Jak utrzymać porządek w domu? Sposoby na szybkie sprzątanie

Sprzątanie wcale nie musi być karkołomnym wyzwaniem. Wystarczy, że poznasz nasze patenty na porządek. Podpowiadamy, jak skutecznie i szybko pokonać brud. Niech Twoje sprzęty domowe i przedmioty codziennego użytku lśnią niczym u Perfekcyjnej Pani Domu.

kuchnia, gotowanie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nie musisz być perfekcyjna, żeby cieszyć się porządkiem. Wystarczy, że znasz zestaw praktycznych sztuczek, dzięki którym w kilka minut uporasz się z bałaganem. Sprawdź, ile czasu oraz wysiłku będzie wymagać od Ciebie wprowadzenie w życie naszych patentów.

1. Blat kuchenny

Z badań Hygiene Council wynika, że gąbka albo szmatka jest trzecim największym skupiskiem bakterii w domu, zaraz po toalecie i odpływie zlewu. Dlatego pod żadnym pozorem nie czyść nią blatu. Najlepiej weź nową i zrób własny płyn do mycia. „Połącz ocet z wodą w stosunku 3:1 – radzi autorka poradników Jolie Kerr. – I dodaj cytryny, aby uzyskać przyjemny, świeży zapach".

  • czas: 8 minut
  • wysiłek: 1/5

ZOBACZ TEŻ: Technologia VR przyszłością leczenia fobii?

2. Robot albo blender

Najlepiej jeśli wypłuczesz go od razu po użyciu. Nie miałaś siły tego zrobić? Wlej do środka gorącą wodę, dodaj po 1 łyżeczce płynu do mycia naczyń na każde 250 ml i dosyp 3 łyżki sody oczyszczonej. Nakryj przykrywką, po czym zostaw na 10 minut. Po tym czasie potrząśnij kilka razy i gotowe. Coś zostało na ostrzu? Kilka kropel octu na szczoteczkę do zębów i chwila szorowania wystarczą.

  • czas: 12 minut
  • wysiłek: 2/5

3. Telefon oraz tablet

„Na każdych 6 cm² Twojego telefonu czy tabletu znajduje się nawet 25 tys. bakterii – mówi Dylan Adams, specjalista firmy Apple. – Możesz je usunąć za pomocą alkoholu”. Najlepsza będzie do tego czysta wódka. Wylej trochę na miękką szmatkę i przetrzyj ekran. W ten sposób da się też wyczyścić blat biurka, ale zapach mocnego trunku pewnie zacznie zastanawiać Twoich kolegów lub przełożonych.

  • czas: 3 minuty
  • wysiłek: 1/5

4. Kremy i inne kosmetyki

Mała, gorąca i zaparowana łazienka to nie jest dobre miejsce dla wielu kosmetyków. „Część, zgodnie z zaleceniami producenta, należy trzymać w lodówce – mówi kosmetolog Ewa Gwiazda. – Schowaj tam również kosmetyki naturalne i krem pod oczy". Promienie słoneczne, duża wilgotność oraz wysoka temperatura nie tylko niszczą substancje aktywne, ale i mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii.

A wiesz co tak naprawdę kryje się w pojemniku? Prześwietliliśmy kosmetyki do pielęgnacji twarzy (zobacz: cała prawda o kremach).

  • czas: 2 minuty
  • wysiłek: 1/5
sztućce, talerze fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Urządzenia kuchenne

Wspomniana już stara szczoteczka z odrobiną octu pomoże Ci również wyczyścić metalowe elementy tostera albo blachę z piekarnika. Jeśli chodzi o rdzę w zlewie czy wannie – potrzyj ją połówką grejpfruta, którego wcześniej posypiesz dużą ilością soli. W ten sposób wykorzystasz moc kwasu cytrynowego. Jeśli efekt Cię zadowala, drugą połówkę możesz spokojnie zjeść (już bez soli). Poznaj także inne 11 zaskakujących zastosowań cytryny, tym razem w roli naturalnego kosmetyku.

  • czas: 30 minut
  • wysiłek: 2/5

6. Torebka ze skóry

Jeśli dawno jej nie czyściłaś, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy odkurzacza. Inaczej zdziwisz się, ile kruszynek może zostać w środku. Rączki odśwież za pomocą czyścika do nubuku, a do reszty przyda się specjalne mleczko do skóry. Jesteś gotowa na niekonwencjonalne metody? „Potrzyj torebkę zewnętrzną stroną skórki od banana – mówi Paul Lewis. – Zadrapania powinny zniknąć”.

