[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Portugalscy naukowcy odkryli nowy rodzaj zanieczyszczenia plastikiem

Na skałach znajdujących się wzdłuż linii brzegowej Madery odkryto nowy rodzaj zanieczyszczenia plastikiem. Naukowcy nazwali je "plasticrust".

plasticrust Ignacio Gestoso / Science of The Total Environment

Plastik - największy problem dzisiejszego świata

Naukowcy biją na alarm: każdego roku do mórz trafia 10 milionów ton plastiku. Szacuje się, że w roku 2050 w morzach będzie więcej śmieci niż ryb. Pocieszający jest fakt, że w ostatnich latach zanotowaliśmy znaczący wzrost eko świadomości i coraz częściej oraz chętniej rezygnujemy z opakowań szkodliwych dla środowiska.

Niedowiarkom rzucamy małe wyznanie: wpiszcie w Google Grafika "plastic and nature" i obejrzyjcie kilka zdjęć ze świadomością, że właśnie w taki sposób kończą plastikowe opakowania, które wrzucacie do śmietników z napisem "odpady zmieszane".

Zaskakujące odkrycie portugalskich naukowców

Worki foliowe i inne plastikowe odpady pływające w morzach oraz oceanach nie są jedynym problemem, z którym przyszło nam się borykać. W 2016 roku naukowcy z portugalskiego Centrum Nauk o Morzu i Środowisku odkryli na skałach przy linii brzegowej Madery nietypowy niebiesko-biały nalot.

Po przeprowadzeniu badań okazało się, że niespotykane zjawisko nie jest wynikiem działań natury. Materiał pobrany ze skał okazał się być polietylenem, czyli najpowszechniej używanym w przemyśle tworzywem, z którego powstają między innymi reklamówki jednorazówki. Sztuczne włókna wtopiły się w strukturę skał podobnie jak glony lub mech. Do powstania osadu doszło najprawdopodobniej wskutek uderzania o skały plastikowych śmieci pływających w oceanie.

Naukowcy niepokojącemu zjawisku nadali nazwę "plasticrust".

Ignacio Gestoso / Science of the Total Environment

Plasticrust - jaki ma wpływ na człowieka?

Na razie nie ma pewności co do tego, jaki wpływ na człowieka może mieć ów plastikowy osad. Podejrzewa się jednak, że zjadany wraz z glonami przez morskie ślimaki żyjące przy linii brzegowej może na stałe włączyć się do morskiego łańcucha pokarmowego i w rezultacie trafiać na nasze talerze. Portugalscy naukowcy prowadzą dalsze badania, które mają na celu ustalenie, jak duży wpływ plasticrust może wywrzeć na środowisko naturalne.

ZOBACZ TEŻ: Greenpeace pokazał swoją wersję FaceApp

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij