest, by przynajmniej o tym wspomnieć, aby nie było niespodzianek. Jeśli wywoła to zdenerwowanie u partnera (co jest naturalne), porozmawiaj o tym i odpowiedz na jego wszelkie obawy, a następnie przejdźcie dalej.

5. Porozmawiajcie o tym, dlaczego chcecie do siebie wrócić

Czy jesteś sfrustrowana, ponieważ twoje ostatnie randki były nieporozumieniem, czy naprawdę myślisz, że między wami było coś, o co warto ponownie zabiegać? Jeśli skłaniasz się ku pierwszej opcji, uwierz, że nie jest to dobry powód, aby wracać do swojego byłego. Ale jeśli bardziej pasuje ci druga opcja, OK, być może rzeczywiście gra jest warta świeczki.

6. Słuchaj intuicji

Jeśli zignorowałeś kilka poważnych sygnałów, gdy ostatni raz byliście parą, ważne jest, aby nie dopuścić do tego ponownie. Być może ostatnim razem, gdy byłaś w związku ze swoim byłym, nie widziałaś czerwonych flag lub nie słuchałaś swojej intuicji. Może myślałaś, że wszystko się zmieni, nie wierzyłaś w siebie ani nie wiedziałaś, czego chcesz. Jeśli dajesz mu drugą szansę, upewnij się, że posłuchasz swojego instynktu, jeśli sprawy znów zaczną się toczyć w złym kierunku. Intuicja to taka mała kulka wątpliwości, którą czujesz w żołądku. Nie ignoruj jej, jeśli zacznie o sobie przypominać. Z jakiegoś powodu daje o sobie znać…

związek fot. Unsplash / Pablo Heimplatz

Nie zamiatajcie starych problemów pod dywan, bo one i tak szybko wyjdą na wierzch.

7. Zajmij się starymi problemami

Uwaga: jest całkiem prawdopodobne, że stare problemy znów się pojawią, dlatego najlepiej je uprzedzić. Nie musicie odtwarzać waszej największej kłótni, ale powinniście omówić problem, który się za nią krył oraz to, co zamierzacie zrobić, aby uniknąć kolejnej tego typu kłótni w przyszłości. Rozmowa na ten temat, gdy oboje jesteście spokojni, jest kluczowa, ponieważ jest znacznie bardziej prawdopodobne, że do czegoś was doprowadzi. Jeśli twój były szybko zamiata stare problemy pod dywan, prawdopodobnie nie jest to dobry początek.

8. Porozmawiaj na czacie zaufania

W wielu związkach dochodzi do zerwania, ponieważ jeden lub oboje z partnerów zdradzili drugiego (w jakiś sposób). A zaufanie bardzo trudno odbudować. Specjaliści zalecają parom, które chcą odnowić swój związek, odbyć tzw. "czat zaufania", podczas którego omawiają, co to znaczy ufać sobie nawzajem, i wymieniają realistyczne oczekiwania dotyczące związku, a także odpowiadają na pytanie o to, czym jest według nich wierność. Podczas tej rozmowy warto też zdefiniować, jaka jest twoja definicja zaangażowania. "To pytania, które należy sobie zadać w każdym związku, ale są zwłaszcza ważne, gdy wraca się do swojego byłego partnera" – podkreśla Orbuch.

ZOBACZ: Jak zdradzają Polacy [wyniki badań]

9. Bądź gotowa przebaczyć

Powiedzmy, że twój eks zdradził cię fizycznie lub emocjonalnie. "Musisz naprawdę chcieć dać mu kolejną szansę, w przeciwnym razie za każdym razem, gdy będziesz się kłócić, będziesz przypominać sobie o bolesnej przeszłości" – wyjaśnia dr Chloe. Przykładowo: on zapomina do ciebie oddzwonić, ty wyobrażasz sobie, że znów cię zdradza, a następnie w złości robisz mu wyrzuty, wracając do jego grzechów z przeszłości, kiedy zapyta, dlaczego jesteś zirytowana. "To zupełnie normalne, że wciąż cię to boli, ale musisz być w stanie opanować te myśli, aby uniknąć tego typu sytuacji" – wyjaśnia dr Chloe.

tańcząca para fot. shutterstock.com

10. Zbierz swoje myśli, zanim je wypowiesz

Jeśli zauważysz, że zbliżają się duchy z poprzedniego związku, najlepiej nie mówić o nich od razu, gdy pojawią się w twojej głowie. Działanie pod wpływem impulsu nie wyjdzie waszemu związkowi na dobre. O wiele lepiej jest spisać swoje myśli i obawy w dzienniku lub porozmawiać o nich z przyjacielem, dopóki nie zbierzesz myśli na tyle, aby mieć coś konstruktywnego do powiedzenia. Zawsze mów o swoich uczuciach, ale wiedz, że ludzie reagują najlepiej, gdy odbywa się to w spokojny, przemyślany i zorganizowany sposób.

ZOBACZ: Jak się nie kłócić?

Bliscy nie podzielają twojego entuzjazmu? To dlatego, ze się o ciebie martwią.

11. Nie oczekuj, że wszyscy będą wspierać Twoją decyzję

Tylko dlatego, że ty jesteś gotowa, aby zejść się z byłym, nie oznacza, że twoja rodzina lub przyjaciółką z radością podejdą do tego pomysłu. Zapewne pamiętają, co złego się działo, gdy byliście razem, jaką krzywdę wyrządził ci były czy w jakim stanie byłaś po rozstaniu. Najprawdopodobniej sama dołożyłaś do pieca, gdy mówiłaś im wiele negatywnych rzeczy o swoim byłym partnerze. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, aby pamiętać, że bliscy nie cieszą się tak jak ty, bo leży im na sercu twoje dobro. Warto porozmawiać z nimi na spokojnie. Wytłumacz, że rozumiesz ich obawy, ale czujesz, że powrót będzie dla ciebie dobry.

12. Pamiętaj, że nadal jesteś z tą samą osobą

Jasne, ludzie się zmieniają, ale jednak częściej pozostają tacy sami. Nie myśl więc, że po zakończeniu etapu "poznawania się od nowa" sprawy będą wyglądać inaczej. "Często zdarza się, że pary wracają do tych samych wzorców, które miały miejsce poprzednio" – wyjaśnia Klow. Istnieją więc duże szanse, że znowu pojawią się te same problemy. Upewnij się, że to wszystko warte jest czasu i wysiłku. Jeśli tak, życzymy powodzenia i trzymamy za was kciuki!

Zobacz również:
REKLAMA