  • czas: 19 minut
  • wysiłek: 3/5

7. Przyprawy

Boisz się zaglądać do szafki z przyprawami w obawie, że wytworzyły się w nich nowe formy życia? Czas na małą rewolucję. Od teraz zacznij przesypywać wszystkie dodatki do szklanych słoików i chować je w ciemnej szafce z dala od kuchenki. „Światło i ciepło zmniejszają moc przypraw – mówi prezenter BBC Tony Singh. – Poza tym, kiedy to możliwe, ucieraj je dopiero przed gotowaniem. To poprawi smak potraw”.

  • czas: 30 minut
  • wysiłek: 2/5

ZOBACZ TEŻ: Jak radzić sobie z nawykiem obgryzania paznokci?

kobieta, szafa, ubrania, sprzątanie, porządki fot. shutterstock.com

8. Sztućce

Jeśli chcesz, aby Twoja patelnia przez dłuższy czas była nieprzywierająca, co kilka tygodni, po umyciu, pokrop jej powierzchnię oliwą z oliwek i dokładnie przetrzyj papierem. Blask sztućcom przywrócisz natomiast za pomocą... keczupu. „Srebro matowieje przez siarkę zawartą w powietrzu” – mówi Lewis. Odrobina sosu pomidorowego, którą przez kilka minut będziesz wcierać, a potem opłuczesz, przywróci dawny blask widelcom i nożom.

  • czas: 1 godzina
  • wysiłek: 3/5

9. Pralka

Raz w miesiącu ustaw wysoką temperaturę (ok. 90 ºC), wsyp sodę oczyszczoną (1-2 opakowania) i włącz pralkę. Jeśli nie chce pracować z pustym bębnem, wrzuć do środka kilka szmatek. Dzięki temu oczyścisz urządzenie i usuniesz złogi proszku do prania. Szybę natomiast wyczyść płynem do mycia szyb, a następnie przetrzyj gazetą (magazyny się do tego nie nadają!). Dzięki temu uzyskasz piękny połysk.

  • czas: 1,5 godziny
  • wysiłek: 1/5

10. Strój

Problem z brzydko pachnącym ubraniem? Przed praniem zamocz je w wodzie ze szklanką z octu z białego wina. Jeśli chcesz, żeby ładny zapach utrzymywał się także w trakcie ćwiczeń, skorzystaj ze sprayu własnej roboty. Wystarczy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego (ma właściwości antyseptyczne), trochę łagodnego mydła w płynie, soku z cytryny, proszku do pieczenia i wody.

  • czas: 42 minuty
  • wysiłek: 3/5

11. Szczoteczki do twarzy

Ostatnio stały się bardzo popularne, bo skutecznie oczyszczają skórę twarzy. Ale czy Ty wystarczająco skutecznie oczyszczasz główkę szczoteczki? „Raz w tygodniu korzystaj z szamponu dla dzieci, żeby pozbyć się drobin i pozostałości po makijażu” – mówi Pam Bader, makijażystka. Twarz natomiast wycieraj osobnym ręcznikiem, który pierz w temperaturze 90º Celsjusza.

  • czas: 8 minut
  • wysiłek: 1/5

12. Ubrania

Jeśli z Twojej szafy wysypują się ubrania, spędź sobotnie przedpołudnie na zawiązywaniu kolorowych wstążeczek na metkach i powiedz sobie, że będziesz je zdejmować, gdy założysz dany ciuch. Po dwóch tygodniach sprawdź, czego ani razu nie miałaś na sobie. Będziesz zaskoczona, bo zapewne zgodnie z zasadą Pareto korzystasz jedynie z 20% ubrań. Niepotrzebne zapakuj w worki próżniowe i wynieś na strych.

  • czas: 3 godziny
  • wysiłek: 4/5

Porządek oznacza spokój, harmonię i fakt, że radzisz sobie z kontrolowaniem rzeczywistości, która Cię otacza. Dlatego sztuka sprzątania bałaganu w pokoju jest także cenną umiejętnością. Podpowiadamy, jak doprowadzić swoje cztery kąty do ładu.

ZOBACZ TEŻ: Rak piersi - fakty, o których mogłaś nie wiedzieć

REKLAMA