Portugalscy naukowcy odkryli nowy rodzaj zanieczyszczenia plastikiem

Na skałach znajdujących się wzdłuż linii brzegowej Madery odkryto nowy rodzaj zanieczyszczenia plastikiem. Naukowcy nazwali je "plasticrust".

plasticrust Ignacio Gestoso
Ignacio Gestoso / Science of The Total Environment

Plastik - największy problem dzisiejszego świata

Naukowcy biją na alarm: każdego roku do mórz trafia 10 milionów ton plastiku. Szacuje się, że w roku 2050 w morzach będzie więcej śmieci niż ryb. Pocieszający jest fakt, że w ostatnich latach zanotowaliśmy znaczący wzrost eko świadomości i coraz częściej oraz chętniej rezygnujemy z opakowań szkodliwych dla środowiska.

Niedowiarkom rzucamy małe wyznanie: wpiszcie w Google Grafika "plastic and nature" i obejrzyjcie kilka zdjęć ze świadomością, że właśnie w taki sposób kończą plastikowe opakowania, które wrzucacie do śmietników z napisem "odpady zmieszane".

Zaskakujące odkrycie portugalskich naukowców

Worki foliowe i inne plastikowe odpady pływające w morzach oraz oceanach nie są jedynym problemem, z którym przyszło nam się borykać. W 2016 roku naukowcy z portugalskiego Centrum Nauk o Morzu i Środowisku odkryli na skałach przy linii brzegowej Madery nietypowy niebiesko-biały nalot.

Po przeprowadzeniu badań okazało się, że niespotykane zjawisko nie jest wynikiem działań natury. Materiał pobrany ze skał okazał się być polietylenem, czyli najpowszechniej używanym w przemyśle tworzywem, z którego powstają między innymi reklamówki jednorazówki. Sztuczne włókna wtopiły się w strukturę skał podobnie jak glony lub mech. Do powstania osadu doszło najprawdopodobniej wskutek uderzania o skały plastikowych śmieci pływających w oceanie.

Naukowcy niepokojącemu zjawisku nadali nazwę "plasticrust".

plasticrustIgnacio Gestoso
Ignacio Gestoso / Science of the Total Environment

Plasticrust - jaki ma wpływ na człowieka?

Na razie nie ma pewności co do tego, jaki wpływ na człowieka może mieć ów plastikowy osad. Podejrzewa się jednak, że zjadany wraz z glonami przez morskie ślimaki żyjące przy linii brzegowej może na stałe włączyć się do morskiego łańcucha pokarmowego i w rezultacie trafiać na nasze talerze. Portugalscy naukowcy prowadzą dalsze badania, które mają na celu ustalenie, jak duży wpływ plasticrust może wywrzeć na środowisko naturalne.

ZOBACZ TEŻ: Greenpeace pokazał swoją wersję FaceApp

REKLAMA