Od tygodnia granice naszego kraju przekraczają dziesiątki tysięcy Ukraińców, uciekających przed wojną. Na terytorium Polski znalazło się już około 300 tysięcy uchodźców. W tej sytuacji pomoc zaatakowanym zbrojnie sąsiadom jest naszą humanitarną powinnością. Na granicy potrzebna jest żywność, leki, ubrania i transport. Uchodźcy potrzebują także tymczasowych schronień. Pomóc może każdy – ale ważne, by robić to z głową. Podpowiadamy, jak pomagać efektywnie.
Pomoc rządowa
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło już oficjalny portal pomagamukrainie.gov.pl. Strona ta służyć ma zarówno osobom poszukującym pomocy, jak i ochotnikom oferującym różne formy wsparcia uchodźców.
Na stronie głównej znajduje się formularz, w którym zgłaszamy się jako organizacja pozarządowa, samorząd, firma lub osoba prywatna. W zależności od naszego wyboru, dalej będziemy mogli zadeklarować, w jaki sposób możemy pomóc – zapewniając transport, nocleg, a może zatrudnienie?
Jeżeli chcemy wesprzeć Ukraińców materialnie, na stronie dostępny jest link do listy wojewódzkich punktów zbiórki. Przekazując ubrania, artykuły higieniczne czy żywność warto najpierw sprawdzić, czego konkretnie potrzebują różne punkty pomocowe. To niezwykle ważne, by nie zapychać magazynów zbędnymi na tę chwilę przedmiotami. Organizatorzy zbiórek zazwyczaj jasno określają bieżące potrzeby – odpowiadajmy na nie, by ułatwić im pracę.
Bardzo dobrą formą pomocy jest także udzielenie wsparcia finansowego. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wystarczy kliknąć w link, który przekieruje nas do specjalnego rachunku bankowego, na który można dokonać wpłat. Uwaga, wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich.
Pomoc zweryfikowanych instytucji i organizacji pozarządowych
Jeżeli chcemy przekazać pieniące organizacji pozarządowej, skorzystajmy ze zweryfikowanych zbiórek. Na stronie rządowej znaleźć można linki do zrzutek organizacji o różnym charakterze. Wystarczy wybrać, na co chcemy przeznaczyć pieniądze – pomoc medyczną, wsparcie wiosek dziecięcych, pomoc ukraińskiej armii czy jeszcze inny – i kliknąć w link do zrzutki. Poniżej podajemy linki do niektórych akcji:
- Polska Akcja Humanitarna
- Polski Czerwony Krzyż
- UNICEF
- Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
- Caritas Polska
- Narodowy Bank Ukrainy
- Zbiórka na pomoc medyczną dla żołnierzy
- Fundacja Ukraina
- Zbiórka "Solidarni z Ukrainą" - Fundacja Nasz Wybór
- Fundacja Mały Duży Człowiek
- Cegiełka na pomoc dla Ukrainy – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na Allegro
- Polskia Pomoc Medyczna
Pomoc w lokalnych społecznościach
Wielkie znaczenie ma dziś nie tylko pomoc sformalizowana w ramach fundacji i organizacji rządowych, ale także ta lokalna – niemal jednostkowa. Dlatego zachęcamy do śledzenia lokalnych i osiedlowych grup na Facebooku i innych portalach społecznościowych. Działa tam prężnie mnóstwo wolontariuszy, ochotników i osób prywatnych, którzy zajmują się organizowaniem pomocy dla potrzebujących zza południowo-wschodniej granicy. Aktywiści często na własną rękę szukają dla uchodźców noclegów, organizują zbiórki odzieży, ubrań, żywności czy też uruchamiają pomoc finansową. Po zweryfikowaniu każdej z takich zbiórek, warto się w nie włączyć, przekazując pieniądze czy potrzebne rzeczy.
Ważne tylko, by oddając ubrania czy kupując środki higieniczne lub żywność, zwrócić uwagę na zapotrzebowanie zgłaszane przez konkretne punkty. Nie ma sensu oddawać teraz letnich ubrań „na później” – punkty zbiorcze mają ograniczoną powierzchnię, której nie warto zapychać rzeczami nieprzydatnymi na tę chwilę. Jeżeli oddajemy zatem ubrania, niech będą czyste, wyprasowane i ciepłe. Dopasujmy też rodzaje ubrań do sytuacji uchodźców – przemieszczający się, zmuszeni czekać na dworcach, przystankach czy w świetlicach potrzebują wygodnych dresów, bluz, swetrów, nieużywanej bielizny i skarpet. W podróży przydać mogą się także wygodne sportowe buty, a po dotarciu na miejsce noclegu - kapcie.
Pomoc przy okazji zakupów
Wiele sklepów i firm włącza się w pomoc Ukrainie, deklarując oddanie procentu ze sprzedaży swoich towarów lub usług określonym organizacjom. To dobry sposób, by przy okazji codziennych sprawunków dołożyć swoją cegiełkę na rzecz polepszenia sytuacji Ukraińców. Przykład?
Sklep internetowy Answear.com przekazuje dochód z najnowszej kolekcji „No shame. No fear.” na akcję Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie.
Ciekawą inicjatywą wykazała się także marka Rossmann: do 8 marca zarejestrowani użytkownicy aplikacji Rossmann PL mogą kupić wybrane artykuły z 40 proc. rabatem i przekazać je najbardziej potrzebującym osobom lub organizacjom niosącym pomoc naszym wschodnim sąsiadom.
Jest też bardzo wiele lokalnych sklepików, kwiaciarni, kwiaciarni czy innych punktów, które deklarują przekazanie procentu z zysków na pomoc Ukrainie. Jak zwykle, zweryfikuj najpierw prawdziwość tych zapewnień, a jeśli sprzedawca bez wahania wskazuje organizację, na którą przekaże pieniądze - bez wyrzutów sumienia kup jego produkty czy usługi.